1 may sanasi 2014 yildan buyon mamlakatimizda “Favvoralar kuni” sifatida nishonlanadi. Bu an’ana O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tashabbusi bilan, Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2014 yil 23 aprelda qabul qilingan “Toshkent shahrida “Favvoralar sayli” yoshlar ommaviy-madaniy tadbirlarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorga muvofiq amalga oshirib kelinmoqda.
Mundoq o‘ylab qarasangiz, jo‘shqin tiriklikdan, borliq, suv, havo va zamin uyg‘unligi manzarasini, kayfiyatini yaqqol namoyon etib turgan favvoralar – kattayu kichikka birdek zavqu shavq ulashib, quvonch va ko‘tarinkilik baxsh etadi, qalbga orom, ruhiyatimizga tetiklik hadya qiladi.
Islom Karimov ham xuddi shundoq deb hisoblardi, Respublikaning qaysi hududida bunyodkorlik, yaratuvchilik ishlari amalga oshirilib, yangi qurilishlar, binolar barpo etilsa, u yerda albatta – mahalliy iqlim, tabiat va imkoniyatdan kelib chiqib, favvoralar o‘rnatilishiga alohida e’tibor berardi. Poytaxtdagi o‘nlab, qolaversa, Samarqand, Farg‘ona, Urganch, Qarshi va boshqa shaharlarda qad rostlagan bir-biridan go‘zal, musiqali, rangli, betakror va maftunkor favvoralar fikrimizga dalil bo‘la oladi.
O‘sha davr guvohlarning xotirlashlaricha, poytaxtdagi talay inshootlar qatori, Milliy kutubxona va Simpoziumlar saroyi yonida o‘rnatilgan musiqali favvoralar loyihasini yaratishda ham Islom Karimovning o‘zi rahbarlik qilgan, ulardan turfa ranglar hamohangligida suv otilganda, Klara Jalilovaning “Maftuningman” filmidagi dilni o‘rtovchi qo‘shiqlari yangrab turishini tayinlagan ekan. Shunday, yaxshidan hamisha bog‘ qoladi...
...“Favvoralar kuni” munosabati bilan Islom Karimov nomidagi yodgorlik majmuasidagi “Butun olamni jo qilgan yurak” ko‘rgazmasida – Birinchi Prezident faoliyati davrida barpo qilingan favvoralarga bag‘ishlangan maxsus fotoekspozitsiya tashkil qilindi.

Начиная с 2014 года 1 мая в нашей стране отмечается, как «День фонтанов». Данная традиция реализуется по инициативе Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в соответствии с постановлением Кабинета Министров «О мерах по организации молодёжных массово-культурных мероприятий «Фавворалар сайли» в городе Ташкенте».
Фонтаны привлекают нас не только своими переливами, замысловатыми «танцами» под лучами солнца или софитов, но и приятной прохладой, которая так нужна в летние знойные дни. Они, как символ жизни, передают гармонию стихий: воды, воздуха и земли, дарят людям радость и красоту.
Ислам Каримов также был в этом убеждён. Везде, где в стране велась творческая и новаторская работа, возводились новые сооружения и здания, он непременно уделял особое внимание обустройству фонтанов с учётом местного климата, природных особенностей и ландшафтного дизайна. В подтверждение сказанному - десятки красивых, музыкальных, красочных, неповторимых фонтанов в столице, а также в Самарканде, Фергане, Ургенче, Карши и многих других городах.
По свидетельствам очевидцев того времени, Ислам Каримов принимал личное участие в процессе проектирования музыкальных фонтанов, установленных возле Национальной библиотеки и Дворца симпозиумов. Он распорядился, чтобы при распылении из них живительной влаги в гармоничном сочетании с цветовой палитрой звучали проникновенные строки песни в исполнении Клары Джалиловой из фильма «Мафтунингман» («Очарован тобой»).
«Дню фонтанов», построенным в годы деятельности Первого Президента, посвящена фото-экспозиция, организованная в рамках выставки «Сердце, вместившее Вселенную» в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова.