Бир юртнинг отаси бўлмоқ-улуғлик,
Ўзбекистон республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳеч қачон даҳоликка даъво қилмаган. У тахтдан кўра халққа яқин етакчи бўлган. Ҳаётлигида ўзи хақида бадиий асар ёки тўлақонли фильм яратиш, ёки рассомларга портретини чиздириш тўғрисидаги таклифларни рад этиб келгани кўпчиликка маълум. Ўз интервьюларида ҳам Ислом Абдуғаниевич ҳамиша Ватан тақдири, халқнинг қувонч ва ташвишлари хақида гапирарди. Буюклик камтарликда зоҳир бўлишининг тасдиғидир бу.
Тоғларнинг юксаклиги олисдан яққолроқ кўринади. Ислом Каримовнинг нақадар буюк шахс бўлганини ҳам, йиллар ўтган сайин чуқурроқ англамоқдамиз. У кишининг вафотидан кейин улуғ йўлбошчига бағишланган асарлар ҳам ёзиляпти, фильмлар ҳам суратга олиняпти, мўйқалам усталари ва хайкалтарошларнинг ижодий ишлари кенг оммага намойиш этилмоқда. Неча юз йилларга етадиган мавзу... Биз бебахо мерос эгаларига айландик. Ислом Каримовдан қолган маънавий ва моддий меросга. У кишига қайтарадиган биргина бойлигимиз бор, у ҳам бўлса-Хотирадир.
“Хотира бизларни тарих билан боғлайдиган кўприк”, дерди Биринчи Президент. Бугун эса, Ўзбекистон халқи билан у зотни, “Хотира” деб аталмиш беназир қадрият боғлаб турибти.
Ҳар йили август ойининг охирги ўн кунлигида, Ислом Каримов номидаги Ёдгорлик мажмуаси томонидан Биринчи Президентнинг хотирасига бағишланган хафталик ўтказиш анъанага айланган. 2022 йил 29 августдан 3 сентябрьга қадар давом этган Хотира хафталиги доирасида Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги кутубхонанинг расмий очилиши, “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”га бағишланган давра суҳбати ҳамда Хотира кечаси бўлиб ўтди.
3 сентябрь куни Оқсарой қароргоҳи одамлар билан гавжум бўлди. Хотира кечасига таклиф этилган меҳмонлардан ташқари тадбирда қатнашиш истагини билдирган барча юртдошларимиз учун қароргоҳ эшиклари очиқ турди.
Ватан озодлиги, юрт ободлиги ва халқ фаровонлиги учун жонини аямаган, кўҳна тарихимизни, беназир маънавиятимиз ва маданиятимизни, буюк аждодларимиз номини тиклаб, ўзлигимизни англашга, халқимизнинг миллий ғурурини уйғотишга бутун борлиғини баҳшида қилиб яшаган, Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг хотирасига бағишланган Хотира кечаси аввалида, у зотнинг руҳи-покларига бағишлаб қуръон тиловат қилинди.
Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова, уларнинг набиралари Имон ва Марям, оиланинг яқинлари, Ислом Абдуғаниевичнинг дўстлари ва қадрдонлари, сафдошлари, идора ва ташкилотлар, нодавлат жамғармалар, сиёсий партиялар ва ОАВи вакиллари, адабиёт ва санъат намоёндалари, вилоятлардан ташриф буюрган ҳамюртларимиз қаторида ёшлар кўпчиликни ташкил этди. Биринчи Президентнинг хотирасига чексиз ҳурмат, авлоддан авлодга ўтиб боришидан, буюк шахснинг номи абадиятга дахлдор бўлиб қолишидан далолатдир бу.
| |
Сўзга чиққанларнинг ҳам, кеча қатнашчиларининг ҳам, санъаткорларнинг ҳам хаяжонларини тушуниш мумкин. Хотира кўз ёшларисиз, ҳис-туйғуларсиз бўлмайди. Айниқса, Ислом Каримовдек буюк зотнинг хотираси. Ҳаёт, Ватан, миллат, юрт тарихи, ота, улуғ йулбошчи мавзуларидаги самимий ва эҳтиросга бой хотиралар, маърузалар, ижро этилган қўшиқлар кечага ўзгача файз, одамларнинг кайфиятига ўзгача руҳ ва хушнудлик баҳш этди. Ўзаро улашилган совға-саломлар ҳам, эсдалик учун олинган суратлар ҳам унутилмас таассуротларни янада бойитди.

