O‘zbekiston Mustaqilligi yo‘lidagi muhim tarixiy qadamlar
2019-yil 23-iyun kuni Islom Karimov O‘zbekiston SSR Kompartiyasi MKning Birinchi sekretari etib tayinlanganiga 30 yil to‘ldi. Dastavval u respublikani partiya yetakchisi sifatida boshqargan. Bunday amaliyot sobiq Ittifoqning barcha respublikalarida mavjud edi.1990 yilning mart oyida esa, hali respublika SSSR tarkibida bo‘lgan bir paytda Islom Karimov O‘zbekiston SSR Oliy Soveti tomonidan respublika Prezidenti etib saylangan. O‘rnatilgan tartibga zid holat yuzaga keldi: Islom Karimov, SSSR prezidenti Mixail Gorbachevdan keyin ittifoqdosh respublikaning birinchi prezidenti bo‘ldi va bu hodisa Moskvadagi rahbariyatning noroziligini uyg‘otdi.
Biroz ortga qaytamiz. 1989-yilga kelib sobiq Ittifoqda vaziyat anchagina murakkablashgan edi. Shu jumladan O‘zbekistonda ham. Boz ustiga respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish bo‘yicha Ittifoqda oxirgi o‘rinlarni egallardi. Millatlararo va etnik nizolar vaziyatni yanada keskinlashtirgan bir paytlar edi.
1989-yilning iyun oyida Farg‘ona oblastida mesxeti turklar bilan o‘zbeklar o‘rtasida, keyinchalik «Farg‘ona voqealari» nomini olgan ommaviy to‘qnashuvlar yuz berdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra oqibatda yuzdan ortiq kishi halok bo‘lgan, 735 ta xonadonning, 28 ta davlat obyektlari va 275 ta transport vositalarining kuli ko‘kka sovurilgan.
Boshqa oblastlar ham notinch edi. Xususan, Toshkent, Yangiyo‘l, Chirchiq (Toshkent oblasti) da va Ishtixon (Samarqand oblasti) da norasmiy mitinglar uyushtirildi. Turklar o‘rtasida vahima kuchayib, ularning ko‘pchiligi zo‘ravonlik qurboniga aylanishdan qo‘rqib, ishga chiqmay qo‘ydi. Qator rayonlarda hokimiyat jamoat tartibini saqlashga qaratilgan qo‘shimcha choralar ko‘ra boshladi. Aholining aksariyati turklardan iborat bo‘lgan Bo‘ka rayonidagi yo‘llarda nazorat-tekshiruv punktlari o‘rnatilib, turk mahallalari qattiq himoyaga olindi. Sirdaryo oblastida beqarorlik va tartibsizlikni keltirib chiqarishga uringan mahalliy aholi vakillari hibsga olindi.
Aynan shu kunlarda O‘zbekiston Kompartiyasi MKning Birinchi sekretari R.Nishonovni SSSR Oliy Sovetining Millatlar Kengashi raisi etib saylaydilar va endi u lavozimiga ko‘ra doimo Moskvada bo‘lishi kerak edi. Shu tariqa respublika amalda rahbarsiz qolgan edi.
Mana shunday murakkab vaziyatda nafaqat respublikani boshqarish, balki yig‘ilib qolgan muammolarni hal etish qobiliyatiga ega insonni zudlik bilan topish Markaz uchun o‘ta muhim masalaga aylandi. Shuni ta’kidlash lozimki, mamlakat va alohida respublikalarning taqdiri uchun mas’ul bo‘lgan KPSS MKning Siyosiy byurosi a’zolari O‘zbekiston kompartiyasining Birinchi sekretari lavozimiga oid masalada Islom Karimov nomzodi bo‘yicha bir xil fikrda emas edilar.
Islom Karimovning o‘zi bu voqealarni shunday xotirlaydi: 1989-yilning iyun oyi. Dahshatli kunlar edi. Yong‘inlar, talon-tarojlar... Farg‘ona, Qo‘qon, Quvasoy, Guliston, Parkent, Bo‘ka. Kul bosib yotgan cho‘g‘ alanga olib, fuqarolar urushi xavfi soat sayin kuchayib borayotgan bir payt. Kamsitishlar oqibatida yillar davomida yig‘ilib kelgan alamzadalik to‘lqini butun respublikani junbushga keltirgan. Hokimiyat vaziyatni boshqara olmay qolgan.
