2018 yil 22-23 yanvar kunlari Urganch va Nukus shaharlarida O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan yubiley tadbirlari bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirlar Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi, Xorazm viloyati hokimligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashi, “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik kompaniyasi tomonidan davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 27 noyabr kuni qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning 80 yilligini nishonlash to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil qilindi.
Tadbirlarda so‘zga chiqqan Xorazm viloyati hokimi Ilgizar Sobirov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi Qaxramon Sariyev, Islom Karimov nomidagi Ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi Homiylik Kengashi a’zosi Tatyana Akbarovna Karimova mamlakatimiz rahbariyati tomonidan mustaqil O‘zbekiston Birinchi Prezidenti xotirasini abadiylashtirish masalalariga berilayotgan e’tiborni yuqori baholadilar.
T.A.Karimova mustaqil davlat asoschisi nomi bilan hayotning yangi hayot mazmuni, tinchlik va barqarorlik, bolalarimizning baxtli bugungi kuni va kelajagi bog‘langan mintaqalarda bo‘lib o‘tgan iliq va samimiy uchrashuvlar uchun minnatdorlik bildirdi.
Oqsoqollar, yosh avlod vakillari ham aynan shu haqda fikr yuritishdi. Islom Abdug‘aniyevich Karimov bilan muloqotda bo‘lish va ishlash baxtiga muyassar bo‘lgan kishilar o‘z xotiralari bilan o‘rtoqlashdi. O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi Sayyora Sharafovna Rashidova Islom Abdug‘aniyevich Karimovning tashabbusi bilan fuqarolik jamiyati asoslari qurilgani to‘g‘risida so‘zlab berdi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili bo‘lib ishlaganida u Prezident Islom Karimov tomonidan belgilab berilgan avvalambor, inson manfaatlariga asoslangan demokratik, huquqiy davlat shakllantirish g‘oyalarini hayotga tatbiq etgan.
Fan, madaniyat arboblari, faxriylar va neft va gaz sohasi mutaxassislari, jamoatchilik vakillari Islom Abdug‘aniyevich Karimovning mustaqillikni qo‘lga kiritish, “o‘zbek modeli” asosida o‘z taraqqiyot yo‘lini tanlashdagi tarixiy o‘rni va ahamiyati haqida gapirishdi. Xususan, mamlakatimizning istiqlol yillarida chuqur tarkibiy o‘zgarishlar yuz bergan neft va gaz sohasidagi yutuqlari ta’kidlab o‘tildi.
O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti rahbarligida amalga oshirilgan infratuzilmadagi o‘zgarishlar yangi korxonalar joylashtirish va umuman iqtisodiyotni rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish imkonini berdi, mintaqalarda boy mineral xomashyo zaxiralarini o‘zlashtirish doirasini kengaytirdi. Bu esa, o‘z navbatida, aholi bandligi darajasini oshirib, ijtimoiy infratuzilma rivojiga sharoitlar yaratdi.
Tadbir ishtirokchilariga Islom Karimov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan hujjatli film namoyish etildi. Foto ekspozitsiyasi ham Islom Karimovning ushbu mintaqalar rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida yorqin dalili bo‘ldi.

22-23 января 2018 года в Ургенче и Нукусе состоялись юбилейные мероприятия, посвященные 80-летию со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова.
Мероприятия организованы в соответствии с постановлением Главы Государства Шавката Мирзиёева от 27 ноября 2017 года «О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова» Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова, хокимиятом Хорезмской области, Жокаргы Кенесом и Советом Министров Республики Каракалпакстан, Акционерной компанией «Узбекнефтегаз».
Выступившие в ходе мероприятий хоким Хорезмской области Ильгизар Собиров, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Кахраман Сариев, член Попечительского Совета Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова Татьяна Акбаровна Каримова высоко оценили то внимание, которое руководством страны уделяется вопросам увековечения памяти Первого Президента независимого Узбекистана.
Т.А.Каримова выразила благодарность за теплую и искреннюю встречу в регионах, где с именем основателя независимого государства связывают новое качество жизни, мир и стабильность, счастливое настоящее и будущее детей.
Именно об этом говорили аксакалы, представители молодого поколения. Воспоминаниями делились те, кому посчастливилось общаться и работать с Исламом Абдуганиевичем Каримовым. Академик Академии наук Республики Узбекистан Сайёра Шарафовна Рашидова рассказала о том, как по инициативе Ислама Абдуганиевича Каримова выстраивалась модель гражданского общества. Работая Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека, она воплощала в жизнь обозначенные Исламом Каримовым идеи по формированию демократического, правового государства, основанного, прежде всего, на интересах человека.
Деятели науки, культуры, ветераны и специалисты нефтегазовой отрасли, представители общественности говорили об исторической роли Ислама Абдуганиевича Каримова в обретении независимости, выборе собственного пути социально-экономического развития на основе «узбекской модели». В частности, отмечались достижения в нефтегазовой отрасли страны, где за годы независимости произошли глубокие структурные преобразования.
Осуществленные под руководством Первого Президента Республики Узбекистан глубокие инфраструктурные преобразования позволили создать необходимые благоприятные условия для размещения новых предприятий и развития экономики в целом, расширили доступ к освоению в регионах богатых минерально-сырьевых ресурсов, что, в свою очередь, повысило уровень занятости населения, способствовало развитию социальной инфраструктуры.
В ходе мероприятия участникам был продемонстрирован документальный фильм, посвященный жизни и деятельности Ислама Каримова. И фото-экспозиция стала нагляднқм подтверждением огромного вклада Ислама Каримова в развитие этих регионов.