Бугун, 18 ноябрь Ўзбекистон давлат байроғига асос солинган кун.
Ўзбекистон мустақилликка эришганининг дастлабки йилиданоқ — 1991 йил 18 ноябрь куни “Ўзбекистон Республикасининг Давлат байроғи тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди. “Ўзбекистон Республикасининг давлат байроғи республика давлат суверенитетининг рамзидир”.
Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи, герби ва мадҳиясининг ишлаб чиқилиши ва қабул қилиниши жараёни икки ярим йилдан кўпроқ муддатни ва амалий аҳамиятга эга бўлган бир неча босқичларни ўз ичига олган.
Давлат байроғи, герби ва мадҳиясини қабул қилиш юзасидан конституциявий комиссия, экспертлар гуруҳи ва махсус комиссия тузилди.
1991 йил июнь ойида давлат байроғи ва герби лойиҳасига дастлабки танлов эълон қилинди.
Давлат байроғи ва герби эмблемаларининг вариантлари, мадҳия матни ҳамда мусиқаси матбуотда умумхалқ муҳокамасига қўйилди.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов умумхалқ муҳокамаси давомида тушган таклифларнинг асосий ғояларини мужассамлаштириб, давлат байроғидаги учта асосий рангни – мовий, оқ ва яшил йўл-йўлларни ўз қўли билан чизиб, комиссияга тақдим этди ва унинг ушбу ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғини қабул қилишда асос вазифасини бажарди.
1991 йил 30 сентябрь куни давлат байроғининг эмблемаси парламент қарори билан қабул қилинди, 1991 йил 18 ноябрь
куни парламент томонидан “Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи тўғрисида”ги Қонун қабул қилинди.
Бугун давлат байроғи нафақат Ўзбекистон бўйлаб кўплаб расмий бино ва жойлар олдида, байрамлар майдонларига, балки дунё бўйлаб — Бирлашган Миллатлар Ташкилоти биноси олдида, Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлардаги дипломатик, савдо ваколатхоналари ва консуллик муассасалари бинолари олдида Ўзбекистон давлат байроғи ҳилпираб туради.

Закон «О Государственном флаге Республики Узбекистан» был принят 18 ноября 1991 года на VII внеочередной сессии Верховного Совета Республики Узбекистан. В нем закреплено, что национальный флаг является символом государственного суверенитета. Наш флаг - символ нашей гордости. Пока есть флаг, есть нация, есть государство, есть Родина. Уважение Государственного флага, созданного на основе исторических ценностей, символизирующего прошлое, настоящее и будущее, является священным долгом каждого гражданина.
В 1992 году в беседе с журналистами Первый Президент страны Ислам Каримов выразил своё искреннее отношение к одному из главных символов Узбекистана: «Для меня флаг Узбекистана самый красивый и самый авторитетный. Я уверен, каждый, кто обращает свой взор на наш флаг переживает особые чувства. Чувства гордости и радости за свою Родину, за то, что он является гражданином прекрасной, неповторимой страны с древней, уникальной историей и светлым будущим. Многие считают меня жёстким человеком. Но, когда я вижу реющий флаг наш, особенно за рубежом, сердце моё наполняется радостью, на глаза наворачиваются слёзы».
И это очевидно. Ведь в создании флага суверенного государства Ислам Абдуганиевич принимал непосредственное участие. 1991 году был объявлен конкурс. Над эскизом флага работали очень много специалистов, экспертов. Предложенные варианты были опубликованы в печати для всенародного обсуждения. Обобщая предложения, идеи участников конкурса, свою лепту внес и Ислам Каримов. Его видение, эскизы, зарисовки, сделанные собственноручно обычной акварелью, стали основой для официально принятого образца. Изображённые на нём 12 звезд были предложены именно Президентом, как знак совершенства.
В целом Государственный флаг Узбекистана символ прошлого, настоящего и будущего. И пусть он долгие годы реет над нами, как символ мира, свободы и благополучия.