Ҳар кунимиз бўлсин Наврўз
Наврўз – табиатнинг уйғониши, янгиланиши, миллий ўзлигимиз кўзгуси, маънавий ва маданий ҳаётимизнинг ажралмас қисмидир. Мустақиллик йилларида Наврўз умумжаҳон байрами сифатида тан олинди. Шунингдек, у ЮНЕСКО томонидан инсониятнинг номоддий маданий мероси рўйхатига киритилди. Наврўз байрами элимизда ободлик, тинчлик-тотувлик, миллатлараро аҳиллик, бағрикенглик рамзидир. Наврўзнинг ўлмас руҳи ва боқий фалсафаси биз бугун бунёд этаётган янги Ўзбекистон ғояси билан ҳамоҳангдир.
2010 йил февраль ойида БМТ Бош Ассамблеяси 21-мартни Халқаро Наврўз куни деб эълон қилди ва БМТга аъзо бўлган давлатларни ушбу байрамни дунё миқёсида кенг нишонлашни тарғиб қилишга чақирди. Байрам ислом дини кириб келишидан олдинги даврда зардуштийлар томонидан нишонланган ва янги йил кириб келганини англатган.
Ислом Каримов мустақиллик арафасида, ҳали собиқ иттифоқ ҳукмрон бир пайтда 1990 йил 3-майдаги фармони билан 21-март кунини Наврўз умумхалк байрами ва дам олиш куни деб эълон қилди. 1991 йил 12-февралдаги “Республикада Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва ўтказиш тўғрисида” ги Фармон азалий анъаналаримизни тиклашда муҳим қадам бўлди. Шу тариқа Наврўз - умумхалқ байрами халқимизга қайтариб берилди.
Наврўз байрамини нишонлаётган халқлар орасида шундай анъана борки, байрам дастурхонида турли таомлар ва ширинликлар қанча кўп бўлса, йил шунчалик баракали ва фаровон бўлади. Байрам кунида дўстлар ва қўни-қўшниларни миллий таомлар билан сийлаш одат тусига кирган.
Қўшиқлар, байрам дастурхонлари, “Сумалак сайли”, “Лола сайли”, “Гул сайли”, саҳна кўринишлари, кўпкари, халқ ўйинлари, кураш мусобақалари бу байрамнинг ажралмас қисмидир.
Наврўз байрами элимизда ободлик, тинчлик-тотувлик, миллатларо аҳиллик, қалбларимизда эзгулик уйғотадиган ҳақиқий шарқона байрам бўлиб қолаверади.

Навруз – это преображение и обновление природы, один из самых древних и самых любимых праздников. Он издревле был символом мира, великодушия и добра, щедрости и милосердия. Все ждут Навруз с большим нетерпением. В честь праздника по всей республике проходят масштабные мероприятия.
В феврале 2010 года Генассамблея ООН объявила 21 марта Международным днем Навруза и призвала государства, входящие в организацию, прилагать усилия для популяризации в мире этого праздника. Праздник отмечался еще в доисламскую эпоху зороастрийцами (огнепоклонниками) и знаменует собой начало отсчета нового года, обновленного времени. В целом Навруз, является частью истории и культуры нашего народа. Он играет значительную роль в укреплении связей между народами на основе взаимного уважения и добрососедства.
Ислам Каримов был первым руководителем среди бывших союзных республик, который еще во времена существования СССР объявил Навруз государственным праздником. Указом Президента УзССР от 3 мая 1990 года Навруз был объявлен всенародным праздником, а 21 марта – выходным днем.
Среди народов, отмечающих Навруз есть примета: чем больше разнообразных блюд и сладостей будет на праздничном столе, тем благополучнее и урожайнее будет год. Доброй традицией этого дня стало угощение национальными блюдами друзей и соседей.
Такие обычаи и традиции как песни, праздничные блюда, различные мероприятия, «Сумалак сайли», «Лола сайли», «Гул сайли», различные представления, купкари, народные игры, кураш и соревнования являются частью этого праздника.