Самарқандда Ислом Каримов мақбара мажмуаси очилди
Мамлакатимизда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллиги кенг нишонланмоқда.
Буюк давлат ва жамоат арбоби туғилиб ўсган Самарқанд шаҳрида 30 январь куни Ислом Каримов хотирасига атаб бунёд этилган мақбара мажмуасининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда мамлакатимиз жамоатчилиги вакиллари, юртимизнинг барча ҳудудларидан келган фаоллар, нуронийлар, ёшлар иштирок этди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимиз мустақиллиги ва янги давлатчилигимиз асосчиси, буюк сиёсатчи ва оқил ислоҳотчи Ислом Каримовнинг Ўзбекистон Республикаси тараққиёти, халқимиз фаровонлиги йўлида амалга оширган ишлари Ватанимиз тарихида ўчмас из қолдирганини таъкидлади.
Мустақил Ўзбекистон Республикасининг 25 йил ичида ички ва ташқи сиёсатда ўз йўлини танлаб, халқаро ҳамжамиятда муносиб ўрин ва мавқега эга бўлиши, дунё давлатлари билан тинчлик-барқарорлик, тенглик ва ўзаро манфаатдорликка асосланган ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишида Биринчи Президентимизнинг пухта ўйланган қарорлари муҳим аҳамият касб этди.
Ислом Каримовнинг мамлакатимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, давлатимиз тараққиёти йўлида ўз ҳузур-ҳаловатидан кечиб, юксак фидойилик кўрсатиб, меҳнат қилгани халқимиз учун ибрат намунаси бўлиб қолди.
Буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Каримов 2016 йил 3 сентябрь куни ўз васиятига кўра, Самарқанд шаҳридаги Ҳазрати Хизр масжиди мажмуасида дафн этилган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бу ерда Биринчи Президентимизнинг давлатимиз ва халқимиз олдидаги буюк хизматларига муносиб улуғвор мақбара мажмуаси қуришга қарор қилинди.
“Бу табаррук маскан Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби, ўзбек халқининг азиз ва ардоқли фарзанди Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг мангу оромгоҳидир”.
Ушбу сўзлар мажмуага кираверишда ўрнатилган мармар лавҳада ўзбек ва инглиз тилларида ёзиб қўйилган.
Ёдгорлик мажмуасини барпо этиш ишлари ЮНЕСКО ташкилоти билан ҳамкорликда амалга оширилди ва бутун жаҳон маданий меросининг объектларидан бири ҳисобланган Ҳазрати Хизр масжидига уйғун мақбара лойиҳаси тасдиқланди.
Мажмуа қурилишига юртимизнинг турли ҳудудларидан маҳоратли қурувчилар, уста ва ҳунармандлар жалб этилди. Мақбара учун хориждан қимматбаҳо тошлар, айвон устунлари ва зина панжаралари, ёзувли оқ оникс ва оникс тошлари келтирилди.
Мақбара ичида оқ қабр тоши ўрнатилди. Деворлар қимматбаҳо тошлар билан безатилиб, уларга олтин суви билан ишлов берилди. Мақбаранинг пастки қисми яшил оникс тошлар билан қопланган. Гумбази Ҳазрати Хизр мажмуаси билан ҳамоҳанг тарзда барпо этилди.
Мажмуа ҳудудида миллий услубдаги айвон бунёд этилди. Бу ерда зиёратга келувчилар учун ҳар томонлама қулай шароит яратилган, ўриндиқлар қўйилган. Айвон пештоқларида Қуръони карим оятлари ҳамда Ислом Каримовнинг ҳикматли сўзлари ўзбек, араб ва инглиз тилларида ёзилган.
Зиёратчиларга қулайлик яратиш мақсадида лифт, имконияти чекланганлар учун кўтаргич мосламалар ўрнатилди. Замонавий тунги ёритиш тизими яратилди. Ислом Каримов кўчасини мажмуа билан боғловчи кўприк барпо этилди.
Қурилиш жараёнида Ҳазрати Хизр масжиди ҳам реставрация қилинди, минора керамика тошлари билан безатилди. Мажмуага олиб борувчи йўлакларга гранит тош терилди. Бельгиядан келтирилган каштан (қорақайин), талпа, шунингдек, Қрим қарағайи, можжевельник (қора арча), бутасимон дарахтлар экилди, яшил майсазорлар ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари кейинги бир йилдан кўпроқ вақт давомида Самарқандга ҳар бир ташрифи чоғида мажмуа қурилиши жараёни билан яқиндан танишди. Ушбу масканни юртимизнинг энг қутлуғ қадамжоларидан бири сифатида обод қилиш, зиёратчилар учун ҳар томонлама қулай шароитлар яратиш борасида маслаҳат ва тавсиялар берди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ислом Каримов мақбарасини зиёрат қилиб, Биринчи Президентимиз хотирасига ҳурмат бажо келтирди. Қуръон тиловат қилинди.
Меҳнат фахрийси Тўлқин Аҳмаджонов, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими, шоира Хосият Бобомуродова, Самарқанд шаҳридаги Ғафур Ғулом номидаги маҳалла фуқаролар йиғини раиси Олимжон Ғафуров, Биринчи Президентимиз рафиқаси Татьяна Каримова ушбу мажмуа давлатимиз ва халқимизнинг Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасига бўлган юксак ҳурмат-эҳтироми сифатида қутлуғ зиёратгоҳ бўлишини таъкидлади.
