АJDODU АVLODNI АLLАLАGАN TIL
21 oktyabrь kuni «Oʼzbekiston Respublikasining Davlat tili toʼgʼrisida»gi qonun qabul qilinganiga 31 yil toʼladi.
Til benihoya muqaddas va moʼʼtabar neʼmat, u odam degan mavjudotni shakllantirgan, qavmlar oʼlaroq birlashtirgan, taraqqiyot bosqichlariga olib chiqqan, ruhiy takomilga boshlagan, tafakkur gulshanining darvozalarini ochgan bemisl bir robitadir. Shuning uchun ham tilga nopisandlik insoniyatning oʼzligiga nopisadlik demakdir. Tilga ehtirom va eʼtibor esa bu dunyoda inson bolasi muhtaramligining eʼtirofidir.
Bejiz emaski, xalqimiz tilga, xususan, oʼzining ona tiliga muntazam muhabbat bilan qaragan, uni eʼzozlab ardoqlagan, oʼzbek tilining mukamalligi va betakror ohanglaridan faxru iftixor qilgan. Oʼzbek tilidagi tarang mantiq va goʼzallikni har soniya inkishof etishga ishtiyoq sezgan.
Gʼurursiz millat oʼz qiyofasini yoʼqotadi, aksincha, milliy iftixor yuksak yurtda xalq tinch va hamjihat yashaydi. Xali totalitar tuzum hukmron boʼlib turgan murakkab bir sharoitda – 1989 yilning 21 oktyabrida oʼzbek tiliga davlat tili maqomining berilishi xalqimizning milliy gʼururini tikladi, jahondagi mavqeini mustahkamladi.
Mustaqillik yillarida oʼzbek tilini rivojlantirish boʼyicha amalga oshirilgan ulkan ezgu ishlarni izchil davom ettirib, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 2019 yil 21 oktyabrь kuni “Oʼzbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida” gi farmonni imzoladi.
Farmonga koʼra oʼzbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun -21 oktyabrь sanasini “Oʼzbek tili bayrami kuni” deb eʼlon qilish belgilangan.
Bundan tashqari farmonda oʼzbek tilining xalqimiz ijtimoiy hayotida va xalqaro miqyosdagi obroʼ-eʼtiborini tubdan oshirish, unib-oʼsib kelayotgan yoshlarimizni vatanparvarlik, milliy anʼana va qadriyatlarga sadoqat, ulugʼ ajdodlarimizning boy merosiga vorislik ruhida tarbiyalash, mamlakatimizda davlat tilini toʼlaqonli joriy etishni taʼminlash masalalari belgilangan.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev oʼzbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 30 yilligiga bagʼishlangan tantanali yigʼilishda soʼzlagan nutqi davomida Islom Karimovning davlat tilini shakllantirishdagi oʼrni haqida,
“Ushbu qutlugʼ ayyomni bayram qilar ekanmiz, avvalo, 1989 yil 21 oktyabrь sanasini – “Davlat tili haqida” gi Qonun qabul qilingan kunni eslashimiz oʼrinlidir.
Yurtimizda mustabid tuzum hali oʼz hukmini oʼtkazib turgan gʼoyat ogʼir sharoitda xalqimizning taqdiri va kelajagini hal qiladigan bu qonunni qabul qilish biz uchun oson kechmagan edi.” deb yodga oldi.
Davlatimiz rahbari nutqida ushbu tarixiy jarayonlarning guvohi va bevosita ishtirokchisi boʼlganini esladi:
“Qonun loyihasi ikki marta umumxalq muhokamasiga qoʼyilgan edi. Uning atrofida qanday qizgʼin bahs va tortishuvlar boʼlib oʼtganini, oʼylaymanki, koʼpchilik yurtdoshlarimiz juda yaxshi eslaydi. Shaxsan men ham oʼshanda bu tarixiy jarayonlarning bevosita guvohi va ishtirokchisi boʼlganman.
Bu muhim hujjatning qabul qilinishida fidoyi va vatanparvar ziyolilarimiz, keng jamoatchilikning qatʼiy shijoati hamda Birinchi Prezidentimiz muhtaram Islom Аbdugʼanievich Karimovning siyosiy irodasi katta oʼrin tutdi.

Закон “О Государственном языке Республики Узбекистан” принят 31 год назад
Как величайшее достояние нации узбекский язык стал неотъемлемым атрибутом государства наряду с флагом, гербом, гимном. У языка как средства общения – особый статус. Через него реализуется ум, знания, мышление и эмоции человека. Вот почему люди всегда стремились глубже познавать языки, усваивать правила общения...
Именно в языке отражаются история и культура его создателя, творца-народа. Во все времена бережное, уважительное отношение к енму считалось признаком высочайшей культуры, духовности. Родная речь – та нить, которая связывает воедино целые поколения, века истории, мудрость предков и достижение культуры.
Празднования дня принятия этого закона имеет особое значение. Мероприятия, которые проходят в его рамках, становятся большим стимулом для популяризации узбекского языка, его глубокого изучения, издания и анализа произведений классиков и юного поколения прозаиков и поэтов. Сегодня, спустя тридцать один год, можем с уверенностью утверждать, что закон заложил прочную основу для сохранения и развития узбекского языка как обного из символов страны, и в то же время для поддержки и развития языков остальных народов нашей многонациональной республики.
В ходе своего выступления на торжественном собрании, посвященном 30-летию придания узбекскому языку статуса государственного языка Шавкат Мирзиёев рассказал о роли Ислама Каримова в становлении государственного языка.
«Отмечая нынешнюю знаменательную дату, мы, прежде всего, вспоминаем 21 октября 1989 года, когда был принят закон «О государственном языке». Следует отметить, что принятие данного закона, который имеет решающее значение в судьбе и будущем нашего народа, в то очень сложное для страны время, в условиях тоталитарного строя, проходило нелегко. Думаю, многие наши соотечественники хорошо помнят, как проект закона дважды выносился на всенародное обсуждение и вызвал большой общественный резонанс, горячо обсуждался в средствах массовой информации», - сказал президент.
Глава государства заявил, что он был свидетелем и непосредственным участником этих исторических процессов.
«В принятии столь важного, долгожданного документа большую роль сыграли твердая позиция нашей интеллигенции, широкой общественности и политическая воля первого президента Республики Узбекистан, уважаемого Ислама Абдуганиевича Каримова», - отметил он.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что это был первым решительным шагом Узбекистана к независимости.
«Следует отметить, что принятие этого закона – первый решительный шаг Узбекистана к независимости и государственному суверенитету, ставший ярким проявлением стремления нашего народа самому определять свою судьбу», - заключил он.