Markazda beqarorliklarni to‘xtatib, respublikani jar yoqasidan qaytara oladigan odamni qidirishar edi. Oxir-oqibat menga murojaat qilishdi. Tarozi pallasiga kelajagim tugul, hayotim qo‘yilayotganini tushunardim. Balandparvoz gaplar deb qabul kilmang-u, menga kuch beradigan, ishonch beradigan bitta narsa bor edi: xalq meni tushunadi va qo‘llab-quvvatlaydi.
Hozir aniq eslolmayman, 10 yoki 11-iyun kunlari Siyosiy byuroda O‘zbekiston Kompartiyasi MKning Birinchi sekretari to‘g‘risidagi masala ko‘rilayotgan edi. Muhokama bepisandlik ruhida olib borilayotgan edi. Beandisha tanbehlar, o‘rinsiz gaplardan keyin men minbardan turib Gorbachevga murojaat qildim: «Mixail Sergeyevich! Mening nomzodimni qaytaring. Bu yerda kimlarnidir qoniqtirmayotganimni ko‘ryapman. Rafiq Nishonovni olti oy muddatga o‘z lavozimida qoldirishingizni so‘rayman. U tartib o‘rnatganidan keyin bugungi masalaga yana qaytishimiz mumkin. Menga esa ketishimga ruxsat bering». Gorbachev meni to‘xtatishga urindi. Men esa, «Meni ko‘ndirishga urinmang. Men uchun hamma narsa ravshan. Ketishimga ruxsat bering» dedim. «Qaroringiz qat’iy ekan, boraqoling», dedi Gorbachev. Men Toshkentga uchib ketdim va zavodga qaytishga qaror qildim. Oilam uncha katta emas. Bir kunimni ko‘rarman.
Biroq, ikki kundan keyin uyimga Nishonov qo‘ng‘iroq qilib, Moskva mening nomzodimni ma’qullaganini aytdi. 23-iyun kuni O‘zbekiston Kompartiyasi MKning Plenumida men birinchi sekretar etib saylandim».
I.A.Karimovning bu so‘zlarini o‘sha vaqtlarda Siyosiy byuro a’zosi bo‘lgan, KPSS MKning sekretari A.N.Yakovlev ham o‘z xotiralarida tasdiqlagan: «O‘zbekiston Kompartiyasi MKning birinchi sekretari lavozimiga Islom Karimovni qanday tayinlashganini yaxshi eslayman. Masala yechimiga katta qiyinchilik bilan erishilgan. Avvaliga kim «rozi» kim «norozi» ekanligini tushunish qiyin bo‘ldi. Siyosiy byuroda yakdillik yo‘q edi. Men Karimov nomzodini qo‘llab-quvvatladim. Uning vazminligi, kamgapligi, o‘zini tutishi menga ma’qul bo‘ldi…
Islom Karimov o‘zini, hali Sobiq Ittifoq tarkibida bo‘lgan O‘zbekistonning Prezidenti deb e’lon qilgani Siyosiy byurodagi ko‘pchilikni xavotirga solgani ham yodimda.
Lekin, respublikadagi vaziyat shu qadar keskin tus olgan ediki, Markaz yosh, faol va jasoratli, Qashqadaryo oblasti rahbari lavozimida o‘zini ijobiy tomondan ko‘rsata olgan, SSSRning Bosh sekretari Gorbachevga o‘z fikrini hech ikkilanmay dadil bildirgan Islom Abdug‘aniyevichni O‘zbekiston SSR Kompartiyasi MKning birinchi sekretari etib tayinlashga majbur bo‘ldi.
Vaziyatni oqilona baholagan Islom Karimov o‘z salohiyatini iqtisodiy islohotlarga, avvalo qishloq joylaridagi dehqonlarning ahvolini yengillashtirishga qaratdi. Saylangan kunining ertasigayoq, 1989-yil 24-iyun kuni o‘tkazilgan hukumat yig‘ilishida Islom Karimov qat’iylik bilan: «Biz endi eskicha yashay olmaymiz, zamonning o‘zi bunga yo‘l qo‘ymaydi» dedi, hamda o‘z qarash va g‘oyalari asosida ishlab chiqilgan, respublikani rivojlantirish dasturini sobitqadamlik bilan amalga oshirishga kirishdi.
