BIR BINO TARIXI: QABULLAR UYIDAN – KUTUBXONAGACHA
Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasidagi tarkibiy tuzilmalar haqida ma’lumot berishda davom etamiz. Bugun ulardan biri – Islom Karimov nomidagi kutubxona va u joylashgan bino to‘g‘risida hikoya qilsak.
Binoning tarixiy ahamiyati shundaki, u Birinchi Prezident Islom Karimov O‘zbekiston rahbari etib saylangan dastlabki davrda bunyod etilgan me’moriy obidalardan biri bo‘lib, Oliy Kengashning 1991 yil 31 avgustdagi tarixiy oltinchi sessiyasi o‘tgan binoning shundoq yonginasida, Toshkentning mashhur Anhori bo‘yida, tevarak atrofini majnuntollar qurshagan soya-salqin va bahavo hududda joylashgan. Dastlab “Qabullar uyi” deb atalgan ushbu inshoot loyihasining mualliflari – A.To‘xtayev va D.Kim hisoblanadi. 1990 yilda barpo qilingan bino sobiq Ittifoqda hukm surgan – mahobatli, marmar qoplamali yagona total ko‘rinishni ham, endigina shakllanayotgan milliy me’moriy yo‘nalishlar bo‘lmish – sharqona ornamentalistika va klassitsizmni ham, shuningdek, barokko, modernizm, konstruksivizm kabi uslublarni ham birdek uyg‘unlashtirgani bilan xarakterli. Shu jihati bilan ham tarixiy u, keyin bunaqasi umuman qurilmagan.
Istiqlolning dastlabki yillarida bu binodan o‘zining ilk nomlanishiga mutanosib foydalanildi: mamlakat Prezidenti keng jamoatchilik vakillari bilan uchrashdi, O‘zbekistonga tashrif buyurgan chet el delegatsiyalar rahbarlari bilan muzokaralar olib bordi, xorijiy elchilardan ishonch yorliqlarini qabul qildi... Keyinroq, bu kabi tadbirlar – 1999 yilda qurib bitkazilgan “Oqsaroy” qarorgohiga ko‘chirilgach, bino O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining matbuot xizmati ixtiyoriga berildi. Aynan shu yerda Birinchi Prezident tomonidan mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari uchun matbuot anjumanlari va brifinglar o‘tkazilgan.
Va nihoyat, uch qavatli, mahobatli bu binoning “peshonasiga” – bir zamonlar faoliyat ko‘rsatgan o‘sha buyuk shaxs nomi bilan ataluvchi kutubxona uchun makon bo‘lish yozilgan ekan. Shunday bo‘ldi ham. Ma’lumki, ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi qoshida 2018 yildan Islom Karimov nomidagi kutubxona faoliyat olib bormoqda. 2022 yilda esa kutubxona binosi to‘liq ta’mirlandi va rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi.
Xozirgi kunda kitobxonlarga avtomatlashtirilgan kutubxona tizimi sifatida hizmat qilayotgan mazkur ziyo maskanining har uchala qavatidagi –kitobxonlarni qayd etish zonasi, ta’lim zonasi, Kovorking markazi, elektron va umumiy o‘quv zallari, bosma nashrlarni raqamlashtirish bo‘limi hamda anjumanlar zali – kitobxonlar xizmatida.
Umumiy jamg‘armasi 50 mingdan ortiq kitob, 30 mingdan ortiq jurnallardan tashkil topgan, to‘liq matnli elektron kitoblar soni 3 ming, audio kitoblar soni esa 100 dan ortiqni tashkil etadigan kutubxona IRBIS 64+ elektron axborot tizimi, interaktiv ekranlar, portativ skanerlar, infokiosk, foto-videokameralar va boshqa texnik uskunalar bilan to‘liq ta’minlangan.
Uning boshqa kutubxonalardan farqli yana bir o‘ziga xosligi shundan iboratki, o‘quv zalida – bir paytlar Islom Karimovning shaxsiy kutubxonasida saqlangan, dunyoning taniqli shaxslari, siyosatchilari va arboblari, shoir va yozuvchilari Birinchi Prezidentimizga o‘z dastxatlari bilan bilan sovg‘a qilishgan kitoblarning asl nusxalari saqlanadi. Ularni esa kutubxonaga – bu yerda muntazam ravishda uchrashuv va muloqotlar o‘tkazib turadigan fidoyi inson – Islom Karimovning rafiqasi Tatyana Karimova tuhfa etgan. Xullas, kutubxona bo‘ylab sayr qilsangiz, butun boshli tarix tilga kirgandek tuyuladi.
