Истиқлол тиклаган қадриятлар: аждодларга эҳтиром
6 апрель куни Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида анъанавий учрашув ва очиқ машғулот ўтказилди.
Тадбир қатнашчилари Ислом Каримов ҳайкали пойига гуллар қўйиб Биринчи Президентимизнинг хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар. «Бутун оламни жо этган юрак» кўргазмасини меҳмонлар катта қизиқиш билан кўздан кечиришди.
Буюк аждодимиз Амир Темур таваллуд топган кун муносабати билан ташкил этилган тадбирда Ислом Каримов номидаги ёдгорлик мажмуаси раҳбари Темур Ширинов, Ислом Каримов номидаги жамоатчилик фонди раҳбари Ботир Убайдуллаев, Темурийлар тарихи давлат музейи директори Хуршид Файзиев, Ғофур Ғулом уй музейи директори Олмосхон Аҳмедова ҳамда бир қатор идораларнинг мутасадди раҳбарлари ва вакиллари иштирок этдилар.
«Амир Темурни англаш – ўзлигимизни англаш демакдир». Ислом Каримовнинг ушбу пурмаъно ибораси мулоқотнинг ўзига хос бош ғоясига айланди.
Сўзга чиққанлар тарихимиз, тилимиз, динимиз, аждодларимизнинг номлари ўз-ўзидан халқимизга, ҳаётимизга қайтарилмагани, бунинг ортида Мустақиллигимиз асосчиси Ислом Каримовдек шахснинг жасорати, мардлиги, ватанпарварлиги мужассамлиги ҳақида сўз юритдилар.
Тарихни билмаганларнинг келажаги ҳам бўлмайди. Тарих сабоқлари эртанги кунимизни аниқроқ кўриш, мақсадимиз сари дадил одимлашга ундайди бизни.
Шу боис ҳам, бугун юртимизда аждодларимизнинг номини улуғлаш, тарихий қадриятларимизни асраб-авайлаш, ёш авлодни ҳақиқий ватанпарвар қилиб вояга етказиш вазифалари устувор бўлиб қолмоқда.
Пойтахт олий ўқув юрти талабалари ва бир қатор коллеж ўқувчилари иштирок этган учрашувда сўзга чиққанлар бу каби фикрларнинг амалий тасдиғини ҳаётий мисоллар ёрдамида очиб бердилар.

6 апреля в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова состоялась традиционная встреча и открытое занятие.
Участники мероприятия возложили цветы к памятнику Ислама Каримова и отдали дань уважения памяти Первого Президента страны. Гости с большим интересом ознакомились с выставкой «Сердце, вместившее Вселенную».
В мероприятии, организованном в связи с днем рождения нашего великого предка Амира Темура, приняли участие Темур Ширинов, руководитель Мемориального комплекса имени Ислама Каримова, Ботир Убайдуллаев, руководитель общественного фонда имени Ислама Каримова, Хуршид Файзиев, директор Государственного музея истории темуридов, Олмосхон Ахмедова, директор дома-музея Гафура Гуляма, руководители и представители ряда учреждений.
«Понимание личности Амира Темура означает понимание истории». Это высказывание Ислама Каримова стало своеобразной основной идеей состоявшегося диалога.
Выступившие отметили, что именно благодаря мужеству, героизму, патриотизму Ислама Каримова, основателя нашей независимости, возрождены историческая правда, имена наших великих предков.
Не познавший историю, не может ясно представить свое будущее. Уроки истории позволяют нам более отчетливо видеть завтрашний день, уверенно идти к намеченной цели.
И сегодня уважение и почитание исторических, национальных ценностей, воспитание молодого поколения в духе патриотизма являются приоритетными задачами государства.
Участники встречи – студенты высших учебных заведений, учащиеся колледжей столицы – проявили большой интерес к обсуждаемой теме и высказали свои мнения.