O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlab chiqarilgan pochta markalariga maxsus xotira tamg‘asini qo‘yish marosimi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning mamlakatimizning Birinchi Prezidenti xotirasini abadiylashtirish, Islom Karimovning 80 yillik yubileyini munosib nishonlash bo‘yicha qabul qilgan qarori asosida Yodgorlik majmuasi bilan Islom Karimov fondi hamkorligida qator tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda.
29 avgust kuni Yodgorlik majmuasida Birinchi Prezidentning 80 yilligiga bag‘ishlab chiqarilgan pochta markalariga maxsus xotira tamg‘asini qo‘yish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Pochta markalari turkumi (tematik klyasser) «O‘zbekiston pochtasi» AJ tomonidan tayyorlanib, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 2018 yil 30 yanvarda muomilaga kiritildi.
Islom Karimovning siymosi aks ettirilgan maxsus xotira tamg‘asi ham tayyorlandi.
Tantanali marosimda Birinchi Prezidentning rafiqasi Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi Homiylik kengashining a’zosi Tatyana Akbarovna Karimova ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
Pochta markalariga maxsus tamg‘a qo‘yish marosimida Oliy Majlis deputatlari, vazirlik va idoralar rahbarlari, Islom Karimov nomidagi Davlat stipendiyalari sovrindorlari, xorijiy davlatlar elchixonalari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.

Церемония памятного гашения серии почтовых марок, посвященных 80-летию Первого Президента Республики Узбекистан
30.08.2018
Благодаря особому отношению руководства нашей страны и лично Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева к делу увековечивания памяти Первого Президента Республики Узбекистан, Мемориальным комплексом совместно с Фондом Ислама Каримова проводятся ряд мероприятий в рамках 80 летнего юбилея Первого Президента Республики Узбекистан.
29 августа в Мемориальном комплексе состоялась торжественная церемония памятного гашения серии почтовых марок, выпущенных в честь 80-летия со дня рождения Ислама Каримова.
В подготовленный АО «Узбекистон почтаси» тематический кляссер входит: малый лист из 14 почтовых марок и 32 сцепки с промежуточным купоном (64 почтовых марок).
Кляссер введен в обращение Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан 30 января 2018 года.
Подготовлен памятный специальный штемпель гашения с изображением образа Ислама Каримова.
На торжественной церемонии выступила супруга Первого Президента Узбекистана, Член Попечительского совета Мемориального комплекса имени Ислама Каримова Татьяна Акбаровна Каримова.
В процедуре гашения почтовых марок приняли участие депутаты Олий Мажлиса, руководители министерств и ведомств, стипендиаты Государственной стипендии имени Ислама Каримова, представители дипломатического корпуса и средств массовой информации.