O‘zbekiston Respublikasi DXX chegara qo‘shinlari qo‘mondonligida Birinchi Prezident Islom Karimov xotirasi kuni munosabati bilan ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirga Islom Karimov nomidagi ilmiy-marifiy yodgorlik majmuasi vakillari ham taklif etildilar.
Dastavval mehmonlar Chegara qo‘shinlari muzeyidagi boy eksponatlar bilan tanishishdi. U yerda namoyishga qo‘yilgan, mustaqillikning ilk yillaridagi chegara qo‘shinlari tarixini aks ettiruvchi noyob foto- va videomateriallar, hujjatlar va artefaktlar Yodgorlik majmuasi xodimlarida katta qiziqish uyg‘otdi. Aytish kerakki, O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni, Xavfsizlik kengashi raisi Islom Karimov faoliyatiga bag‘ishlangan ko‘rgazma muzeyning alohida bo‘lmasidan joy olgan.
Shundan so‘ng Qo‘mondonlik klubida, harbiy xizmatchilar ishtirokida, ochiq va samimiy muloqot tarzida o‘tgan davra suhbatida so‘zga chiqqanlar Mustaqillikning ilk yillaridagi zalvorli kunlar, mamlakatimiz Qurolli kuchlariga asos solinishi bilan bog‘liq xotiralarni yodga olishdi. Bu xotiralar markazida esa – tabiiyki, mustaqil O‘zbekiston asoschisi Islom Abdug‘aniyevich Karimov siymosiga bo‘lgan chuqur hurmat va ehtirom bo‘ldi.
Xotira kuniga bag‘ishlangan videofilm namoyishi hamda Chegara qo‘shinlari ansamblining chiqishlari – tadbirga o‘zgacha tantanavor ruh, jo‘shqin vatanparvarlik kayfiyatini ulashdi. Mehmonlarga Chegara qo‘shinlari qo‘mondonligi nomidan esdalik sovg‘alari topshirildi.

Командование Пограничных войск СГБ Узбекистана организовало круглый стол, посвящённый памяти Первого Президента страны.
На встречу были приглашены сотрудники Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова.
Гости ознакомились с богатой экспозицией музея Пограничных войск. Летопись многолетней истории, отраженной в фото- и видеоматериалах, артефактах, уникальных документах, вызвала большой интерес у специалистов Мемориального комплекса. Особое место в зале музея занимает экспозиция, посвященная деятельности Главнокомандующего Вооруженными Силами республики, Председателя Совета Безопасности, Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова.
Мероприятие прошло в формате открытого, искреннего диалога. Выступившие с глубоким уважением и особым почитанием делились воспоминаниями об исторической личности, основателе Независимого Узбекистана Исламе Абдуганиевиче Каримове.
Во время демонстрации видеофильма, посвященного Дню памяти, а также выступления ансамбля Пограничных войск в зале присутствовали особый торжественный дух и патриотическое настроение. Гостям были вручены памятные подарки от имени Командования Погранвойск.