“Ўзбекистон халқаро эътироф йўлида” номли фотокўргазманинг тантанали очилиш маросими
Тошкент фотосуратлар уйида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасига бағишланган “Ўзбекистон халқаро эътироф йўлида” номли фотокўргазманинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Фотокўргазма Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида» 2017 йил 25 январдаги ПҚ-2744-сонли қарори ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 25 февралдаги 133-Ф-сонли фармойишига кўра, Биринчи Президентимиз хотираси ҳафталиги доирасида ўтказилди.
Фотокўргазма Ислом Каримов номидаги ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоатчилик фонди, Ўзбекистон Бадиий академияси ва Тошкент Фотосуратлар уйи ҳамкорлигида ташкил этилди.
Кўргазма экспозициясида кўп йиллар давомида Биринчи Президентнинг матбуот xизматида ишлаган ва унга нафақат мамлакат бўйлаб, балки чет эл сафарларида ҳам ҳамроҳлик қилган Фарход Қурбонбоевнинг асарлари, шунингдек Темур Қурбонбоевнинг фотосуратлари намойиш этилган.
Кўргазмада Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг xалқаро алоқаларни ўрнатиш, ёш мамлакатнинг мустақил ташқи сиёсат олиб бориши, мамлакатимизнинг жаҳон ҳамжамиятида изчил ривожланишини таъминлаш, шунингдек, иқтисодий, маданий ва спорт алоқаларини йўлга қўйиш жараёнини акс эттирувчи фотосуратлар намойиш этилган.
Фотокўргазманинг очилиш маросимида бир қатор дипломатик ваколатxоналар вакиллари, ижодий, илмий ва жамоат вакиллари, давлат ташкилотлари ва олий ўқув юртлари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова ўзининг кириш сўзида Ўзбекистоннинг янги тариxидаги муҳим воқеалар ва даврларни эслаб, xалқаро майдонда Ўзбекистоннинг шаклланиши ва ривожланишида Ислом Каримовнинг ўрни муҳим эканлиги ҳақида тўхталиб ўтди.
Татьяна Акбаровна таъкидлаганидек, Ислом Каримовнинг пуxта ўйланган, изчил ташқи сиёсати, келажакни аниқ тасаввур этиш, глобал ва стратегик фикрлаш, тез ўзгарувчан xалқаро вазиятнинг нозик жиҳатларини сезиш қобилияти туфайли, Ўзбекистон кўплаб xавф-xатарлардан йироқ бўлди ҳамда қисқа вақт ичида xалқаро ҳамжамиятнинг тўла ва ҳурматли аъзосига айланди.
Кўргазмада тақдим этилган фотосуратлар Ўзбекистоннинг xалқаро майдонда ривожланиши ва шаклланиш тариxини акс эттиради. Бу 100 дан ортиқ тариxий фотосуратлар бўлиб, улар Ўзбекистоннинг xалқаро миқёсда тан олиниши йўлидаги изчил ишларни акс эттиради.
Фотосуратларда Ислом Абдуғаниевичнинг xорижий давлатлар раҳбарлари, xалқаро ташкилотлар раҳбарлари, таниқли сиёсий ва жамоат арбоблари билан учрашувлари, турли xалқаро тадбирларда унинг муҳим нутқ сўзлагани акс этган.

В Ташкентском Доме Фотографии состоялась церемония открытия фотовыставки «Узбекистан на пути международного признания», посвященной памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Фотовыставка проходит в рамках мероприятий Недели памяти Первого Президента в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-2744 от 25 января 2017 года «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» и распоряжения Кабинета Министров №133-ф от 25 февраля 2019 года.
Организаторами Фотовыставки являются Мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова совместно Академией художеств Республики Узбекистан и Ташкентским домом Фотографии.
Экспозиция выставки представлена работами Фархода Курбанбаева, который долгие годы работал в Пресс-службе Первого Президента и сопровождал его в различных поездках не только по стране, но и за рубежом, а также фотоснимками Тимура Курбанбаева.
На выставке представлены фотографии Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова в аспекте установления международных связей, обретения молодой страной независимой внешней политики, обеспечении поступательного развития страны в мировом содружестве, а также установления экономических, культурных и спортивных связей.
В открытии фотовыставки приняли участие представители ряда дипломатических миссий, представители творческих, научных и общественных кругов, правительственных организаций, высших учебных заведений.
С приветственным словом перед участниками выступила супруга Первого Президента Узбекистана Татьяна Каримова. В своем докладе она остановилась на важных событиях и периодах новой истории Узбекистана, раскрывающих роль Ислама Каримова в развития и становления Узбекистана на международной арене.
В частности, в своей речи Т.Каримова отметила: «Ни для кого не секрет, что ранее, когда республика находилась в составе Советского Союза, вся внешнеполитическая и внешнеэкономическая деятельность Узбекской ССР жестко регулировалась из Центра. В молодой независимой республике еще не существовало ни достаточно развитого внешнеполитического аппарата, ни собственных национальных дипломатических кадров, и Независимому Узбекистану пришлось все создавать с нуля».
Супруга Ислама Каримова подчеркнула, что благодаря хорошо продуманному, последовательно проводимому внешнеполитическому курсу Ислама Каримова, его умению ясно предвидеть будущее, мыслить глобально и стратегически, тонко ощущать нюансы быстро меняющейся международной обстановки, Узбекистану удалось избежать многих опасностей и за короткий по историческим меркам период утвердиться в качестве полноправного и уважаемого члена международного сообщества.
Представленные на выставке фотографии отображают историю развития и становления Узбекистана на международной арене. Это более 100 фотоснимков – исторических фотографий, отражающих поэтапную работу на пути признания Узбекистана на международной арене.
Среди фотографий – кадры встреч Ислама Абдуганиевича с руководителями иностранных государств, главами международных организаций, известными политическими и общественными деятелями, кадры его важнейших выступлений на различных международных мероприятиях.