TABIAT VA KO‘NGILNI YANGILAYDIGAN AYYOMLAR
Shu kunlarda naq ikkita bayram taraddudidamiz: Ramazon hayiti va Navro‘zi olam. Qarang, birida ko‘ngil, ruh poklanadi, ravshanlashadi, qadr-qimmat ulug‘lanadi. Boshqasida esa ko‘ngil barobarida butun borliq, tabiat yangilanib, yasharib, dilda o‘zgacha surur, bahoriy navozishlar hukm suradi.
Mundoq o‘ylab qarasangiz, asriy boqiy qadriyatlar, o‘zlik, iymon bilan bog‘liq bu ayyomlarning har ikkisi ham biz uchun birdek suyumli va tabarruk. Ularning har ikkisi ham sobiq Sho‘rolar tuzumida qatag‘on qilingan, ta’qiqlangan. Va ularning har ikkalasini ham bizga, el-ulusga qaytarib bergan shaxs – O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov bo‘ladi. Ha, shunday.
Sanalar, hujjatlar, iqtiboslar:
1990 yil 3 may. Birinchi Prezident farmoniga muvofiq, Navro‘z – umumxalq bayrami, deya e’lon qilindi va 21 mart dam olish kuni etib belgilandi. Islom Karimovning o‘zi esa “Ming yillar avval paydo bo‘lgan Navro‘zi olam xalqimiz uchun eng ko‘hna, asl milliy, sharqona yangi yil debochasi sifatida doimo sog‘inib, ardoqlab qarshi oladigan, har qaysi uyga shodlik va xursandchilik olib kelishi, xalqimizga mansub bo‘lgan an’ana va qadriyatlarni bezavol saqlab kelishi bilan barchamizga qadrli va azizdir”, deya baralla e’tirof etdi.
Hali istiqlol yo’q edi...
1991 yil 11 aprel. “An’anaviy milliy bayram “ro‘za hayiti”ni nishonlash haqida”gi Prezident Farmoniga imzo chekildi. “Inson e’tiqodsiz, iymonsiz yashay olmaydi. Chunki komil va sobit e’tiqod jamiyat ma’naviy qiyofasini belgilaydi. Bu borada Islom dini katta ahamiyatga ega” degan haqiqat aynan millat etakchisi tomonidan baralla e’tirof etildi.
Hali istiqlol yo‘q edi...
Millatni uyg’otish kerak edi, ulus tomiridagi buyuk bobolar qonini – azbaroyi millat saodati va uyg’onishi yo‘lida qayta jo‘shtirish lozim edi, elni birlashtirish kerak edi, xalqni – buyuk g’oyalar, yagona mafkura yo‘lida safarbar qilmoq lozim edi. Navro‘z ham, diniy qadriyatlarimiz ham shu ulug’ vazifani uddalash bobida zo‘r bir vosita bo‘ldi.
Ne baxtki, bugun endi o‘shal ulug‘ qadriyatlari o‘ziga qaytgan el rosmana, rasmona bayram qilmoqda. O’tgan asr so’nggi o’n yilligidan sekin-asta boshlanib, bugungi xalq siyratining uzviy, ajralmas qismiga aylangan o‘sha surur, o‘sha kayfiyat – bugungi o’tayotgan bayramlarda ham shak-shubhasiz zohir bo‘layotir. Chunki o‘zligini anglagan ulus – uni ko‘z qorachig‘idek avaylaydi. Necha ming yillik Navro‘z, qaytarib berilgan qadriyatlarimiz esa – o‘zining dilga muqim o‘rnashgani ila – asriy vazifalarini ado etishda davom etmoqda.
