Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг қарори билан Ислом Каримов номи берилган ташкилотларда Биринчи Президентнинг таваллуд топган кунига бағишланган Хотира хафталиги доирасида тантанали тадбирлар бўлиб ўтди.
Мустақиллигимиз меъмори қалбларда мангу яшар
30-январь куни Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университетида Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президентининг таваллуд куни муносабати билан Ислом Каримов барельефи пойига гул қўйиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда университет раҳбарияти-проректорлар, факультет деканлари, бўлим бошлиқлари, кафедра мудирлари, профессор-ўқитувчилар, илмий ходимлар ва талабалар иштирок этишди. Тантанали маросимда Ислом Каримовнинг ҳаёти ва серқирра фаолияти, халқаро майдонда Ўзбекистоннинг нуфузини ошириш йўлидаги саъй-ҳаракатлари ёдга олинди.
Сўзга чиққанлар томонидан хотираси халқимиз ардоғида бўлган Биринчи Президент барчамиз учун буюк ибрат намунаси бўлиб қолиши эътироф этилди. Унинг изланишларга лойиқ бой маънавий меросини кўз қорачиғидек асраш ҳамда янада бойитиш бугунги ва келажак авлодларнинг муқаддас инсоний бурчи эканлиги алоҳида таъкидланди.
Ватанга бахшида умр
«UzAuto Motors» АЖ Асака заводида 30-январь куни ўтказилган тадбирда «UzAuto Motors» АЖ раҳбарияти, корхона касаба уюшмаси қўмитаси вакиллари, ишчи-ходимлар, корхона фахрийлари, Асака туман маънавият ва маърифат маркази бўлими вакиллари иштирок этдилар. Сўзга чиққанлар Биринчи Президентнинг ташаббуси билан барпо этилган заводнинг ишга туширилиши билан боғлиқ хотиралар тилга олиниб, корхонага Ислом Каримов номи берилгани нафақат ишлаб чиқариш жамоаси, балки бутун вилоят аҳлида фахр ва ифтихор туйғусини уйғотгани хақида гапирдилар. Корхона Бош директори Бо Инге Андерсон корхонанинг бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси иктисодиётини ривожлантиришдаги ўрни, бу ерда яратилган янги иш ўринлари, меҳнат қилаётган ёшларнинг ташаббускорлиги ва изланувчанлиги, Ватанимиз равнақига қўшаётган ҳиссалари хақида фикр билдириб, Ислом Каримов таваллуд топган кун билан барчани табриклади. Тадбир сўнггида Биринчи Президент хотирасига ҳурмат бажо келтирилиб, Ислом Каримов монументи пойига гулчамбарлар қўйилди.
Номингиз барҳаёт, хотирангиз муқаддас
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти жамоаси томонидан Биринчи Президентнинг 85 йиллигига бағишлаб ўтказилган “Абадий ёдимизда” деб номланган тадбирда буюк йўлбошчининг хотираси ёдга олинди. Етук сиёсий арбоб, Ўзбекистон мустақиллиги асосчиси Ислом Каримовнинг ёрқин ҳаёт йўли, серқирра фаолиятига оид фикр-мулохазалар билдирилган тадбирда, Ислом Каримов номидаги Ёдгорлик мажмуаси ходимлари томонидан йиғилиш қатнашчиларини қизиқтирган барча саволларга атрофлича жавоб берилди. Учрашув жонли ва самимий кечди.

В рамках Недели памяти посвящённой 85-летию со дня рождения Первого Президента, в организациях и учреждениях имени Ислама Каримова состоялись торжества по случаю этой даты.
Вечная память основателю Независимости.
30 января в Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова состоялась церемония возложения цветов к барельефу Ислама Каримова.
На торжественном мероприятии посвящённом дню рождения Первого Президента приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, научные сотрудники и студенты.
В выступлениях отмечалось, что жизнь и деятельность Первого Президента является достойным примером для всех, особенно для молодого поколения. Память о нём будет вечно жить в наших сердцах. Богатое духовное наследие Ислама Каримова подлежит глубокому изучению и бережному хранению. Для будущего поколения это станет неиссякаемым источником познания.
Он хотел объять необъятное
По указу Президента Шавката Мирзиёева Акционерному Обществу «UzAuto Motors» было присвоено имя Ислама Каримова. То, что завод построенный по инициативе Первого Президента назван в его честь, вызывает особую гордость не только у коллектива предприятия, но всех жителей вилоята.
Каждый год коллектив предприятия широко отмечает день рождения Ислама Каримова.
В этом году 30 января, на торжественном мероприятии присутствовали руководство “UzAuto Motors”, рабочие и ветераны производства, представители общественности.
Генеральный директор предприятия Бо Инге Андерсон в своем выступлении отметил особое значение завода в укреплении экономического потенциала страны, его важную роль в поддержке социальной политики. Создание новых рабочих мест для молодёжи, подготовка квалифицированных кадров, локализация производства – всё это является важнейшим фактором стабильности и роста благосостояния населения не только вилоята или региона, но и страны в целом.
Участники мероприятия почтили память Первого Президента возложив цветы к подножию монумента Ислама Каримова.
Преданный сын Отечества.
Коллектив Международного Ташкентского аэропорта имени Ислама Каримова почтили Память великого лидера - Первого Президента Узбекистана. На встрече посвященной 85-летию Ислама Каримова говорили о светлом и содержательном жизненном пути Ислама Каримова, о его многогранной деятельности, о великих достижениях узбекского народа в годы Независимости. В своих выступлениях сотрудники Мемориального комплекса имени Ислама Каримова, рассказали о проделываемой работе в соответствии с указами Президента Шавката Мирзиёева по увековечению памяти Первого Президента.