O‘zbekiston va Tojikiston – umumiy tarix va mushtarak ma’naviy qadriyat, urf-odatlar, ko‘p asrlik hurmat an’analari birlashtirib turadigan, tarixan Buyuk ipak yo‘lining o‘ta muhim bo‘g‘ini hisoblangan Markaziy Osiyoning ikki davlati. Ma’joziy ma’noda aytganda, bizni – “ikki tilda so‘zlashuvchi bir xalq”, deya ta’riflash mumkin.
O‘tgan asrlar davomida xalqlarimiz Turk xoqonligi, Arab xalifaligi, Somoniylar, Qoraxoniylar, G‘aznaviylar, Xorazmshohlar, Temuriylar, Shayboniylar, Ashtarxoniylar hukmronligida, Buxoro, Xiva va Qo‘qon xonliklari, shuningdek, Rossiya imperiyasi va Sovet Ittifoqi tarkibida bo‘lgan. Ammo barcha davrlarda ham o‘zbek va tojik xalqlari azaliy do‘stlik hamda yaxshi qo‘shnichilik an’analarini davom ettirib, o‘z yashash tajribasiga ega millatlar sifatida – yonma-yon, ahil va inoq umr kechirishgan.
Mustaqillikka erishgach, davlatlararo hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida yangi bosqich ochildi – 1992 yil 22 oktyabrda mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatildi.
So‘nggi yillarda har ikkala yurt rahbarlari Shavkat Mirziyoyev va Emomali Rahmonning siyosiy irodasi va birgalikdagi qat’iy sa’y-harakatlari bois o‘zaro munosabatlarni yanada taraqqiy ettirish strategiyasini belgilash va uni amalga oshirishda o‘ta muhim qadamlar qo‘yib kelinmoqda.
|  |  |
Joriy yilning 22 oktyabr kuni Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy majmuaga – uning faoliyati bilan yaqindan tanishish maqsadida, Tojikiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi arxitektura va qurilish qo‘mitasi raisi Nizom Mirzozoda rahbarligidagi qo‘shni davlat delegatsiyasi tashrif buyurdi.
Majmua ochilishidagi tajriba, uning maqsadi, tashkiliy tuzilmasi hamda vazifalari bilan yaqindan tanishish niyatida kelgan mehmonlar dastlab O‘zbekiston mustaqilligining asoschisi, ikki xalq uchun ham birdek hurmat va ehtiromga sazovor bo‘lgan ulug‘ shaxs – Islom Karimov haykali, shuningdek, u uzoq yillar bevosita faoliyat yuritgan Oqsaroy qarorgohini ziyorat qilishdi.
Hozir muzeyga aylantirilgan bu bino 1997-1999 yillarda qurilgan bo‘lib, buyuk Sohibqiron Amir Temur barpo etgan tarixiy Oqsaroy sharafiga shu nomni olgan. Uch qavatli, balandligi 29 metrdan iborat oq marmar bino zamonaviy uslubda barpo etilgan, umumiy maydoni 5270 kvadrat metrni tashkil etadi. Islom Karimov bu binoda 1999-2016 yillarda o‘z faoliyatini olib borgan.
Mehmonlar rahbari lutf qilganidek, aynan 22 oktyabrda, davlatlarimiz o‘rtasidagi diplomatik aloqalar o‘rnatilganiga roppa-rosa 32 yil to‘lgan kunda – o‘sha hamkorlik poydevorini qo‘ygan tarixiy shaxslardan birining o‘chmas nomi va amalga oshirgan buyuk ishlari yodga olinayotganida ham ramziy ma’no bor.
Majmua Vasiylik kengashi a’zosi, Birinchi Prezident rafiqasi Tatyana Karimova tojikistonlik mehmonlarga – majmua binosining yaratilishi, Islom Karimov davlat rahbari sifatidagi ongli umrining salmoqli qismini aynan shu yerda kechirgani va tabiiyki, O‘zbekiston uchun tarixiy ahamiyatga ega qarorlar ayni shu binoda qabul qilingani, bugunga kelib, bu inshootning – Mustaqillik asoschisi nomi bilan ataladigan ilmiy-ma’rifiy majmuaga aylantirilgani, ayni yuksak e’tibor uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevdan minnatdor ekanligini jonli va hayotiy misollar bilan so‘zlab berdi.
Majmua rahbari, tarix fanlari doktori, professor Temur Shirinov ham o‘z navbatida qardosh mamlakatning yuksak martabali mehmonlarini o‘zbek zaminida qutlashdan mamnun ekanini izhor etib, tarixchi olim sifatida bu kabi maskanlar – eng yangi tariximizning jonli va hayotiy ko‘zgusi ekani, ayni kezda shu kabi tarixiy va ilmiy-ma’rifiy inshootlar yaratish bo‘yicha o‘zaro ma’lumotlar almashish masalalarida hamkorlikka tayyor ekanini bildirdi.
Mehmonlar Yodgorlik majmuasining Ko‘rgazmalar zalida bo‘lib, “Butun olamni jo qilgan yurak” nomli galereya hamda uning negizida namoyishga qo‘yilgan Birinchi Prezidentimizning hayoti va faoliyatiga oid turli san’at asarlari – kartinalar, portretlar, fotolar, peyzaj va haykaltaroshlik namunalari bilan yaqindan tanishishdi. Shu yerning o‘zida mehmonlar uchun qo‘yilgan esdalik kitobiga o‘z taassurotlarini bitib qoldirishdi.
