10 июль куни Ёдгорлик мажмуасига Ўзбекистон белбоғли кураш Федерацияси раиси Равшан Дастиров бошчилигида делегация ташриф буюрди.
Белбоғли кураш бўйича Ватанимиз шарафини ҳимоя қилиб келаётган спортчи ва мураббийлардан таркиб топган меҳмонлар Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйиб унинг хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар.
Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова ҳамроҳлигида «Бутун оламни жо қилган юрак» кўргазмасини томоша қилган меҳмонлар, экспозициянинг юқори даражада ташкил этилганини эътироф этиб, фахрий меҳмонлар китобига дастхат ёзиб қолдирдилар.
Меҳмонлар Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов миллий спорт тури бўлган “Кураш” ва “Белбоғли кураш” нинг қайта тикланиши ва халқаро миқёсда кенг оммалашишида муҳим роль ўйнаганини таъкидлашдилар.
Шунингдек, Биринчи Президентимиз ташаббуси билан Болалар спортини ривожлантириш фонди тузилиб, унинг ҳомийлик кенгашини бошқарди. Фонд туфайли Ўзбекистон бўйлаб миллионлаб болалар ўзлари ёқтирган спорт турлари билан замонавий спорт заллари ва стадионларда шуғулланиш имконига эга бўлдилар. Бу “Ўсиб келаётган соғлом авлод – мамлакатимиз келажаги гарови” концепциясида мустаҳкамлаб қўйилган соғлом турмуш тарзини оммалаштиришда мамлакатимиз учун мутлақо янги ёндашув бўлди. Бу Ўзбекистон спортчиларининг юксак ютуқлари учун асос яратди. Бунга улар томонидан халқаро мусобақаларда қўлга киритилган кўплаб мукофотлар мисол бўла олади.
Фахрий меҳмонлар китобига Равшан Дастиров-«...Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти қалбимизда абадий яшайди», деган дастхат қолдирди.

10 июля Мемориальный комплекс посетила делегация Федерации борьбы на поясах Узбекистана во главе с ее председателем Равшаном Дастировым.
В состав представительной делегации вошли заслуженные тренера и спортсмены-чемпионы мира и Азии, которые возложили цветы к памятнику и почтили светлую память Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Осматривая выставку, посвященную памяти Ислама Каримова «Сердце, вместившее Вселенную» вместе с супругой Первого Президента Татьяной Каримовой, гости отметили высокий уровень организации экспозиции и оставили запись в книге почетных гостей.
В словах памяти о Первом Президенте была отмечена его основополагающая и решающая роль в деле признания на международной спортивной арене национальных видов борьбы, таких как «Кураш» и «Борьба на поясах».
Кроме того, по инициативе Ислама Абдуганиевича Каримова был создан Фонд развития детского спорта, Попечительский совет которого возглавлял он лично. Благодаря Фонду миллионы детей по всему Узбекистану получили возможность заниматься любимыми видами спорта в современных залах и стадионах. Это стало совершенно новым для нашей страны подходом в популяризации здорового образа жизни, который закреплен в Концепции «Здоровое подрастающее поколение – залог будущего страны», что создало основу для высоких достижений спортсменов Узбекистана, которые хорошо видны на примере множества завоеванных ими за годы независимости наград в ходе различных международных соревнований.
Р. Дастиров от имени всех борцов Узбекистана отметил: «Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов навсегда останется в наших сердцах».