“Ватанга бахшида умр”
Мамлакатимизнинг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллудининг 84 йиллиги кенг нишонланаётган шу кунларда, анъанавий “Хотира хафталиги” доирасида Ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номи берилган ташкилот ва идораларда ушбу муҳим санага бағишланган тадбирлар бўлиб ўтмоқда.
Қутлуғ сана муносабати билан Биринчи Президентнинг рафиқаси, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси Васийлик Кенгашининг аъзоси Татьяна Акбаровна Каримова Ислом Каримов кутубхонасига Биринчи Президентнинг шахсий кутубхонасига тегишли бўлган 450 дан зиёд китоблар тўпламини совға қилди.
Натижада кутубхона фонди, Ислом Каримовга муаллифлар томонидан совға қилинган - дастхат битилган китоблар, хорижий давлатлар раҳбарлари ва вакилларининг совғалари ҳамда Биринчи Президент учун қадрли бўлган ва у киши доимий равишда фойдаланган китоблар билан мазмунан бойиди.

«Жизнь во имя Родины»
В эти дни в нашей стране широко отмечается 84 летие со дня рождения Первого Президента Ислама Каримова, в связи с этим, в рамках традиционной «Неделе памяти» в Мемориальном комплексе, в организациях и учреждениях имени Ислама Каримова проводятся ряд мероприятий в формате онлайн и офлайн.
По случаю годовщины Первого Президента, супруга Первого Президента, член Попечительского Совета научно-просветительского мемориального комплекса Ислама Каримова, Татьяна Акбаровна Каримова подарила библиотеке коллекцию из более  450 книг, принадлежащих личной библиотеке Первого Президента.
В результате фонд библиотеки пополнился книгами подаренными авторами, с их автографами, руководителями и представителями зарубежных стран, а также настольными книгами, которые представляли особую ценность для Первого Президента.