Ислом Каримов номидаги ёдгорлик мажмуаси эшиклари кенг жамоатчиликнинг турли қатлам вакиллари учун мудом очиқ. Ватан мустақиллиги ва уни ҳар томонлама мустаҳкамлаш йўлида онгли умрини бағишлаган Биринчи Президент хотирасини ёдга олиш ҳам – эзгу ва савоб иш.
Ёдгорлик мажмуасининг бу галги меҳмонлари – Ўзбекистон Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби тингловчилари бўлишди. Асосий йўналиши – судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш, судьялар ва судлар аппарати ходимларини қайта тайёрлаб, улар малакасини оширишга қаратилган мазкур таълим даргоҳи вакилларининг ҳуқуқий-демократик давлат пойдеворини қуришда етакчилик қилган Ислом Каримов ҳаёти ва фаолиятига қизиқиши улкан бўлмоғи табиий.
Мажмуа раҳбари Темур Ширинов меҳмонларни қутлаб, уларга бу маскан фаолияти тўғрисида тушунча бераркан, жумладан, шундай деди: “Буюк тарихий шахсларга баҳо берувчи шахснинг ўзи ҳам буюк бўлиши керак. Масалан, сиз – бўлғуси судьялар учун бир умрлик мезон бўладиган “Куч – адолатда” ғояси муаллифи бўлмиш Амир Темурдек шахсга объектив баҳо ҳам – айнан истиқлол йилларида, айнан Ислом Каримов томонидан берилган эди. Мустақиллигимиз асосчиси – Биринчи Президент фаолиятига сиёсий баҳони эса Президент Шавкат Мирзиёев берди. Бугун мана шу кўриб турганингиз – мажмуа ҳам ана шу юксак баҳо маҳсули”.
Меҳмонлар мажмуанинг бетакрор майдони, қолаверса, “Бутун оламни жо қилган юрак” фотокўргазмасини катта қизиқиш билан томоша қилишди.
Фозилжон Отахонов, Судьялар олий мактаби профессори, юридик фанлар доктори:
“Ислом Каримов шак-шубҳасиз мустақиллигимиз рамзи ҳисобланади. Мен, маълум муддат бевосита унинг раҳбарлигида Президент девонида, кейинроқ Адлия вазири сифатида ишлаган одам сифатида айта оламанки, у шахс коррупцияни, адолатсизликни вужуд-вужуди билан ёмон кўрар эди. Унинг – мустақил давлат илк Конституциясининг, қолаверса, уч поғонали, яъни қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимиятлари вертикали устувор бўлган мамлакат асосчиси сифатидаги буюк хизматлари – биз ҳуқуқшунослар учун ҳамиша фахр манбаи”.
Дилбар Чориева, Судьялар олий мактаби тингловчиси:
“Шахсан ўзим 1992 йилда, мактаб остонасига қадам қўйганимдан бошлаб Биринчи Президентимизни телевизорда кўриб, радиода овозларини эшитиб улғайганман. Лицейда ўқиётган чоғимда эса у кишининг оталарча қувватлаган мактубларини олиш бахтига муяссар бўлганман. Бундан кейинги иш фаолиятимда ҳам у буюк шахснинг ҳаёти ва фаолияти мен учун ўрнак вазифасини ўтайверади”.
Ислом Каримов номидаги кутубхонада меҳмонларга мазкур зиё масканининг ташкил этилиши билан боғлиқ жараёнлар, бой китоб фонди, китобхонларга яратилган замонавий шароитлар ҳақида батафсил ва қизиқарли маълумотлар берилди.

Двери Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова всегда открыты для представителей самых различных слоёв общества. Сюда идут, чтобы почтить память о выдающейся личности, основателе независимого государства, с именем которого связан новый исторический этап в судьбе узбекского народа.
Очередными гостями комплекса стали слушатели Высшей школы судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан. Закономерно, что представители данного учебного заведения, ответственного за подготовку кандидатов на должности судей, переподготовку, повышение квалификации судей и работников аппарата судов интересуются жизнью и деятельностью Ислама Каримова. Ведь Первый Президент стал инициатором формирования основ правового демократического государства. В процессе построения сильного гражданского общества он уделял особое внимание укреплению системы судебной власти, её демократизации и либерализации, обеспечению независимости, объективности и беспристрастности суда.
Руководитель комплекса Темур Ширинов ознакомил с деятельностью данной организации, её задачами по увековечению светлой памяти о Первом Президенте. Он, в частности, подчеркнул, что о великих судят великие. Например, Ислам Каримов дал объективную оценку роли Амира Темура, являющегося автором идеи «Сила в справедливости». Это утверждение стало важным критерием в процессе подготовки судей. А политическую оценку деятельности Ислама Каримова дал Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Яркое свидетельство этому – комплекс, созданный в соответствии с Постановлением Главы нашего государства.
Гости с большим интересом знакомились с экспозицией выставки «Сердце, вместившее Вселенную», повествующей о жизни и деятельности Ислама Каримова.
Профессор Высшей школы судей, доктор юридических наук Фозилжон Отаханов отметил: «Ислам Каримов, несомненно, является символом нашей независимости. Как человек, работавший какое-то время непосредственно под его руководством в Аппарате Президента, а затем и Министром юстиции, могу с уверенностью сказать, что он всем своим существом ненавидел коррупцию и несправедливость. Его выдающиеся заслуги в создании первой Конституции независимого государства, а также формировании трёх ветвей власти, где законодательная, исполнительная и судебная являются приоритетом демократизации общества - источник гордости для нас, юристов».
Впечатлениями поделилась и слушатель Высшей школы судей Дильбар Чориева: «Ислам Каримов является для меня примером во всём. Я формировалась как личность, наблюдая за его деятельностью по телевизору, слушая его речи по радио. А когда училась в лицее мне посчастливилось получить от Первого Президента благодарственное письмо. Это стало для меня огромным стимулом для дальнейшего роста. Жизнь и деятельность этого великого человека – уникальное наследие, которым мы дорожим».
В библиотеке имени Ислама Каримова гости были подробно проинформированы о богатом книжном фонде и условиях, созданных для посетителей данного книгохранилища.