1989-yilning avgust oyidayoq misli ko‘rilmagan qaror qabul qilindi. Qishloq aholisiga o‘tgan yillar davomida berilgan yer maydonlarining umumiy miqdoridan bir necha barobar ortiq-400 ming gektar sug‘oriladigan yerlar 2,5 millionga yaqin oilalarga tomorqa sifatida ajratib berildi. Markaz bilan kelishmasdan turib, sug‘oriladigan yerlarning ma’lum bir qismini kolxoz va sovxozlarning tasarrufidan chiqarish to‘g‘risidagi bunday qaror, Islom Karimov tomonidan amalga oshirilgan jasoratli harakat edi.
Yangi qabul qilingan qaror, dehqonlarni ochlikdan saqlab qoldi. Shu bilan birga shahar aholisining oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini qondirishga qo‘shimcha imkoniyat yaratildi.
1989-yilda Islom Karimov tomonidan yana bir muhim siyosiy qaror-«Davlat tili to‘g‘risida» gi qonun qabul qilinib, uzoq yillar davomida rasman ikkinchi darajali bo‘lib kelgan o‘zbek tilining maqomi va nufuzi ko‘tarildi. Bu o‘z navbatida o‘zbek xalqining milliy o‘zligini anglashida muhim ahamiyat kasb etdi.
Shunday qilib, Islom Karimovning kuchli yetakchilik qobiliyati, mustahkam irodasi, vatanparvarligi, o‘z xalqiga sadoqati hamda chuqur o‘ylangan va izchillik bilan olib borilgan siyosati natijasida mamlakatning tanazzulga yuz tutish xavfi bartaraf etildi, tinchlik, barqarorlik va xalq hamjihatligi saqlab qolindi.
Islom Karimov rahbarligida mamlakatimiz murakkab bir tarixiy davrda mustaqillikni qo‘lga kiritib, jamiyatning konstitutsional va intitutsional asoslari yaratildi va eng muhimi xalqimizning ko‘p asrlik ma’naviy, madaniy qadriyatlari tiklandi. O‘zbekiston xalqaro maydonda o‘z o‘rnini egallab dunyoga tanildi.

23 июня исполнилось 30 лет, как Ислам Каримов в 1989 году был назначен Первым секретарем ЦК Компартии Узбекской ССР. Вначале он руководил республикой в качестве партийного лидера, как это было во всех республиках Советского Союза. А уже в марте 1990 года, когда республика еще находилась в составе СССР, он был избран Верховным Советом Узбекской ССР на пост Президента республики. Был создан прецедент: Ислам Каримов стал первым президентом союзной республики и вторым президентом в СССР после Михаила Горбачева, чем вызвал недовольство у руководства в Москве.
Следует отметить, что к 1989 году обстановка во всем бывшем Советском Союзе уже была очень сложной. Узбекистан не стал исключением. Мало того, республика по уровню социально-экономического развития занимала одно из последних мест в Союзе. Драматичность ситуации усугублялась межнациональными и межэтническими конфликтами.
В мае-июне 1989 года в Ферганской области Узбекской ССР произошли массовые столкновения, известные как «ферганские события». В результате, по официальным данным, погибли более 100 человек, сожжено 735 жилых домов, 28 государственных объектов, 275 единиц автотранспорта.
Неспокойно было и в ряде других городов и населенных пунктов республики, где прошли несанкционированные митинги, на которых людей подстрекали к беспорядкам.
И именно в это драматичное для республики время Первого секретаря ЦК компартии Узбекистана Р.Нишанова избирают председателем Совета Национальностей Верховного Совета СССР. В связи с этим он должен был постоянно находиться в Москве. Таким образом, республика де-факто оказалась еще и без руководителя.
В столь сложных обстоятельствах Центру необходимо было найти человека, который смог бы не только возглавить республику, но и решить накопившиеся острые проблемы. Надо отметить, что у членов Политбюро ЦК КПСС, которые решали судьбы страны и конкретных республик, не было однозначного мнения по одобрению кандидатуры Ислама Каримова на пост Первого секретаря ЦК компартии Узбекистана.
Но обстановка в республике сложилась настолько критичная, что Политбюро просто было вынуждено назначить первым секретарем ЦК компартии Узбекской ССР молодого, энергичного и смелого Ислама Каримова, хорошо зарекомендовавшего себя на посту руководителя Кашкадарьинской области, и возложить на него всю полноту ответственности за решение проблем.