Shundan so‘ng, bir paytlar Birinchi Prezidentning “Qabullar uyi” sifatida foydalanilgan, bugungi kunda Islom Karimov nomidagi kutubxona joylashgan tarixiy bino bo‘ylab sayohat tashkil qilindi. Islom Karimovning shaxsiy kutubxonasidan keltirilgan, jahon miqyosidagi tarixiy shaxslar dastxatlari bitilgan noyob asarlar, qolaversa, kutubxona fondi 50 mingdan ortiq kitob va 30 mingdan ortiq jurnallardan tashkil topgan, to‘liq matnli elektron kitoblar soni esa 3 mingdan oshgan ziyo maskani ham Tojikistonlik do‘stlarimizda katta taasurot qoldirdi.
Darvoqe, o‘zaro esdalik sovg‘alar almashinuvi marosimi chog‘ida mehmonlar delegatsiyasi rahbari tomonidan aytilgan mana bu gap – tashrif tafsilotlariga ham, u bo‘yicha qilgan mulohazalarimizga ham mantiqiy nuqta qo‘ya oladi: “O‘z tarixini ko‘z qorachig‘idek, boz ustiga, mana shunday yuksak darajada avaylab asray olish ham – buyuk o‘zbek xalqining donishmandligiga yana bir bor isbot bo‘la oladi”.

Узбекистан и Таджикистан – две страны Центральной Азии, которые объединяет историческая, духовная общность, многовековые традиции, обычаи. Оба государства исторически считаются важнейшим звеном Великого Шелкового пути. Не спроста узбеков и таджиков называют: «один народ, говорящий на двух языках». На протяжении веков нас связывают традиции дружбы и добрососедства.
Новый этап в развитии двустороннего сотрудничества берёт отсчёт с 22 октября 1992 года, когда между независимыми государствами были установлены дипломатические отношения.
Благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров двух стран Шавката Мирзиёева и Эмомали Рахмона в последние годы были предприняты важные шаги по определению и реализации стратегии дальнейшего развития взаимоотношений.
22 октября текущего года делегация во главе с председателем Комитета по архитектуре и строительству при Президенте Республики Таджикистан Низомом Мирзозодой посетила Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова. Гости интересовались опытом в открытии, комплектовании, учёте, хранении и изучении объектов наследия.
Путешествие по страницам новейшей истории началось с памятника Исламу Каримову. Впечатлила гостей и резиденция «Оксарой», где долгие годы работал Первый Президент.
Это здание, а ныне музей, построено в 1997-1999 годах и названо в честь исторического «Оксароя», возведённого великим Амиром Темуром. Трехэтажное архитектурное строение из белого мрамора высотой 29 метров имеет общую площадь 5270 квадратных метров. Ислам Каримов работал здесь в 1999-2016 годах.
Как отметил глава делегации Низом Мирзозода, 22 октября исполнилось ровно 32 года с момента установления дипломатических отношений между нашими странами и это символично. Обратиться к истокам памяти выдающегося государственного и политического деятеля, заложившего основу этой дружбы и сотрудничества - проявление глубокого уважения к его историческим заслугам.
Член Попечительского Совета комплекса, супруга Первого Президента Татьяна Акбаровна Каримова рассказала таджикским гостям, что в этом здании Ислам Каримов, будучи руководителем страны, проводил встречи и переговоры с делегациями зарубежных стран, принимал важные политические решения. Каждый уголок дышит памятью об исторических событиях тех лет. Татьяна Каримова выразила глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за мудрое решение создать здесь Научно-просветительского мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, увековечив память об основателе независимого государства.
Руководитель комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов, в свою очередь, выразил уверенность в том, что подобные встречи укрепляют диалог сотрудничества. Данное историческое место является своеобразным зеркалом новейшей истории и взаимный обмен информацией, опытом, проведение совместных консультаций позволит обогатить уже накопленный багаж знаний.
Гости посетили выставочный зал мемориального комплекса и ознакомились с галереей «Сердце, вместившее Вселенную». Здесь представлены художественные, графические и скульптурные произведения, воссоздающие образ Первого Президента. С интересом члены делегации знакомились и с фотоэкспозицией, запечатлевшей важные моменты, события из жизни и деятельности Ислама Каримова. Свои впечатления они выразили в Книге почётных гостей.
Затем состоялась экскурсия по историческому зданию, которое когда-то использовалось как «Дом приемов» Первого Президента. В настоящее время здесь действует библиотека имени Ислама Каримова. Её фонд насчитывает более 50 000 книг и 30 000 журналов. Помимо трудов Ислама Каримова, в фонде имеются книги историков, философов, политологов о жизни и деятельности Первого Президента, художественная и научная литература.
Гостей проинформировали и о том, что огромным спросом пользуются уникальные книги из личной библиотеки Ислама Каримова, подаренные супругой Первого Президента. Их количество более 500 экземпляров.
Обмен сувенирами, фотографирование на память и искренние слова благодарности – всё наполняяло атмосферу втречи искренними нотами дружбы и взаимного уважения. Как резюмировал глава таджикской делегации: “Хранить историю на таком высоком уровне – это мудрость великого узбекского народа”.