Xalq shoiri Abdulla Oripovning she’ridagi «Sensiz men ham bahor ham g‘arib, sen bahorni sog‘inmadingmi» kabi satrlar ayni Navro‘zga qarata murojaat qilib yozilganini bugun yodga olish o‘rinlidir. Navro‘zni nishonlash tugul bir paytlari bu ayyom haqida yozish ham mushkul bo‘lganini yoshi ulug‘lar yaxshi biladi.
Biz Navro‘z oldida ko‘p yillar qarzdor bo‘lib yashadik. Tug‘ri uni odamlar o‘zi bilganicha bahoriy taomlar bilan qarshi olib, mana Navro‘z keldi, bahor ham kirib keldi deya quvonganlarini inkor etib bo‘lmaydi. Lekin, eng oliy insoniy qadriyatlar, milliy an’analarni o‘zida mujassam etgan ayyomni o‘zgacha tarzda, uning o‘rni va ahamiyati, maqomiga mos tarzda nishonlashni tasavvur ham qila olmasdik.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning qat’iyati, shijoati tufayligina Navro‘z yurtimizga, xalqimizga qaytarildi.
1990 yili Sobiq Ittifoq respublikalari ichida birinchi bo‘lib O‘zbekistonda Navro‘z umumxalq bayrami va dam olish kuni deb e’lon qilinishi tom ma’noda jasoratga teng qaror bo‘lganini tan olish kerak. Bunday qadamni faqat o‘z yurtining fidoiysi, faqat o‘z xalqining chin rahnamosigina qo‘yishi mumkin edi. Tarixiy qarorning, o‘ta xalqchil g‘oyaning muallifi Islom Karimov uchun bu nihoyatda muhim va o‘ta zarur qadam edi. O‘zligimizni anglash, tarixiy haqiqatni tiklash, O‘zbekistonda tinchlik, barqarorlik, bag‘rikenglik, millatlararo totuvlikni saqlashda Navro‘z kabi qadriyatlarning kuchi va ta’sirini bu inson juda chuqur bilgan va bu sanani munosib nishonlanishi uchun bor imkoniyatlarni ishga solgan. Davlatni-davlat, xalqni-xalq, millatni-millat sifatida tan olish uchun ularning nomigina kifoya qilmaydi. Buyuk tarixi, benazir madaniyati, ulug‘ ajdodlari, uchmas qadriyatlari bilangina davlat va xalq dunyo miqyosida hurmat qozonishi mumkin. Islom
Karimov ko‘plab asarlarida bu haqda alohida to‘xtalgan. Amalda ham, Birinchi Prezidentimiz bu boradagi o‘z qarashlarini qat’iy va prinsipial tarzda himoya qilardi.
Istiqlolning dastlabki yillaridanoq Navro‘z ayyomi eng ulug‘, eng aziz bayramimiz Mustaqillik kuni kabi qadrli sanalardan biri sifatida nishonlana boshladi.
Yorug‘ niyatlar bilan boshlangan ezgu amallar zoye ketmadi. 2009 yili Navro‘z insoniyatning madaniy merosi sifatida YuNESKO tashkilotining reprezentativ ruyxatiga kiritildi. 2010 yilda esa, Birlashgan Millatlar tashkiloti tomonidan 21 mart Xalqaro Navro‘z kuni deb e’lon kilindi.
Islom Karimovning tashabbusi xalqaro miqyosda tan olindi.
Eng muhimi, sog‘inganimiz Navro‘z xalqimizning bag‘riga qaytib, uning ardog‘ida bo‘lgan, barchamiz jonu-dilimiz bilan nishonlaydigan bayramga aylandi.
Chunki Navro‘zda gina-qudratlar unutiladi, ko‘ngillar yaxshilikka, qo‘llar sahovatga intiladi, keksalarga hurmat, muhtojlarga mehr-muruvvat ko‘rsatiladi. Umuman xalqimizga xos bo‘lgan eng go‘zal fazilatlar o‘zini to‘liq namoyon etadigan kundir bu kun.
Bugunga kelib Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning sa’yi-harakatlari bilan Navro‘z ayyomining nishonlanishi mazmunan va shaklan, yanada boyitildi. Rasmiyatchilikdan xoli xalq sayillarining qamrovi kengayib, milliy udum va an’analarimizning yangi-yangi qirralarini o‘zida namoyon etayotgan tadbirlar odamlarga olam-olam quvonch bag‘ishlamoqda.

«Ты тоже скучаешь по нам…»
Сегодня в преддверии Навруза уместно было бы вспомнить строки из стихов народного поэта Абдуллы Арипова, которые можно перевести так: «Без тебя и весна, и я бедны, скучаешь ли ты по благодатной весне». Наверняка эти слова были своего рода обращением к Наврузу. Люди старшего поколения это прекрасно знают, что в те годы, когда писались эти строки, не то чтобы праздновать Навруз, но даже упоминание о нем было под запретом.
Таким образом, живя долгие годы без этого светлого весеннего праздника, мы в какой-то степени оказались в долгу перед ним.
Конечно, нельзя отрицать, что люди совсем не помнили о нем, многие отмечали его по-своему – готовили национальные блюда и радовались приходу весны. Но все мы были так далеки от мысли, что Навруз, который вобрал в себя все наилучшие общечеловеческие ценности, национальные традиции, может получить ему подобающий высокий статус и праздноваться достойно своему историческому и духовному значению. И только Первый Президент Ислам Каримов благодаря своей мудрости, твердости и самоотверженности вернул Навруз нашему народу и нашей благодатной земле.
Еще в советское время – в 1990 году, проявив решительность и политическую дальновидность, он, инициировал, чтобы Узбекистан первым среди республик бывшего Союза объявил Навруз народным праздником, установив 21 марта днем торжества и отдыха.
Такой шаг мог сделать только настоящий патриот и истинный лидер своего народа. Для автора этой воистину народной идеи, Ислама Каримова, этот шаг был важным и необходимым.
Потому что он прекрасно понимал силу и значение Навруза для укрепления в Узбекистане мира, стабильности, толерантности и межнационального согласия. И создал все возможности для полноценного празднования этой даты на общенациональном государственном уровне.
В своей книге «Без исторической памяти нет будущего» Ислам Каримов писал: «Мы узнаем о народе не по его названию, а по его культуре, через его духовность, вглядываемся в истоки его истории». В этом он всегда проявлял принципиальность и защищал эту свою позицию твердо и последовательно. Именно в годы Независимости Навруз стал праздноваться настолько широко, что стал в ряд самых главных государственных дат. Чистые помыслы и благие дела не канули в лета. В 2009 году Навруз был включен в Репрезентативный список ЮНЕСКО нематериального культурного наследия человечества, а в 2010 году ООН объявила 21 марта международным днем Навруза.
Таким образом, эта инициатива Ислама Каримова получила широкое международное признание.
Но самое главное, Навруз стал поистине всенародным праздником, который с нетерпением ожидают все наши соотечественники, независимо от национальности, языка и религии.
В дни Навруза забываются любые обиды и ссоры, в отношениях между людьми, народами еще больше укрепляются такие благородные человеческие качества, как доброта и милосердие, великодушие и щедрость. Все навещают друг друга, справляются о здоровье больных. Почтенным аксакалам и матерям оказываются особое внимание и почет.
Сегодня благодаря усилиям нашего Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева празднование Навруза приобретает новые формы и вбирает в себя все новые неизведанные штрихи национальных обрядов и традиций нашего народа, тем самым радуя сердца миллионов наших сограждан.