Тошкент-Новосибирск, ҳамкорлик сари биринчи қадам
Ёдгорлик мажмуасида фаолият юритаётган Ислом Каримов номидаги кутубхонанинг иш бошлаганига кўп вақт бўлмаганига қарамасдан, ушбу зиё маскани билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш ниятини билдираётган хорижий давлатларнинг обрўли кутубхоналари сафи кенгайиб бормоқда.
14 февраль куни Россия Фанлар академиясининг Сибир бўлимига қарашли Давлат оммавий илмий-техник кутубхонаси директори, тарих фанлари доктори Ирина Лизунова бошчилигидаги делегация аъзолари мажмуага ташриф буюриб, Ислом Каримов кутубхонасида олиб борилаётган ишлар билан яқиндан танишдилар.
Новосибирск шаҳрида жойлашган ушбу кутубхона Россиядаги энг йирик, кўп тармоқли - 10 млн. дан зиёд босма нашрларга эга илмий кутубхоналардан бири саналади.
Ирина Владимировна мазкур учрашув айнан, Халқаро китоб совға қилиш кунида ўтказилаётганида рамзий маъно борлигини таъкидлади. Боиси, ўзаро китоб алмашинуви кутубхоналар фаолиятида  алоҳида ахамиятга эга йуналишдир.
Сухбат давомида ҳамкорликнинг  хуқуқий асослари ишлаб чиқилгач, амалий ишларнинг режасини биргаликда тайёрлашга келишилди.
Халқаро китоб совға қилиш куни муносабати билан, ҳамда учрашувдан хотира сифатида меҳмонларга Ўзбекистон республикаси Биринчи Президентининг рафиқаси Татьяна Каримованинг дастхати битилган китоблар совға қилинди.

Ташкент-Новосибирск, первый шаг к сотрудничеству
Немного времени прошло со дня начала работы библиотеки имени Ислама Каримова в Мемориальном комплексе. Несмотря на такой короткий срок, интерес к библиотеке растет изо дня в день. В списке желающих наладить двустороннее струдничество, авторитетные библиотеки зарубежных стран.
14 февраля Мемориальный комплекс посетила делегация Государственной публичной научно-технической библиотеки Сибирского отделения Российской Академии наук во главе с директором библиотеки, доктором исторических наук Ириной Лизуновой.
ГПНТБ СО РАН является научной библиотекой универсального профиля. По объёму фондов она стоит сегодня в ряду крупнейших библиотек страны и мира-более 10 млн единиц печатных изданий.
Как отметила Ирина Владимировна, символично, что встреча сотоялась 14 февраля-в Международный день дарения книг. Так как книгообен, является важным направлением деятельности библиотек.
В ходе беседы были рассмотрены перспективы сотрудничества.
И в память о встрече, а также, в честь Международного дня дарения книг, гости из Новосибирска получили в подарок от Ташкентских коллег книги с автографом Татьяны Каримовой, супруги Первого Президента республики Узбекистан.