Тадбир иштирокчилари мақбарани зиёрат қилиб, гуллар қўйдилар.
Маросимдан сўнг давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Регистон майдони яқинида ўрнатилган Ислом Каримов ҳайкали пойига гул қўйди. Самарқанд шаҳридаги Форумлар мажмуасида ташкил этилган эҳсон ошида иштирок этди.
Шу куни Ислом Каримов мақбара мажмуасига Қорақалпоғистон Республикаси, барча вилоятлар ва Тошкент шаҳридан келган фаоллар, кенг жамоатчилик, турли идора ва ташкилотлар вакиллари, Самарқанд вилояти аҳолиси томонидан гуллар қўйилди. Биринчи Президентимизнинг порлоқ хотираси ёд этилиб, Қуръон тиловат қилинди.

В нашей стране широко отмечается 80-летие со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
В родном городе великого государственного и общественного деятеля - Самарканде 30 января состоялась церемония открытия мемориального комплекса, возведенного в честь Ислама Каримова.
В мероприятии участвовали представители широкой общественности и актива, аксакалы, молодежь со всей страны.
На церемонии выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства отметил, что работа, реализованная основателем нашей независимости и новой государственности, выдающимся политиком и дальновидным реформатором Исламом Каримовым во имя прогресса и процветания Республики Узбекистан, благополучия нашего народа, вписана золотыми буквами в историю нашей Родины.
За 25 лет дальновидные и мудрые решения Первого Президента сыграли важную роль в избрании независимым Узбекистаном своего собственного пути во внутренней и внешней политике, обретении им достойного места и статуса в международном сообществе, налаживании с иностранными государствами отношений на принципах мира и стабильности, равенства, взаимного уважения и заинтересованности.
Самоотверженный труд Ислама Каримова во имя укрепления независимости, процветания Родины, мира и благополучия народа является ярким образцом для каждого из нас.
Согласно его завещанию великий государственный и политический деятель Ислам Каримов 3 сентября 2016 года был похоронен в комплексе мечети Хазрати Хизр в Самарканде.
По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева здесь был построен величественный мавзолей Первого Президента, достойный его великих заслуг перед нашим государством и народом.
На мраморной плите, установленной у входа в комплекс, на узбекском и английском языках выбито: “Это священное место является вечным пристанищем Первого Президента Республики Узбекистан, великого государственного и политического деятеля, дорогого и любимого сына узбекского народа Ислама Абдуганиевича Каримова”.
Работа по возведению мемориального комплекса осуществлена совместно с ЮНЕСКО, проект мавзолея предусматривал органическое сочетание с одним из объектов всемирного культурного наследия - мечетью Хазрати Хизр.
К возведению комплекса были привлечены лучшие строители и народные мастера из различных регионов страны. Из-за рубежа были завезены необходимые драгоценные и поделочные камни, колонны айвана и лестничные решетки.
Внутри мавзолея установлено надгробие из белого оникса. Стены украшены драгоценными камнями и позолотой. Нижняя часть мавзолея отделана зеленым ониксом. Купол возведен в гармонии с комплексом Хазрати Хизр.
На территории комплекса установлен айван в национальном стиле. Здесь созданы все удобства для посетителей, установлены скамьи. Над порталами айвана на узбекском, арабском и английском языках написаны аяты из Корана и мудрые изречения Ислама Каримова.
В целях создания удобств для посетителей оборудован лифт, а для лиц с ограниченными возможностями - подъемники. Создана современная система ночного освещения. Сооружен мост, соединяющий улицу Ислама Каримова с комплексом.
В ходе строительства была также отреставрирована мечеть Хазрати Хизр, ее минарет отделан керамическими плитками. Ведущие к комплексу дорожки покрыты гранитом. Посажены ввезенные из Бельгии каштан (бук), талпа, а также крымская сосна, можжевельник (черная арча), кустарники, разбита зеленая зона.
Глава нашего государства на протяжении более года в каждый свой приезд в Самарканд знакомился с ходом строительства комплекса, давал рекомендации и поручения по благоустройству этого места как одного из священных мест поклонения, созданию благоприятных условий для посетителей.
Президент Шавкат Мирзиёев, посетив мавзолей Ислама Каримова, отдал дань памяти Первого Президента. Прозвучала молитва из Корана.
Выступившие на церемонии ветеран труда Тулкин Ахмаджонов, заслуженный деятель культуры Узбекистана поэтесса Хосият Бобомуродова, председатель схода граждан самаркандской махалли имени Гафура Гуляма Олимжон Гафуров, супруга Первого Президента Татьяна Каримова отметили, что этот комплекс как дань высокого уважения и почтения нашего государства и народа памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова превратится в священное место поклонения.
Участники мероприятия, посетив мавзолей, возложили цветы.
После церемонии глава нашего государства Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию памятника Исламу Каримову, установленного недалеко от площади Регистан. Президент страны принял участие в поминальном плове, организованном в Комплексе форумов Самарканда.
В этот день представители актива, широкой общественности Республики Каракалпакстан, всех областей нашей страны, города Ташкента и различных ведомств и организаций, жители Самаркандской области возложили цветы в мавзолее Ислама Каримова и почтили светлую память Первого Президента. Были прочитаны суры из Корана.