Вот как вспоминал об этих событиях сам Ислам Каримов:
«Был июнь 1989 года. Страшные были дни. Погромы, пожары, Фергана, Коканд, Кувасай, Гулистан, Паркент, Бука. Словно сорвало взрывом крышку парового котла. Волнами по всей республике прокатывалось все, что накопилось за годы унижения. Власть уже не управляла событиями.
Искали человека, который может остановить весь этот беспредел, удержать республику у последней черты. Вышли в результате этих поисков на меня. Я понимал, что на кон, как говорится, будет поставлена не моя карьера, а сама жизнь. Не сочтите за красивые слова, но силу мне давало то, что я был уверен: народ меня поймет и поддержит.
10 или 11 июня, сейчас точно не помню, Политбюро рассматривало вопрос о первом секретаре ЦК Компартии Узбекистана. Тональность обсуждения была не столько критической, сколько неуважительной. Мелкие придирки, нетактичные замечания. Тогда я, стоя на трибуне, сказал, обращаясь к Горбачеву: «Михаил Сергеевич! Снимите мою кандидатуру. Я вижу, что не устраиваю кое-кого здесь. Предлагаю оставить на 6 месяцев Рафика Нишанова. Он наведет порядок, после чего можно будет вернуться к сегодняшнему вопросу. А мне разрешите уйти». Горбачев пытался удержать меня. Я сказал: «Не надо меня уговаривать. Мне все ясно. Разрешите уйти». Он сказал: «Если Вы настаиваете – идите». Я улетел в Ташкент и решил уйти на завод. Семья небольшая. Много ли надо!
Однако через два дня мне позвонил домой Нишанов и сказал, что Москва санкционировала мое выдвижение. 23 июня состоялся Пленум ЦК Компартии Узбекистана, который избрал меня первым секретарем».
Буквально на следующий день после избрания Ислама Каримова руководителем Узбекистана, то есть 24 июня 1989 года, на заседании правительства он решительно заявил: «Впредь мы не можем жить по-старому, и само время не позволит этого» и настойчиво, шаг за шагом приступил к реализации собственной, выстраданной и глубоко продуманной программы развития республики.
Правильно сориентировавшись в обстановке, Ислам Каримов сконцентрировал свои усилия на экономических реформах, прежде всего, направленных на улучшение положения населения в сельской местности.
Уже в 1989 году было принято беспрецедентное решение о выделении сельским жителям орошаемых земель под приусадебные участки. Общая площадь отданных за два года участков составила 400 гектаров орошаемых земель и превысила совокупные земли, выделенные сельскому населению за все годы советской власти. Со стороны Ислама Каримова это было не просто смелым действием, а принятием ответственности на себя за выведение из севооборота колхозов и совхозов определенной части поливных земель без согласования с Центром.
Как вспоминал политолог Ф.Бурлацкий, главное, Ислам Каримов понял, что истинные причины «ферганских событий» связаны не столько с национализмом, сколько с трудными условиями жизни народа Узбекистана, прежде всего, дехканина, положение которого «на селе все более увязало в болоте нищеты и разочарования».
Время показало, что это решение помогло поддержать не только дехкан, но в какой-то степени обеспечить продовольственными продуктами и городское население.
Наряду с другими кардинальными мерами, смелым и своевременным политическим шагом Первого Президента стало принятие в октябре 1989 года закона «О государственном языке», который придал узбекскому языку, пребывавшему ранее очень долгое время на второстепенных ролях, статус государственного. Это имело важное значение для роста национального самосознания узбекского народа и охладило многие националистически настроенные голоса.
Именно благодаря уникальным лидерским качествам Ислама Каримова, его железной воле, патриотизму, любви к Родине, а также последовательно проводимой, глубоко продуманной политике, удалось предотвратить скатывание страны в состояние хаоса, сохранить мир и межнациональное согласие.
С приходом Ислама Каримова Узбекистан смог преодолеть все препятствия, обрести независимость и определить свой собственный путь развития.
В течение последующей четверти века под руководством Ислама Каримова была проделана титаническая работа, в результате которой создана прочная конституциональная, институциональная и социально-экономическая основа для дальнейшего устойчивого развития страны и Узбекистан занял свое достойное место в международном сообществе.
Сегодня, вспоминая события минувших лет, и видя ту созидательную работу, проводимую под руководством Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева, мы с уверенностью смотрим в светлое будущее нашей прекрасной страны.