2018 yil 2 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti nomidagi Ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida “Mustaqillik, barqarorlik, tinchlik va osoyishtalikni ta’minlashda Islom Karimovning tarixiy roli” mavzusida yoshlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda oliy o‘quv yurtlari o‘qituvchilari va talabalari, akademik litsey va kasb-hunar kollejlari o‘quvchilari, olim, mutaxassislar, shuningdek ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti haykali poyiga gullar qo‘yib, Islom Karimovga hurmat bajo keltirishdi.
Tadbirda “Mustaqillik me’mori” nomli hujjatli film namoyish etildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Islom Karimov nomidagi Yodgorlik majmuasi, Respublika xayriya jamoat, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazining vakillari, olim va mutaxassislar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatimizda Birinchi Prezidentimiz, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimov nomini abadiylashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarning ahamiyati, xususan yubiley tadbirlari doirasida o‘tkazilgan Samarqand shahrida Yodgorlik majmuasi va Qarshi shahrida Islom Karimovga haykalning tantanali ochilishi marosimlarining mazmun-mohiyati haqida, Birinchi Prezidentimiz istiqlol yillarida global va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha tatbiq etilgan tashabbuslari bilan bog‘liq tarixiy voqealar yorqin misollarida ochib berdilar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ta’biri bilan aytganda, “mustaqil O‘zbekistonning 25 yil ichida ichki va tashqi siyosatda o‘z yo‘lini tanlab, xalqaro hamjamiyatda munosib o‘rin va mavqega ega bo‘lishi, dunyo davlatlari bilan tinchlik-barqarorlik, tenglik va o‘zaro manfaatdorlikka asoslangan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishida Birinchi Prezidentimizning puxta o‘ylangan qarorlari muhim ahamiyat kasb etdi”.
I.Karimov nomidagi davlat stipendiyasi sovrindorlari “O‘zbekiston XX1 asr bo‘sag‘asida: xavfsizlikka tahdid, barqarorlik shartlari va taraqqiyot kafolatlari” deb nomlangan asarda ilgari surilgan g‘oyalarning ahamiyati bugungi kunda ham o‘z dolzarbligini yo‘qotmagani haqida fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Tadbir ishtirokchilari Islom Karimov hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan “Butun olamni jo qilgan yurak” badiiy ko‘rgazmasi bilan ham tanishdilar.

Встреча с представителями молодежи в Мемориальном комплексе
2 февраля 2018 года в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Первого Президента Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями молодежи на тему “Историческая роль Ислама Каримова в обеспечении независимости, стабильности, мира и благополучия”.
В нем приняли участие преподаватели и студенты вузов, учащиеся академических лицеев и профессиональных колледжей, ученые, специалисты, а также работники средств массовой информации.
Участники мероприятия возложили цветы к памятнику Первого Президента Республики Узбекистан и отдали дань уважения памяти Ислама Каримова.
В ходе мероприятия был показан документальный фильм “Архитектор независимости”.
Выступившие в ходе мероприятия представители Мемориального комплекса, Республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова, Республиканского центра духовности и просвещения, ученые и специалисты подчеркнули значимость проводимой по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева масштабной работы по  увековечению памяти Первого Президента страны, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Каримова, в частности в рамках юбилейнқх мероприятий торжественных церемоний открытия Мемориального комплекса в Самарканде и памятника Исламу Каримову в Карши, на ярких примерах исторических событий  рассказали о реализованных в годы независимости инициативах Первого Президента по обеспечению глобальной и регионально безопасности.
Как отметил Президент страны Шавкат Мирзиёев, “за 25 лет дальновидные и мудрые решения Первого Президента сыграли важную роль в избрании независимым Узбекистаном своего собственного пути во внутренней и внешней политике, обретении им достойного места и статуса в международном сообществе, налаживании с иностранными государствами отношений на принципах мира и стабильности, равенства, взаимного уважения и заинтересованности”.
Лауреаты Государственной стипендии имени И.А.Каримова высказали мнение о том, что идеи, выдвинутые в работе “Узбекистан на пороге ХХ1 века: угроза безопасности, условия стабильности и гарантии прогресса”, и в настоящее время не теряют своей актуальности.
Участники мероприятия ознакомились также и с художественной выставкой “Сердце, вместившее Вселенную”, посвященной жизни и деятельности Ислама Каримова.