“АМИР ТЕМУРНИ АНГЛАШ – ЎЗЛИГИМИЗНИ АНГЛАШДИР”
Сарлавҳага чиқарилган ибора – айнан Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовга тегишли. Масаланинг яна бир томони борки, шиорга айланиб кетган бу фикр – фақат фикрлигича, шиорлигича қолиб кетгани йўқ. У ўзлигини англаб ета бошлаган халқнинг бош аъмолига, маслагига айланиб улгурди.
Сир эмас, юз йиллар мустамлака занжирига ўралган халқимиз ўзининг буюк ватандошини қадрлаш, унинг тарихий мавқеини муносиб ўринга қўйиш имконидан маҳрум бўлди. Амир Темур номи тарихимиз саҳифаларидан қора бўёқ билан ўчирилди, унутишга маҳкум этилди. Мақсад – халқ юрагидан миллий онг, ғурур туйғусини йўқотиш, қарамликка, тобеликка кўндириш эди.
Кўҳна тарих саҳифалари – буюк бобомизнинг миллат ва эл-улус манфаати борасида чеккан мислсиз заҳмат ҳамда шижоатларига гувоҳ. Инсоф-иймон туйғуси, диёнат мезони Амир Темур ҳаётининг мазмунини ташкил қилди. Оламнинг қарийб ярмига ҳукмронлик қилган жаҳонгир бўлса-да, у куч-қудрат – зўрлик-зўравонликда эмас, аксинча, куч – адолатда эканини тийран англади. Амир Темурнинг кучли, марказлашган давлатида амалга оширилган ислоҳотлар, адолат ғояси – ҳукмдорнинг нечоғлиқ узоқни кўрувчи стратег бўлганига далил.
Шунинг учун ҳам Ислом Каримов “Амир Темур шахсини идрок этиш–тарихни идрок этиш. Амир Темурни англаш – ўзлигимизни англаш. Амир Темурни улуғлаш – тарих қаърига чуқур илдиз отган томирларимизга, маданиятимизга, қудратимизга асосланиб, буюк келажагимизни, ишончимизни мустаҳкамлаш”, дея, ёш давлатнинг йўлчи юлдузи сифатида айнан шу буюк сиймони танлади. Эндигина мустақилликка эришган мамлакат куч-қудратга эга бўлиши, маънавий-маърифий, ижтимоий-сиёсий юксалишида Соҳибқироннинг тарихий мероси, шубҳасиз, улкан аҳамият касб этди. Қарангки, Амир Темур сиймоси замонавий Ўзбекистон давлати учун ҳам эрк ва мустақиллик рамзига айланди.
Бу фикрларга – истиқлолнинг илк йиллари, яъни 1993 йилда Тошкентда, 1996 йили Самарқанд ва Шаҳрисабз шаҳарларида буюк аждодимизга ўрнатилган ҳайкаллар, пойтахтда барпо этилган Темурийлар тарихи давлат музейи фаолияти каби мисоллар далил бўла олади.
Дарвоқе, Соҳибқирон таваллудининг 660 йиллиги нишонланган ўша 1996 йил – Ўзбекистонда “Амир Темур йили” дея эълон қилинган. Айнан Ўзбекистон раҳбарияти саъй-ҳаракати натижасида, ЮНЕСКО Бош конференцияси қарори билан, мазкур сана жаҳон жамоатчилиги томонидан ҳам кенг нишонланган.
Соҳибқирон сиймосига билдирилган буюк ҳурмат йиллар оша ҳам Ислом Каримов фаолияти давомида сира пасайгани йўқ. 2011 йилда, Амир Темур таваллудининг 675 йиллиги муносабати билан Биринчи Президент таклифига биноан, “Темур тузуклари” асари қайта чоп этилди. Мазкур китобга И.Каримовнинг шахсан ўзи сўзбоши ёзди. Унда, жумладан, шундай фикрлар бор: “Бугунги мураккаб ва таҳликали даврда бу китобни қайта-қайта мутолаа қилиш, унинг мағзини чақиш биринчи галда раҳбар, етакчи бўлишдек масъулиятли вазифани ўз зиммасига олган одамлар учун, қолаверса, ҳар қайси зиёли инсон учун бағоят фойдали экани ҳақида ортиқча гапириб ўтиришга ҳожат йўқ, деб ўйлайман”.
Мазкур мушоҳадалар башорат экан. Чунки буюк саркарда Амир Темур ва сиёсий ислоҳотчи Ислом Каримовдек сиймолар қолдирган бой тажриба, мерос, давлатчилик ғоялари бугунги даврда олдимизда турган масалалар ечимига ҳам хизмат қилмоқда. Пировардида бугун ифтихор ва масъулият билан асос солинаётган “Учинчи Ренессанс”нинг теран томирлари Темур ва темурийлар даврига ҳам бориб тақалади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда, “Буюк саркарда Амир Темур бобомиз: “Аскарлари ботир эл қудратли бўлур”, деганлар. Мен ҳар бир аскар, Ватаннинг ҳар бир посбони Амир Темур ва улуғ лашкарбошиларимиз ўгитларини, уларнинг ҳарбий меросини чуқур билиши керак, деб қайта-қайта таъкидлаб келаман. Бу ўлмас ва бебаҳо мерос ҳозирги кунда ҳам қалбимизга чексиз ғурур бахш этади, муқаддас тупроғимизга садоқат туйғуларини кучайтиради”.
