Мамлакатимизнинг ҳам яқин келажак, ҳам стратегик истиқболдаги тараққиёти учун зарур ҳуқуқий пойдевор яратган Конституциянинг қабул қилиниши сиёсий ва иқтисодий барқарор ҳамда осойишта Ўзбекистон давлатини бунёд этиш йўлида муҳим омиллардан бири бўлди.
Мамлакатимизда давлат мустақиллиги эълон қилингач, мураккаб иқтисодий, ички сиёсий ҳамда халқаро вазиятга қарамай, тарихан қисқа фурсатда мустақил Ўзбекистон Конституциясини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш бўйича кенг кўламли ҳамда машаққатли ишлар амалга оширилди.
Ёш давлатнинг Асосий қонунини ишлаб чиқиш бўйича комиссияга бошчилик қилган Ислом Каримов бу борада Ўзбекистонни мустақил, суверен ва дунёвий давлат сифатида намоён этиш асосий мезон бўлмоғи лозим, деб ҳисоблар эди. Шу билан бирга, миллати, эътиқоди ва ижтимоий мақомидан қатъи назар, барча фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари таъминланиши Конституция асосини ташкил этиши бош мақсад этиб белгиланди.
Ислом Каримов Конституция матнини ёзиш жараёнида АҚШ, ГФР, Япония, Канада, Франция, Португалия, Италия, Швеция, Туркия, Испания, Ҳиндистон, Покистон, Миср каби мамлакатларнинг Асосий қонунларини шахсан ўзи батафсил ўрганиб чиқди. Биринчи Президент мазкур маълумотларни юрак ва идрок чиғириғидан ўтказиб, мамлакатимиз учун энг мақбулларини танлади. Изланишлар асносида шаклланган конституциявий тажриба эса Ўзбекистон Республикаси Асосий қонуни устида ишлаш жараёнида асқотди.
Конституция комиссияси аъзоси Шавкат Ўразаев шундай хотирлаганди: “Ислом Абдуғаниевич лойиҳани ипидан игнасигача билиб, унга ўз қўли билан тузатиш ва ўзгартиришлар киритди. Бу билан эса у тиришқоқлик, зукколик ва донолик намунасини кўрсатди. Президент ўзига нисбатан ғоят талабчан эди. У жуда залворли вазифани ўз зиммасига олиб ярим тунга қадар ишлар эди”.
Конституция лойиҳаси уч ой давомида умумхалқ муҳокамасига қўйилди. Муҳокама даврида комиссия томонидан 6000 дан зиёд таклиф кўриб чиқилди.

Принятие Конституции, которая создала необходимые правовые основы для развития нашей страны, как на ближайшее будущее, так и на стратегическую перспективу, было одним из основополагающих факторов на пути построения стабильного, мирного, экономически устойчивого Узбекистана.
Несмотря на сложную экономическую, внутриполитическую и международную обстановку, после объявления республикой своей независимости, в исторически короткий срок была проделана огромная, можно сказать, титаническая работа по разработке и принятию Конституции уже независимого Узбекистана.
Возглавляя комиссию по разработке основного Закона молодого государства, Ислам Каримов считал, что главным посылом в этой работе должно быть видение Узбекистана в качестве свободного, суверенного и светского государства, в основе которого лежат принципы гуманизма и обеспечения прав и свобод граждан, независимо от их национальности, вероисповедания, социального положения.
В процессе написания Конституции, Ислам Абдуганиевич лично подробно изучил положения основных законов таких стран, как США, ФРГ, Япония, Канада, Франция, Португалия, Италия, Швеция, Турция, Испания, Индия, Пакистан и Египет. Первый Президент пропустил эту информацию через себя, отобрал наиболее приемлемое для условий нашей страны, и накопленный необходимый конституционный опыт был использован в работе над основным законом Республики Узбекистан.
Член Конституционной комиссии Шавкат Уразаев вспоминал: «Ислам Абдуганиевич вникал в каждую деталь проекта, вносил собственноручно исправления и уточнения, тем самым показывая образец прилежности, деловитости и компетентности. Президент предъявлял к себе высочайшие требования. Он работал до глубокой ночи, притом колоссальную нагрузку брал именно на себя».
В течение трех месяцев проект Конституции проходил всенародное обсуждение, в ходе которого комиссией было рассмотрено более 6 тысяч предложений.