Италиялик меҳмонлар Ёдгорлик мажмуасида
7 ноябрь куни Ёдгорлик мажмуасига Италиянинг «Луиджи Ванвителли» архитектура университети делегацияси ташриф буюрди. Италиялик мутахассислар Ўзбекистонга замонавий қурилиш ва дизайн соҳасида кадрлар тайёрлаш бўйича Тошкент архитектура қурилиш касб-ҳунар коллежи билан ўзаро тажриба алмашиш мақсадида келган.
Меҳмонлар Ислом Каримов ҳайкали пойига гуллар қўйиб, Биринчи Президентимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар ва Татьяна Акбаровна Каримова ҳамроҳлигида «Бутун оламни жо қилган юрак» кўргазмасини катта қизиқиш билан кўздан кечирдилар.
Профессор Маффеи Луиджининг сўзларига кўра, мазкур кўргазма италиялик меҳмонларга Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолияти билан яқиндан танишиш ҳамда Ўзбекистоннинг янги тарихи хусусида тасаввур ҳосил қилиш имкониятини яратди.
Ташриф дастурига кўра Италия университети делегацияси Тошкент, Гулистон, Самарқанд шаҳар архитектура-қурилиш ўқув муассасаларида мастер-класслар ўтказиб, юртимизнинг тарихий обидалари ва замонавий меъморий мажмуалари билан яқиндан танишадилар.

Итальянские гости в Мемориальном комплексе
7 ноября Мемориальный комплекс посетила делегация итальянского архитектурного университета «Луиджи Ванвителли», прибывшей в Узбекистан для обмена опытом с Ташкентским архитектурно-строительным колледжем в области подготовки кадров в сфере современного строительства и дизайна.
Гости возложили цветы к памятнику Исламу Каримову и, в сопровождении супруги Первого Президента Узбекистана Татьяны Акбаровны Каримовой, осмотрели экспозицию выставки «Сердце, вместившее Вселенную».
По словам профессора Маффеи Луиджи, посещение выставки позволило итальянским гостям ознакомиться не только с жизнью и деятельностью Ислама Каримова, но и получить общие представление о новейшей истории всего Узбекистана.
Программой пребывания итальянской делегации предусмотрено не только проведение мастер-классов в архитектурно-строительных учебных заведениях Ташкента, Гулистана, Самарканда, но и ознакомление с архитектурными шедеврами нашей страны.