Дарҳақиқат, бу гапларни биргина амалий саъй-ҳаракат билан ҳам қувватлаш мумкинки, яқин-яқингача ёш ҳарбийлар тайёрлашга ихтисослашган – “Суворовлар мактаби” деб келинган муассасалар “Темурбеклар мактаби” деб қайта номланди. Бу каби мисоллар кўп...
Демак, нафақат етти иқлим султони, балки юрт ободончилиги ва халқ фаровонлиги йўлида бор умрини бахш этган буюк давлат арбоби сифатида тарихда қолган бобомизнинг улуғ мероси бундан буёнги тамаддунимизда ҳам йўлчи юлдуз бўлиб қолажак!

«ПОСТИЧЬ АМИРА ТЕМУРА – ЭТО ЗНАЧИТ ПОСТИЧЬ СЕБЯ»
Данное высказывание Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова стало своеобразным путеводителем для многомиллионного народа Узбекистана, который через осознание собственной идентичности в первые годы независимости взялся за строительство своего будущего.
Ни для кого не секрет, что наш народ, на протяжении сотен лет скованный колониальными цепями, был попросту лишён возможности по достоинству оценить своего великого предка, закрепить его статус в анналах собственной истории.  Уникальный человек, потрясший в свое время мир, славный сын этой земли, был практически стёрт со страниц нашей истории и обречен на забвение. И это делалось преднамеренно с целью уничтожить национальное самосознание, склонить к зависимости и подчинению.
После обретения Узбекистаном независимости 31 августа 1991 года глава страны Ислам Абдуганиевич Каримов начал восстанавливать память об этом великом человеке, его богатейшее наследие. Первый Президент страны доказал, что будущее без исторической памяти невозможно. «Возвращение высокой духовности очень важно для построения открытого, современного, демократического общества в Узбекистане», - сказал глава государства. Именно высокая духовность была краеугольным камнем, на котором создавалась государственность в эпоху Амира Темура и Темуридов. Реформы, проведенные в сильном централизованном государстве Амира Темура, ясно показывают, насколько дальновидным был правитель Турана в идее справедливости. Великий Амир Темур становится путеводной звездой независимого Узбекистана. Для Ислама Каримова, глубоко знавшего  национальную историю и дела наших отважных и благородных предков, деятельность Амира Темура послужила образцом, своеобразной моделью развития.
Об этом свидетельствуют такие примеры, как открытие памятников Амиру Темуру в Ташкенте в 1993 году, в Самарканде и Шахрисабзе в 1996 году, а также создание в столице Государственного музея истории Тимуридов. Кстати, тот же 1996 год, когда отмечалось 660-летие со дня рождения Сахибкирана, был объявлен в Узбекистане «Годом Амира Темура». В результате усилий руководства Узбекистана, по решению Генеральной конференции ЮНЕСКО, эта дата была широко отмечена мировым сообществом.
Огромное уважение, проявленное к выдающейся личности, сохранилось  на протяжении всех последующих десятилетий. В 2011 году, к 675-летию со дня рождения Амира Темура по инициативе Первого Президента был переиздан свод законов, известный как «Уложения Тимура». Предисловие к этой книге Ислам Каримов написал лично. В нём содержится мысль о том, что в нынешние сложные и неспокойные времена очень полезно перечитывать эту книгу снова и снова, глубоко исследовать её содержание. И особенно полезно это людям, взявшим на себя ответственность руководителя любого ранга.
Данный вывод не теряет своей актуальности. Так, идеи нашего великого предка Амира Темура и вдохновленные ими усилия, идеи и мысли политического реформатора Ислама Каримова и сегодня служат основой в решении многих проблем современности. Глубокие корни закладываемого в стране Третьего Ренессанса питает эпоха Темура и Темуридов.
По словам Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева: «Сильна та страна, воины которой отважны.  Каждый солдат, каждый защитник Родины должен глубоко знать уложения Амира Темура и наших великих полководцев, их военное искусство. Это бессмертное и бесценное наследие до сих пор наполняет наши сердца безмерной гордостью, укрепляет чувство преданности к нашей священной земле».
Данное высказывание подтверждает практика становления Нового Узбекистана. На базе образовательных учреждений, специализирующихся на подготовке специалистов военного дела созданы принципиально новые «Темурбеклар мактаби». И таких примеров немало…
Великий государственный деятель Амир Темур, посвятивший всю свою жизнь развитию страны и благополучию народа, навсегда останется в истории, как   путеводная звезда нашей цивилизации!