2018 йил 10 февраль куни Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетида “Ислом Каримов – тараққиётнинг “ўзбек модели” асосчиси” мавзусида маънавий-маърифий анжуман ўтказилди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ислом Каримов номидаги Илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети мазкур тадбир ташкилотчилари бўлди.
Тадбирда сўзга чиққан олимлар, мутахассислар, Ислом Каримов номидаги давлат стипендияси совриндорлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев ташаббуси билан мамлакатимизда Биринчи Президентимиз, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов номини абадийлаштириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишларнинг аҳамиятини таъкидлаб ўтишди.
Ислом Каримов томонидан давлат ва жамиятни ривожлантириш “ўзбек модели” мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини, халқимиз давлатчилиги тарихини, миллий-диний қадриятлар ва жаҳон тажрибасини ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқилгани қайд этилди. Иқтисодиётнинг сиёсатдан устунлиги, давлатнинг бош ислоҳотчи аҳамияти, қонун устуворлиги, кучли ижтимоий сиёсат, бозор иқтисодиётига босқичма-босқич ўтиш машҳур бешта тамойилга таянган ушбу модель бозор иқтисодиётга асосланган ҳуқуқий демократик давлат қуриш стратегияси сифатида истиқлол йилларида барча амалий ишларнинг ишончли пойдевори, тараққиётнинг ҳаракатланувчи кучига айланди.
Мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган Ўзбекистон Республикасини 2017 – 2021 йилларда бешта устувор йўналишлар бўйича ривожлантириш Ҳаракатлар стратегияси Ўзбекистон халқи фаровонлиги ва давлатимиз иқтисодий қудратини мустаҳкамлаш йўлида янги тараққиёт босқичида республикамизда амалга оширилаётган ислоҳотларни давом эттирмоқда.

Ислам Каримов – основатель “узбекской модели” развития
10 февраля 2018 года в Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова состоялось научно-просветительское мероприятие на тему “Ислам Каримов – основатель “узбекской модели” развития”.
Организаторами мероприятия выступили Министерство высшего и среднего специального образования, Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, Ташкентский государственный технический университет имени Ислама Каримова.
Выступившие в ходе мероприятия ученые, специалисты, лауреаты государственной стипендии имени Ислама Каримова отмечали значимость проводимой по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева масштабной работы по  увековечению памяти Первого Президента страны, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Каримова.
Подчеркивалось, что "узбекская модель" развития государства и общества разработана Исламом Каримовым с учетом социально-экономического потенциала страны, истории государственности нашего народа, национально-религиозных ценностей и мирового опыта. Эта модель, опираясь на известных пяти принципах – приоритет экономики над политикой, роль государства как главного реформатора, верховенство закона, проведение сильной социальной политики, поэтапный переход на рыночную экономику как стратегия построения правового демократического государства, основанного на рыночной экономике, в годы независимости стала надежным фундаментом всех практических дел, движущей силой прогресса.
Выдвинутая Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах продолжает осуществляемые в республике реформы на новом этапе развития во имя благополучия народа Узбекистана и укрепления экономической мощи страны.