“O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining mamlakat mustaqilligini hamda hududiy yaxlitligini, xalqimizning tinch hayotini va mustaqillikni mustahkamlash yo‘lidagi bunyodkorlik mehnatini himoya qilishdagi, yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashdagi ahamiyatini, shuningdek, O‘zbekiston hududida joylashgan harbiy tuzilmalarning 1992 yil 14 yanvardan respublika yurisdiksiyasiga o‘tkazilganligini inobatga olib, 14 yanvar – Vatan himoyachilari kuni etib belgilansin”.
Bu ko‘chirma mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov tomonidan 1993 yil 29 dekabrda imzolangan Qonundan olindi. Shundan buyon, mana, 32 yil o‘tibdiki, biz bu kunni umumxalq miqyosda nishonlab, bayram qilamiz. Bayram asnosida “Vatan himoyasi”, “yurt sarhadlari daxlsizligini ta’minlash”, “tinchlikni asrash” kabi kalomlarni takror aytib, shu muqaddas ishga umri-yu jonini tikkan o‘g‘lonlarimizni alqaymiz. Bugun esa, ne tongki, Vatan himoyachilarini qutlash barobarida, shu bayram va unga sababchi insonni ham eslab turibmiz.
Chunki O‘zbekiston Oliy Kengashining 1992 yil 14 yanvarda o‘tgan sessiyasida aynan Islom Karimov tashabbusi bilan O‘zbekiston hududida joylashgan barcha quruqlikdagi qo‘shinlar qismlarini Respublika yurisdiksiyasiga o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. 1993 yildan boshlab esa xuddi o‘sha kun bayram deb e’lon qilindi. Aynan Birinchi Prezident va Oliy Bosh qo‘mondon Islom Karimov sa’y-harakatlari bilan milliy mudofaa tizimi shakllantirilib, mamlakat mustaqilligi, chegaralar daxlsizligi, xalq tinchligi va osoyishtaligini himoya qilishga qodir bo‘lgan zamonaviy milliy armiya barpo etildi, yurtda tinchlik va osoyishtalik hukm surdi.
Shu o‘rinda, xonasi kelgani bois, bir hayotiy misolni ham eslab o‘tmoq lozim bo‘ladi. Ma’lumki, Prezident – Konstitutsiya bo‘yicha mamlakat Oliy Bosh qo‘mondon hisoblanadi. Islom Karimov esa, shunday rutbaga ega bo‘la turib, biror marta egniga Oliy Bosh qo‘mondonlik libosini kiymagan ekan. Shu misolning o‘zi ham, uning davlat rahbari sifatida ichi-ichidan, qalban naqadar tinchliksevar va tinchlikparvar bo‘lganiga misol bo‘la oladi.
Islom Karimovdagi tinchliksevarlik shu darajada ediki, mavzuga aloqalar suhbatlar va intervyularida ham “O‘zbekiston hech qachon hech qanday harbiy bloklarga a’zo bo‘lmaydi. Mamlakat hududida ham bundan buyon hech qanday davlat harbiy bazasi mavjud bo‘lmaydi. O‘zbek xalqi, inchunun, mening farzandlarim hech vaqt, hech bir davlatdagi urushda qatnashishiga yo‘l qo‘ymayman”, deya mudom takrorlar edi. Shunday bo‘ldi ham.
Mustaqillikning ilk yillaridagi mazkur tinchlikparvar siyosat bugungi – Yangi O‘zbekiston ichki va tashqi siyosatining ham, mudofaa salohiyatining ham negizi bo‘lib kelmoqda. 2018 yil 9 yanvarda qabul qilingan, u bilan “harbiy” so‘zi “mudofaa”ga o‘zgargan – “O‘zbekiston Respublikasining Mudofaa doktrinasi” orqali zamonaviy dunyoning tashqi tahdidlari sharoitida ham O‘zbekistonning tutgan yo‘li va prinsiplari – faqat mudofaaga, o‘z tuprog‘i himoyasiga asoslanishi to‘g‘risidagi tugal xulosalarni beradi. Mazkur hujjatda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston mudofaa sohasidagi siyosatining asosiy maqsadlari – mustaqillikni, suverenitetni, hududiy yaxlitlikni va konstitutsiyaviy tuzumni himoya qilish, davlatning harbiy xavfsizligini ta’minlash. Bu muqaddas burchni esa bugungi tahlikali dunyoda barchamiz yanada teranroq anglab bormoqdamiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta’biri bilan aytganda, “Keyingi yillarda “Xalq va armiya – bir tanu bir jondir” degan ezgu g‘oya asosida Qurolli Kuchlarimizning jangovar salohiyatini oshirish, harbiy qurilish sohasini tubdan modernizatsiya qilish bo‘yicha olib borayotgan islohotlarimiz natijasida milliy armiyamizda chuqur sifat o‘zgarishlari yuz bermoqda, uning saflarida xizmat qilish tom ma’noda shon-sharaf ishiga aylanib bormoqda”.