Bugungi kunda bu maskan faqat qiroatxona vazifasini bajaribgina qolmasdan, kutubxonada turli ilmiy-amaliy konferensiya va xotira kechalari, muzokaralar, uchrashuv va mashvaratlar o‘tkazib kelinadi.
Ulug‘ inson nomi bilan ataladigan, har burchida o‘sha shaxs bilan bog‘liq ezgu ishlar, qolaversa, uning o‘chmas xotirasi saqlanib qolgan – Islom Karimov nomidagi kutubxona faoliyatiga razm solib, buyuk allomalarimizdan birining quyidagi mashhur misralari xayolga keladi:

Мы продолжаем знакомить с архитектурными сооружениями, входящими в состав Научно-просветительского мемориального комплекса имени Первого Президента. Наше сегодняшнее повествование об одном из них — библиотеке имени Ислама Каримова и здании, в котором она расположена.
Его историческое значение заключается в том, что это один из первых архитектурных памятников, возведённых в первые же годы после избрания Ислама Каримова Президентом Узбекистана. Здание расположено по соседству с тем, где 31 августа 1991 года и состоялась судьбоносная шестая сессия Верховного Совета, на берегу знаменитой реки Анхор, в тенистом, окруженном ивами прохладном месте.
Авторами проекта, получившего название «Дом приёмов», являются А. Тохтаев и Д. Ким. Строение, введённое в эксплуатацию в 1990 году, отличается уникальным сочетанием господствовавшего в бывшем Советском Союзе величественного, отделанного мрамором, единого ансамбля с национальным архитектурным течением – восточной орнаментикой, а также с такими популярными стилями зодчества, как барокко, модерн и конструктивизм.
В первые годы независимости это здание использовалось по своему изначальному назначению — именно здесь Президент страны встречался с представителями общественности, проводил переговоры с руководителями иностранных делегаций, принимал верительные грамоты от глав дипломатических миссий в нашей стране... Позднее мероприятия подобного ранга были перенесены в резиденцию «Оксарой», строительство которой завершилось в 1999 году, а само здание передано в распоряжение пресс-службы Президента Республики Узбекистан. Тогда Первый Президент проводил здесь пресс-конференции и брифинги для местных и зарубежных СМИ.
И наконец, в этом трёхэтажном, величественном здании разместилась библиотека имени когда-то работавшей здесь выдающейся личности. Как известно, с 2018 года при Научно-просветительском комплексе действует библиотека имени Ислама Каримова. В 2022 году в здании были проведены капитальный ремонт и работы по его реконструкции.
В настоящее время к услугам читателей - все три этажа этого очага культуры и просвещения. Он представляет собой автоматизированную библиотечную систему и включает: зону регистрации читателей, образовательную зону, Коворкинг-центр, электронные и общие учебные залы, отдел оцифровки печатных изданий, конференц-зал.
Книгохранилище, общий фонд которого насчитывает более 50 000 книг, более 30 000 журналов, 3 000 полнотекстовых электронных книг и более 100 аудиокниг, полностью оснащено электронной информационной системой ИРБИС 64+, интерактивными экранами, переносными сканерами, инфокиоском, фото- и видеокамерами и другим техническим оборудованием.
Ещё одной уникальной и отличительной особенностью данной библиотеки является то, что в читальном зале хранятся книги из личной библиотеки Ислама Каримова, подаренные Первому Президенту известными мировыми деятелями, политиками, поэтами и писателями с их автографами. Их передала в дар фонду супруга, член Попечительского Совета комплекса Татьяна Каримова. В стенах этого исторического здания продолжают жить идеи великого человека в его трудах, высказываниях, цитатах… Здесь собраны произведения Ислама Каримова, проводятся памятные вечера, беседы, встречи, конференции…
Размышляя о деятельности библиотеки имени Ислама Каримова невольно проникаешься атмосферой, в которой жил и творил выдающийся сын этой земли, горячо преданный своему народу и своей стране. Вспоминаются строки одного из известных мыслителей Востока: