Янги таҳрирдаги меҳнат кодекси
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида мажмуа Касаба уюшмаси аъзоларининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Кун тартибида янги таҳрирдаги меҳнат кодекси  ва Музейлаштириш ишлари билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
2023 йил 30 апрелда кучга кирган янги таҳрирдаги меҳнат кодексига киритилган ўзгартиришлар бўйича мажмуа юрист-консультанти Нуриддинова мажлис қатнашчиларига тўлиқ маълумот бериб, янгитдан тузиладиган жамоа шартномалари, ишчи-ходимларнинг меҳнат фаолиятига оид янгиликларга атрофлича тўхталди. Мазкур масала бўйича муҳокамаларда иштирок этган музей фондларини сақлаш бўлими бошлиғи, мажмуа касаба уюшмаси қўмитасининг раиси Рафиқова, мажмуа раҳбари Ширинов, Ислом Каримов номидаги кутубхона мудири Шукурова, илмий-ижодий фаолият бўйича раҳбар ўринбосари Турсунова ва бошқалар янги ҳужжатнинг мазмун-моҳияти, ҳужжатдан ўрин эгаллаган ўзгартиришларни амалиётга тадбиқ этиш механизмлари хусусида ўз мулоҳазаларини баён қилдилар.
Йиғилишда мажмуа фаолиятига доир бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди. Ташкилот  раҳбари Темур Ширинов музейлаштириш ишларининг ҳозирги босқичида бажарилаётган ишлар ва галдаги вазифаларга атрофлича тўхталди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 октября подписал Трудовой кодекс в новой редакции. Новый Трудовой кодекс вступил в силу 30 апреля 2023 года.
На коллективном собрании научно-просветительского комплекса имени Ислама Каримова члены профсоюза всесторонне рассмотрели и обсудили изменения внесённые в Трудовой кодекс. Также в повестку дня заседания были внесены вопросы касающиеся ключевых задач по созданию музея имени Ислама Каримова.
Юрист-консульт Нуриддинова ознакомила присутствующих с нововведениями в Трудовой кодекс, а также подробно остановилась на изменениях затрагивающих трудовые отношения и деятельность сотрудников комплекса в рамках принятого кодекса.
Участники прений: руководитель отдела фондов музея, председатель профсоюзного комитета комплекса Рафикова, руководитель организации Ширинов, заведующий библиотеки имени Ислама Каримова Шукурова, заместитель руководителя комплекса Турсунова и другие высказали свои мнения о новой версии кодекса, основных принципах правового регулирования индивидуальных трудовых отношений и непосредственно связанных с ними общественных отношений закрепленных в документе. На собрании были рассмотрены другие вопросы касающиеся деятельности комплекса. Руководитель Темур Ширинов говоря о создании музея имени Ислама Каримова, сделал акцент на проделанной работе и обозначил первоочередные задачи на перспективу.