Xullas kalom, zimmasiga yurtni, undagi murg‘ak go‘daklardan tortib, nuroniy ota-onalarimiz tinchligi, ori-yu sha’nini asrashdek ulug‘vor vazifa, missiya yuklangan alpomish o‘g‘lonlarimiz, tom ma’nodagi vatanparvar yigit-qizlarimiz bayrami bugun. Ularni qutlash, sharaflash barobarida, yurtimiz osmoni mudom musaffo, zaminimiz turli ofatlardan holi, ko‘ngillarimiz esa turfa tahlikalardan ozod bo‘lishini tilab qolamiz.

«Учитывая значение Вооруженных Сил Республики Узбекистан в деле защиты суверенитета и территориальной целостности страны, мирной жизни и созидательного труда народа на пути укрепления независимости, воспитания молодого поколения в духе патриотизма, а также принятие 14 января 1992 года под юрисдикцию республики воинских формирований, дислоцированных на ее территории, Верховный Совет Республики Узбекистан постановляет: Установить 14 января — Днем защитников Родины». Эта цитата из принятого по инициативе Первого Президента Ислама Каримова Закона Республики Узбекистан от 29 декабря 1993 года говорит о том, что в календаре новейшей истории Узбекистана появилась ещё одна важная дата, когда чествуют тех, кто стоит на страже мира и безопасности граждан суверенного государства. Вот уже 32 года этот день отмечается как всенародный праздник в масштабе всей страны.
Говоря в этот день о самых важных ценностях нашей независимости, мы вспоминаем автора инициатив, заложивших основу сегодняшних мирных будней страны. Известно, что согласно Конституции, Президент является Верховным Главнокомандующим страны. Ислам Каримов, имея такое высокое звание, никогда не носил форму Верховного Главнокомандующего. Это говорит о том, насколько он был человеком миролюбивым. Ислам Каримов утверждал: «Узбекистан не присоединится ни к какому военно-политическому блоку, не допустит размещения на своей территории иностранных военных баз, пребывания наших военнослужащих за пределами страны». Так и происходило.
6 сентября 1991 г. Первый Президент издал Указ «Об образовании Министерства по делам обороны Республики Узбекистан». На базе органов управления Туркестанского военного округа (ТуркВО) был образован Главный штаб Министерства по делам обороны и Управление по делам обороны Республики Каракалпакстан, областей Узбекистана и г.Ташкента. В целях обеспечения безопасности населения, охраны государственных границ независимого государства 14 января 1992 года по инициативе Ислама Каримова все части и соединения, военные учебные заведения и другие воинские формирования, дислоцированные на территории страны перешли под юрисдикцию Республики Узбекистан. Так было положено начало созданию собственных Вооружённых сил страны. Именно усилиями Первого Президента Ислама Каримова система национальной обороны обеспечила стабильное и созидательное развитие молодого государства.
Миролюбивая политика первых лет независимости явилась основой сегодняшней внутренней и внешней политики, а также оборонного потенциала Нового Узбекистана. Принятая 9 января 2018 года «Оборонная доктрина Республики Узбекистан» уже в самом названии исключила слово «военная». В документе обозначено, что «оборонный потенциал государства остаётся одним из основных инструментов сдерживания, нейтрализации и ликвидации угроз национальной безопасности в военной сфере».
По словам Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева: «В результате проводимых в последние годы реформ на основе благородного принципа «Народ и армия – едины», направленных на повышение боевого потенциала наших Вооруженных Сил и кардинальную модернизацию военного строительства, в национальной армии происходят глубокие качественные изменения, военная служба становится по-настоящему почетной».
Чествуя в этот день защитников желаем, чтобы на нашей благодатной земле всегда царили мир и спокойствие и небо над нашей Родиной всегда было ясным и безоблачным!