Единственное сокровище человека – это его память. Лишь в ней его истинное богатство или его бедность
Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов, доверие народа считал самым главным преобретением в своей жизни, а истинным богатством – благосостояние людей, процветание родного края, мир и покой в стране. Как властитель, он был близок к народу, нежели к трону.
Он не позировал художникам-портретистам, отвергал все что касалось проявления культа личности. При нем не было написано художественного произведения о нем лично, его образ не был отражён в художественных фильмах.
Школа, где он учился, находилась напротив великолепного архитектурного средневекового памятника “Биби-Ханум”. В школе хотели сделать музей, посвящённый Исламу Каримову, но он запретил.
Лейтмотивом его многочисленных интервью всегда был народ Убекистана, его судьба и будущее страны.
Величие гор, видится более ясно на отдалённом растоянии. С годами, после ухода Первого Президента, мы более отчётливо осознаём неповторимое величие уникальной личности - феномен Ислама Каримова. Рождаются литературнные произведения посвящённые жизни и деятельности лидера Узбекистана, воздвигаются памятники, создаются документальные и художественные фильмы, звучат песни на стихи известных поэтов. Неиссякаемая тема для творчества.
Волею Всевышнего мы сегодня обладаем богатым наследством. Духовным и материальным наследием Ислама Каримова. А единственное богатство, чем народ может ответить своему благодетелю-это Память. Жить и помнить.
Первый Президент не раз отмечал, что “Память-это мост между историей и будущим”. И сегодня его с народом связывает эта непреходящяя духовная ценность – Память.
Стало доброй традицией, каждый год, в последней декаде августа проводить Неделю памяти Первого Президента Узбекистана. В этом году в рамках Недели, с 29-августа по 3-сентября Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова организовал ряд мероприятий: открытие библиотеки имени Первого Президента республики Узбекистан Ислама Каримова, круглый стол посвящённый Году обеспечения интересов человека и развития махалли, а также Вечер памяти.
3-го сентября двери резиденции Оксарой были открыты не только для приглашённых гостей, но и для тех, кто своим присутствием на Вечере памяти пожелал выразить уважение к имени Первого Президента.
Перед началом мероприятия в честь памяти Ислама Абдуганиевича в его рабочем кабинете, приглашённый имам прочитал молитву - суры из корана.
На вечере памяти присутствовали: супруга Первого Президента Татьяна Каримова, их внучки Иман и Марьям, родные и близкие, соратники и друзья Первого Президента, представители организаций и ведомств, негосударственных структур, деятели науки и культуры, гости прибывшие из различных регионов страны. Среди гостей было много молодёжи. Это является подтверждением того, что имя и память Ислама Абдуганиевча-великого основателя Независимого Узбекистана будут достоянием и будущего поколения.
Чувства и волнения выступивших и зрителей очевидны. Память зачастую сопровождается слезами и горести, и радости. Особенно, когда речь идёт о такой великой личности эпохи, каким был Ислам Каримов.
В воспоминаниях были затронуты такие насущные темы как-“Жизнь”, “Родина”, “Духовные ценности”, “История края”, “Великий лидер нации”. Эти ценности воспевались талантливыми исполнителями, известными артистами и юными дарованиями. Звучали любимые песни Ислама Абдуганиевича. Множество подарков, награждения, совместные фотографии, благодарственные слова и пожелания. Всё это, тоже память. Добрая, светлая и бесценная память на долгие годы.