O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning ona Vatanimiz mustaqilligi, el-yurtimiz ravnaqi yo‘lidagi ulkan tarixiy xizmatlarini inobatga olib hamda u kishining xotirasini abadiylashtirish bo‘yicha boshlangan ishlarni davom ettirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi, Badiiy akademiya, Yozuvchilar uyushmasi, Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi, Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi hamda keng jamoatchilikning O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti tavalludining 80 yilligini nishonlash (keyingi o‘rinlarda yubiley tadbirlari deb ataladi) to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash bo‘yicha tashkiliy qo‘mita (keyingi o‘rinlarda Tashkiliy qo‘mita deb ataladi) tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Tashkiliy qo‘mita ushbu sanani nishonlash bo‘yicha tadbirlar rejasini ikki hafta muddatda ishlab chiqsin.
Tadbirlar rejasida quyidagilar nazarda tutilsin:
2018-yil yanvar oyida Samarqand shahrida Islom Karimov xotirasiga atab bunyod etilgan maqbara majmuasini ochish;
Qarshi shahrida Islom Karimov xotirasiga bag‘ishlab haykal o‘rnatish va tantanali ochilish marosimini o‘tkazish;
“O‘zbekkino” Milliy agentligi tomonidan Islom Karimov hayoti va faoliyati haqida hujjatli film yaratish;
O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi tomonidan “O‘zbekiston” nashriyot-matbaa ijodiy uyida “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov faoliyati xronikasi (solnoma)” kitobini, “Ma’naviyat” nashriyotida Islom Karimovning “Yoshlar bugungi va ertangi hayotimizning hal qiluvchi kuchidir”, “Yuksak ma’naviyat – yengilmas kuch” asarlarini, shuningdek, “Prezidentga maktublar” kitobini nashr etish hamda belgilangan tartibda ta’lim maskanlari, axborot-resurs markazlari, madaniy-ma’rifiy muassasalar va mahallalarga yetkazish;
Samarqand shahrida O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Yozuvchilar uyushmasi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi, Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi bilan birgalikda “Islom Karimov – O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining asoschisi” mavzuida xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazish;
2018-yilning I choragida “Islom Karimov xotirasiga bag‘ishlangan eng yaxshi ilmiy-ommabop maqola” tanlovini yakunlash va uning g‘oliblarini taqdirlash;
ta’lim muassasalari, harbiy qismlar, mehnat jamoalari va mahallalarda taniqli adib va olimlar, turli soha mutaxassislari ishtirokida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti xotirasiga bag‘ishlangan uchrashuvlar tashkil etish.
4. Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi tomonidan “Islom Karimov – mustaqil O‘zbekiston asoschisi” kitob-albomi nashrga tayyorlangani ma’lumot uchun qabul qilinsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi yubiley tadbirlarida xorijiy mehmonlar, olimlar va ekspertlar ishtirokini ta’minlashda hamda ularga respublikaga kirish vizalarining konsullik va boshqa yig‘imlar undirilmasdan rasmiylashtirilishida amaliy yordam ko‘rsatsin.
6. “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati yubiley tadbirlariga taklif etilgan xorijiy mehmonlar uchun respublika ichki qatnovlariga yo‘l chiptalarini band qilish va sotib olish, ularni mamlakatimizdagi xalqaro aeroport va temir yo‘l vokzallarining VIP zallari orqali kutib olish va kuzatishni ta’minlasin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi yubiley tadbirlarini o‘z vaqtida va uyushqoqlik bilan o‘tkazish uchun zarur mablag‘ ajratsin.
8. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari ushbu qarorning 3-bandida nazarda tutilgan yubiley tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha zarur tashkiliy chora-tadbirlarni ikki hafta muddatda ishlab chiqsin va ularning o‘z vaqtida amalga oshirilishini ta’minlasin.
9. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga yubiley bilan bog‘liq tadbirlarni keng yoritish tavsiya etilsin.
10. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov zimmasiga yuklansin.

О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова
28.11.2017
Постановление Президента Республики Узбекистан
Учитывая огромные исторические заслуги Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова в обретении нашей Родиной независимости, обеспечении поступательного развития страны, а также в целях продолжения работы по увековечению его памяти:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Академии наук, Академии художеств, Союза писателей, Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова, Республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова, Республиканского центра духовности и просветительства, а также общественности нашей страны о широком праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан (далее – юбилейные мероприятия).
2. Утвердить состав Организационного комитета по празднованию 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
3. Организационному комитету в двухнедельный срок разработать План мероприятий по празднованию 80-летия со дня рождения Ислама Каримова.
В Плане мероприятий предусмотреть:
открытие в январе 2018 года мемориального комплекса Ислама Каримова в Самарканде;
установление памятника Исламу Каримову в Карши и проведение торжественной церемонии его открытия;
создание Национальным агентством “Узбеккино” документального фильма о жизни и деятельности Ислама Каримова;
обеспечение Узбекским агентством по печати и информации издания издательско-полиграфическим творческим домом “Узбекистон” книги "Хроника деятельности Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова”, издательством “Маънавият” – его произведений “Молодежь – решающая сила нашего сегодняшнего и завтрашнего дня”, “Высокая духовность – непобедимая сила”, а также книги “Письма Президенту”, доставки их в установленном порядке в образовательные учреждения, информационно-ресурсные центры, культурные, просветительские учреждения и махалли;
проведение в Самарканде Академией наук Республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего специального образования, Союзом писателей, Республиканским центром духовности и просветительства, Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Ислама Каримова, Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова международной научной конференции “Ислам Каримов – основатель независимого государства Республика Узбекистан”;
завершение в I квартале 2018 года конкурса на лучшую научно-популярную статью, посвященную памяти Ислама Каримова, и награждение его победителей;
организацию в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях с участием известных литераторов и ученых встреч, посвященных памяти Первого Президента Республики Узбекистан.
4. Принять к сведению информацию о том, что Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова к изданию подготовлена книга-альбом “Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана”.
5. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан оказать практическое содействие в обеспечении участия зарубежных гостей, ученых и экспертов в юбилейных мероприятиях, а также оформлении их въездных виз в республику без взимания консульских и других сборов.
6. Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари”, акционерному обществу “Узбекистон темир йуллари” обеспечить бронирование и приобретение билетов на республиканские внутренние маршруты для приглашенных на юбилейные мероприятия зарубежных гостей, их встречу и проводы через VIP-залы международного аэропорта и железнодорожных вокзалов нашей страны.
7. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить необходимые средства для своевременного и организованного проведения юбилейных мероприятий.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухнедельный срок разработать необходимые организационные меры по проведению юбилейных мероприятий, предусмотренных в пункте 3 данного постановления, и обеспечить их своевременную реализацию.
9. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации республики рекомендовать широкое освещение юбилейных мероприятий.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Государственного советника Республики Узбекистан Х.Султанова.