O`zbekiston davlat jahon tillari universitetida mamlakatimiz Birinchi Prezidenti xotirasini yod etish hamda "My First President" - "Mening Birinchi Prezidentim" deb nomlangan ingliz tilidagi insholar to`plamining taqdimoti munosabati bilan tadbir o`tkazildi.
Universitet rektori G`.Rahimov, Birinchi Prezidentimizning turmush o`rtog`i Tatyana Karimova va boshqalar Islom Karimov bilan bog`liq xotiralarini yodga oldi. Mustaqilligimiz me`mori Birinchi Prezidentimizning fidoyilik, vatanparvarlik, adolatparvarlik, samimiylik, mehribonlik kabi olijanob fazilatlari barchamiz, ayniqsa, yoshlar uchun yorqin ibrat namunasi ekani ta`kidlandi.
Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma`rifiy memorial majmua, Islom Karimov nomidagi Respublika xayriya jamoat fondi, O`zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va boshqa hamkor tashkilotlar tashabbusi bilan tashkil etilgan "My First President" ingliz tilidagi insholar tanlovida mamlakatimizdagi oliy ta’lim muassasalari talabalari, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘quvchilari ishtirok etdi. Tanlov komissiyasi tomonidan 500 dan ziyod insho ko‘rib chiqilib, ularning 36 tasi to‘plamga kiritildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma tashkil etildi, “Birinchi Prezident va yoshlar” deb nomlangan videorolik namoyish etildi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялись мероприятие, посвященное памяти Первого Президента нашей страны, и презентация сборника сочинений на английском языке “My first President” ("Мой Первый Президент").
Ректор университета Г.Рахимов, супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова и другие поделились воспоминаниями об Исламе Каримове. Отмечалось, что такие благородные качества основателя независимости нашей страны, как самоотверженность, патриотизм, справедливость, искренность, любовь к народу, являются ярким примером для всех нас, в особенности для молодежи.
В конкурсе сочинений на английском языке “My first President”, организованном Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Ислама Каримова, Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова, Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Узбекским государственным университетом мировых языков и другими организациями-партнерами, приняли участие студенты вузов нашей страны. Комиссией конкурса было рассмотрено более 500 сочинений, 36 из них включены в сборник.
В рамках мероприятия прошла также фотовыставка, посвященная жизни и деятельности Первого Президента Республики Узбекистан, представлен видеоролик “Первый Президент и молодежь”.