Asrimizning betimsol inshooti, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev ta’biri bilan aytganda, milliy o‘zligimiz, ilm-fan, ta’lim va madaniyat timsoli bo‘lmish – Islom sivilizasiyasi markazining aynan ana shu ulug’ ayyomlar arafasida ochilganida ham o‘ziga xos ramziy ma’no bor. Zero, Shavkat Mirziyoev ta’kidlaganidek, “Bu dargoh nafaqat o‘tmish haqida hikoya qiladigan, balki tarix, bugun va kelajakni bog‘laydigan, taraqqiyotimizning asosiy yo’nalishlarini belgilab beradigan aql-tafakkur markazi bo‘lishi zarur”.
Shunday. Oqqan daryo yana oqaveradi. Bu ko‘hna dunyoga tenggi yo‘q allomalarni bergan buyuk onalar boz yana o‘shanday ulug‘ o‘g‘lonlarni jahonga beraveradi. Eng muhimi, ruhiyatdagi, tiynatdagi – o‘sha g‘urur, o‘sha e’tiqod, o‘sha qat’iyat o‘lmasa, so‘nmasa bas.
Yaqinlashib kelayotgan, ko‘ngil va borliqni poklaydigan – ulug‘, qo‘shaloq ayyomlar barchamizga muborak bo‘lsin!

В этом году дни празднования Навруза и Рамазан хайита совпадают. И это совпадение символично. С одним из них обновляется природа, а с другим обогащаются душа, помыслы и сердце наполняется весенним настроением.
Эти два светлых дня несут в себе вечные ценности. Оба каждому дороги и для каждого священны. По инициативе Первого Президента, запрещённые при бывшем советском режиме, эти праздники были возрождены и возвращены народу. Следует отметить, что Ислам Каримов был первым руководителем среди бывших союзных республик, который еще во времена существования СССР объявил Навруз государственным праздником.
Даты, документы, цитаты:
3 мая 1990 года. Указом Президента УзССР Навруз объявляется всенародным праздником, а 21 марта – выходным днем. А в феврале 2010 года Генассамблея ООН объявила 21 марта Международным днем Навруза и призвала государства, входящие в организацию, прилагать усилия для популяризации этого праздника во всём мире. Ислам Каримов утверждал: «Появившийся тысячелетия назад, еще во времена “Авесты”, Навруз для нашего народа – это поистине национальный, всегда ожидаемый с нетерпением, самый любимый праздник, знаменующий начало Нового года по восточному календарю. Навруз для всех нас дорог тем, что в каждый дом приносит радость и веселье, бережно сохраняет многовековые традиции и ценности нашего народа»
11 апреля 1991 года. Глава Государства подписывает Указ «О национальном традиционном празднике «Руза Хайит». «Человек не может жить без веры, без убеждений. Потому что полная и непоколебимая вера определяет духовное лицо общества. В этом отношении религия ислама имеет огромное значение», — эту истину ясно осознавал лидер нации.
А ведь независимости ещё не было…
Но необходимо было возродить нацию, её идентичность, исторические корни, восстановить справедливость по отношению к великим улемам и святым, объединить народ во имя высоких целей. И Навруз, и наши религиозные ценности явились той духовной почвой, на которой и формировалась национальное самосознание.
Исламу Каримову удалось сплотить узбекистанцев узами этих древних и прекрасных традиций торжества света, добра и щедрой души нашего народа. Бессмертный дух Навруза и ценностей ислама передаются из поколения в поколение и сегодня продолжают выполнять свои извечные задачи.
Яркое тому свидетельство открытие в Ташкенте величественного символа новой эпохи - Центра исламской цивилизации. Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «В Центре в едином просветительском пространстве одновременно можно увидеть жемчужины древней истории и цивилизации Узбекистана, наглядно убедиться в интеллектуальном и культурном потенциале узбекского народа. Здесь каждый человек, особенно молодежь, сможет лучше понять истинные ценности религии ислам, осознать, преемниками какого великого наследия мы являемся».
Время неумолимо… В этом стремительном потоке очень важно беречь и приумножать непреходящие ценности. И самое важное на этом пути под названием «жизнь» сохранять веру, достоинство и силу духа.