Биринчи Президентимиз таваллудининг 80 йиллиги ҳар томонлама муносиб нишонланади
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида шу йил 17 январь куни Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича тайёргарлик ишларини самарали олиб бориш ва ушбу санани ҳар томонлама юқори савияда ўтказиш билан боғлиқ масалалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, видеоконференция алоқа тизими орқали вилоят ҳокимлари, олий ўқув юртлари ректорлари, “Нуроний” жамғармаси, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси, Ёшлар иттифоқи ва бошқа жамоат ташкилотлари раҳбарлари ҳамда фаоллари иштирок этди.
Маълумки, шу йил 30 январь куни мустақил давлатимиз асосчиси, буюк давлат ва сиёсат арбоби, Биринчи Президентимиз Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллиги мамлакатимизда кенг нишонланади. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 27 ноябрда қабул қилинган қарори асосида юртимизда кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов мақбара мажмуаси, Қарши шаҳрида эса Биринчи Президентимиз хотирасига бағишлаб ҳайкал бунёд этилмоқда.
Шу билан бирга, Ислом Каримовнинг ғоят серқирра ҳаёти ва фаолиятини кенг тарғиб этиш бўйича кўплаб маданий-маърифий ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, “Ўзбеккино” миллий агентлиги томонидан айни шу мавзуга бағишланган ҳужжатли фильм суратга олинмоқда. Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги томонидан бир қанча илмий-оммабоп китоблар, жумладан, Ислом Каримовнинг “Юксак маънавият – енгилмас куч” асари нашр этилмоқда. Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатаётган Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси ва Ислом Каримов хайрия жамоат фонди томонидан ҳам бир қатор тадбирлар ўтказилмоқда.
Шунингдек, март ойида Самарқанд шаҳрида Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолиятига бағишлаб халқаро илмий конференция ўтказиш ва бошқа муҳим тадбирлар бўйича кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Ислом Абдуғаниевич Каримов ўзининг Президент сифатидаги бутун ҳаёти ва фаолиятини юртимизда янги давлат, янги жамият барпо этиш, мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, ўзбек номини, Ўзбекистон номини бутун дунёга тараннум этишдек улуғ мақсадга бағишлади. Халқимиз мамлакатимизда истиқлол йилларида амалга оширилган улкан ўзгаришларни ҳақли равишда Биринчи Президентимиз номи билан боғлайди, деб таъкидлади давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев.
Шунинг учун ҳам бу тарихий санани ҳар томонлама юксак даражада ўтказиш бизнинг ўз тарихимизга, мустақиллигимизга бўлган ҳурматимизни, халқ, миллат сифатидаги маданиятимиз ва маънавиятимизни намоён этиши, айнан шунга қараб дунё жамоатчилиги бизга баҳо беришига йиғилишда алоҳида эътибор қаратилди. Энг муҳими, бундай қутлуғ саналар ўз тарихимиз, миллий ўзлигимизни англашга, халқимиз, айниқса, ёшларимизни эл-юртимизга бутун борлиғини бериб, фидойилик кўрсатиб яшаган улуғ инсонларнинг ибратли фаолиятига ҳар томонлама муносиб этиб, уларнинг эзгу фазилатлари руҳида тарбиялашга хизмат қилиши қайд этилди.
Йиғилишда Бош вазир, юбилей ташкилий қўмитасининг раиси А.Арипов, Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов, Тошкент шаҳар ҳокими Р.Усмонов, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси раҳбари Т.Ширинов, Қашқадарё вилояти ҳокими З.Рўзиев, Самарқанд вилояти ҳокими Т.Жўраев, Наманган вилояти ҳокими Х.Бозоров, Сурхондарё вилояти ҳокими Э.Турдимов, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси раиси М.Ерниязовнинг ҳисоботлари эшитилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 80 йиллик юбилейига тайёргарлик кўриш бўйича амалга оширилган ишлар чуқур таҳлил қилиниб, асосий юбилей тадбирларини юксак даражада ўтказиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилди.
Юбилей кунларида барча таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда таниқли адиб ва олимлар, нуронийлар, турли соҳа мутахассислари иштирокида Биринчи Президентимиз хотирасига бағишланган учрашувларни мазмунли ва юқори савияда, таъсирчан руҳда, аниқ ҳаётий мисоллар асосида ўтказишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.
Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ барча маросим ва тадбирларни Биринчи Президентимизнинг Ватанимиз олдидаги унутилмас хизматларига ҳар томонлама муносиб ҳолда ўтказиш бизнинг нафақат вазифамиз, балки муқаддас инсоний бурчимиздир, деб таъкидлади пировардида давлатимиз раҳбари.

80-летие со дня рождения Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова будет отмечено широко и достойно
18.01.2018
Под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 17 января 2018 года состоялось совещание, посвященное вопросам всесторонней подготовки и проведения на высоком организационном уровне празднования 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
В нем приняли участие члены организационного комитета по празднованию 80-летия со дня рождения Ислама Каримова, руководители соответствующих министерств и ведомств, посредством видеоконференцсвязи – хокимы областей, ректоры высших учебных заведений, руководители и активисты фонда "Нуроний", Комитета женщин, Союза молодежи Узбекистана и других общественных организаций.
Как известно, 30 января текущего года в нашей стране будет широко отмечено 80-летие со дня рождения основателя нашего независимого государства, великого государственного и политического деятеля, Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. Во исполнение принятого в связи с этим постановления Президента Шавката Мирзиёева от 27 ноября 2017 года в стране проводится широкомасштабная работа. В частности, в Самарканде возводится мемориальный комплекс Ислама Каримова, а в городе Карши – памятник Первому Президенту.
Осуществляется культурно-просветительская работа по широкой пропаганде многогранной жизни и деятельности Ислама Каримова. В частности, Национальным агентством "Узбеккино" снимается документальный фильм на эту тему. Узбекским агентством по печати и информации издается ряд научно-популярных книг, в том числе произведение Ислама Каримова "Высокая духовность – непобедимая сила". Ряд мероприятий проводится также действующим в Ташкенте Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Ислама Каримова и благотворительным общественным фондом Ислама Каримова.
Вместе с тем продолжается подготовка к проведению в марте текущего года в Самарканде международной научной конференции, посвященной жизни и деятельности Первого Президента Ислама Каримова, и других важных мероприятий.
Ислам Абдуганиевич Каримов всю свою жизнь и деятельность на посту Президента посвятил таким великим целям, как построение нового государства, нового общества, укрепление нашей независимости, приумножение славы нашего народа, Узбекистана во всем мире. Все осуществленные в годы независимости колоссальные преобразования наш народ по праву связывает с именем Первого Президента, отметил глава нашего государства Шавкат Мирзиёев.
Именно поэтому празднование этой исторической даты на всесторонне высоком уровне станет проявлением нашего уважения к собственной истории, независимости, демонстрацией культуры нашего народа и нации. Исходя из того, как будет отмечено данное событие, нас будет оценивать международное сообщество, было подчеркнуто на совещании. Самое важное, празднование подобных знаменательных дат способствует осознанию нами своей истории, национальной самобытности, призывает наш народ, особенно молодежь, быть достойными великих личностей, самоотверженно работавших во имя страны, воспитанию молодого поколения в духе их благородных качеств.
На совещании заслушаны отчеты Премьер-министра, председателя организационного комитета А.Арипова, Государственного советника Президента Х.Султанова, хокима города Ташкента Р.Усманова, руководителя Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова Т.Ширинова, хокима Кашкадарьинской области З.Рузиева, хокима Самаркандской области Т.Жураева, хокима Наманганской области Х.Бозорова, хокима Сурхандарьинской области Э.Турдимова, председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязова.
На совещании глубоко проанализирована проделанная работа по подготовке к 80-летнему юбилею Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, определены конкретные задачи по проведению основных мероприятий юбилея на высоком уровне.
Указано на необходимость уделить особое внимание организации в дни юбилея во всех образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях встреч, посвященных памяти Первого Президента, с участием известных литераторов и ученых, представителей старшего поколения, специалистов различных сфер, с применением содержательных и действенных форм, на основе конкретных жизненных примеров.
Достойное проведение всех церемоний и мероприятий, связанных с празднованием 80-летия со дня рождения Ислама Каримова, в соответствии с великими заслугами нашего Первого Президента перед Родиной, является не только задачей, но и священным человеческим долгом каждого из нас, подчеркнул в заключение глава нашего государства.