30-yanvar – O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tavallud topgan kun.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 27-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash to‘g‘risida”gi qaroriga ko‘ra, ushbu sana mamlakatimizda keng nishonlanmoqda.
Buyuk davlat va siyosat arbobi tug‘ilib o‘sgan Samarqand shahrida ham ulug‘ Yo‘lboshchimizni yod etishga bag‘ishlangan tadbirlar  erta tongdan boshlandi.
Registon maydoni yaqinidagi Birinchi Prezidentimiz haykali o‘rnatilgan xiyobonda viloyat jamoatchiligi vakillari, yurtimizning turli hududlaridan kelgan mehmonlar jam bo‘ldi.
Samarqand viloyati hokimligi va jamoatchiligi, davlat va jamoat tashkilotlari tomonidan haykal poyiga gullar qo‘yildi.
–Mamlakatimiz mustaqilligi va yangi davlatchiligimiz asoschisi, bugungi obod va farovon hayotimiz bunyodkori Islom Karimov xalqimiz qalbida yashamoqda, – deydi samarqandlik mehnat faxriysi F.Shokirova. – Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida buyuk Yo‘lboshchimiz nomini abadiylashtirish borasida olib borilayotgan ishlardan barcha yurtdoshlarimiz mamnun. Buni havo harorati sovuq bo‘lishiga qaramay bugun erta tongdan ushbu maydonga minglab odamlar gul ko‘tarib kelayotganidan ham bilish mumkin. Bu xalqimizning Birinchi Prezidentimiz xotirasiga bo‘lgan hurmati, u kishidan minnatdorligining yorqin ifodasidir.
Tadbirda viloyat jamoatchiligi bilan birga, yurtimizning boshqa hududlaridan kelgan mehmonlar ham ishtirok etdi va Islom Karimov xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
–Birinchi Prezidentimiz biz, yoshlar uchun barcha sharoit va imkoniyatlarni yaratib bergan, bu ishga butun borlig‘ini bag‘ishlagan inson edilar, – deydi Urganch davlat universiteti talabasi, Islom Karimov fondi stipendiyasi sohibi A.Ismoilov. – Biz bugun erishayotgan ozmi-ko‘pmi yutuqlarda u kishining xizmatlari beqiyos. Bunga javoban, albatta, o‘qish va mehnat faoliyatimizda yuqori natijalarga erishib, yurtimiz taraqqiyotiga hissa qo‘shamiz, ajdodlarimizga munosib voris bo‘lamiz.

Памятник Исламу Каримову утопает в цветах
В соответствии с постановлением главы нашего государства Шавката Мирзиёева “О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова” от 27 ноября 2017 года эта дата широко отмечается по всей республике.
В Самарканде, где родился и вырос Ислам Каримов, мероприятия, посвященные почитанию его памяти, начались с раннего утра.
В сквере рядом с площадью Регистан, где установлен памятник Первому Президенту нашей страны, собрались представители общественности области, гости из различных регионов страны.
От имени хокимията и общественности Самаркандской области, а также государственных и общественных организаций были возложены цветы к подножию памятника.
- Основатель независимости нашей страны, нашей новой государственности, созидатель нашей сегодняшней благоустроенной и благополучной жизни Ислам Каримов будет вечно жить в наших сердцах, - отметила ветеран труда из Самарканда Ф.Шокирова. - Мы глубоко удовлетворены работой, проводимой главой нашего государства в целях увековечения памяти нашего великого лидера. Об этом свидетельствует и то, что сегодня, несмотря на холодную погоду, с самого раннего утра тысячи людей приходят сюда с цветами. Это говорит о глубоком уважении, любви и благодарности нашего народа Первому Президенту нашей страны.
В мероприятии наряду с общественностью области также приняли участие гости, приехавшие из других регионов республики.
- Первый Президент нашей страны создал все условия и возможности для молодежи, посвятил этому делу всю свою жизнь, - сказал студент Ургенчского государственного университета, обладатель стипендии фонда Ислама Каримова А.Исмоилов. - Неоценима его заслуга в наших сегодняшних успехах. В ответ на это мы будем стремиться к еще большим успехам в учебе и работе, вносить свой вклад в дальнейшее процветание нашей Родины.