2019-2021 йилларда ташкилотни бошқарган Ўзбекистон вакили Владимир Норовнинг ваколат муддати тугаганидан кейин Чжан Мин ШҲТнинг Бош котиби лавозимини эгаллади.
Чжан Мин 64 ёшда, у тажрибали дипломат бўлиб, Хитой ташқи ишлар вазирлигининг марказий аппарати ҳамда мамлакатнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналарида масъулиятли лавозимларни эгаллаб келган. Бугунга қадар у Европа Иттифоқи ҳузуридаги ХХР миссиясига раҳбарлик қилган.
ШҲТга аъзо давлат етакчиларининг Самарқанд саммитида иштирок этган жаноб Чжан Мин, Ўзбекистоннинг ташкилот доирасидаги самарали фаолиятини юксак бахолади.
18 сентябрь куни олий мартабали меҳмон Оқсаройга ташриф буюриб, Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган “Бутун оламни жо қилган юрак” бадиий кўргазмасини катта қизиқиш билан томоша қилди.
Ўз таассуротларини Бош котиб Фахрий меҳмонлар китобига битилган дастхатда ифода этди: “Ҳурматли Биринчи Президент Ислом Каримов Ўзбекистоннинг шаклланиши ва равнақ топишига ҳамда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг қарор топиши ва тараққий этишига улкан ҳисса қўшган сиёий арбоб. Биринчи Президент Ислом Каримовга чуқур миннатдорлигимни ифода этаман”.

Китайский дипломат Чжан Мин с 1 января 2022 года вступил в должность генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества. Срок полномочий генсека составляет три года.
Чжан Мин сменил на этом посту представителя Узбекистана Владимира Норова, который руководил организацией в 2019—2021 годах и в конце декабря был назначен заместителем министра иностранных дел.
Чжан Мину 64 года, он является опытным дипломатом, занимал ответственные должности в центральном аппарате МИД Китая и диппредставительствах страны за рубежом. Работал заместителем министра иностранных дел. До текущего назначения был главой миссии Китая при Евросоюзе.
Господин Чжан Мин принял участие на очередном Самаркандском саммите лидеров Шанхайской организации сотрудничества, где высоко оценил плодотворную деятельность Узбекистана в рамках организации.
18 сентября он посетил резиденцию Оксарой для того, чтобы выразить своё уважение к памяти Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова. С большим интересом высокий гость ознакомился с экспозицией художественной выставки «Сердце, вместившее Вселенную». В книге для почётных гостей Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин оставил следующюю запись: «Уважаемый Первый Президент Ислам Каримов внес весомый вклад в становление и развитие Республики Узбекистан, а также в становление и развитие Шанхайской организации сотрудничества. Выражаю своё глубокое уважение Первому Президенту Исламу Каримову».