Yekaterinburg shahridagi Yelsin Markaziga tashrif
Shu kunlarda poytaxtimizdagi «Oqsaroy» qarorgohida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning muzeyini tashkil etishga tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
Davlat rahbarlari nomi bilan bog‘liq muzeylar, markaz va majmualarning asosiy missiyasi buyuk shaxsning va u yashagan davrning tarixiy merosini saqlash va asrab avaylashdir.
Ushbu meros hujjatlar, fotosuratlar arxivi, artefaktlar yig‘indisi bo‘libgina qolmasdan, balki o‘tgan vaqt, o‘tgan davrning ruhini o‘zida mujassam etgan benazir boylikdir.
Tabiiyki bu ma’naviy boylik yangi-yangi ma’lumotlar, faktlar, eksponatlar bilan boyitib boriladi, demakki muzeylarning faoliyati davomiy va doimiy ish jarayoni bo‘lib, mazkur sohada hamkorlik, o‘zaro tajriba almashish samarali natija berishi o‘z-o‘zidan ayon.
Islom Karimov nomidagi yodgorlik majmuasi dunyodagi mashhur, mazmun-mohiyati, tarixiy ahamiyati va siyosiy maqomi nuqtai-nazaridan serqirra, boy va betakror majmualar, markazlar, muzeylar bilan yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘ymoqda.
Ular qatoridan o‘rin egallagan Yelsin Markazi Yekaterinburgda, Rossiyaning birinchi prezidenti siyosiy yetakchi sifatida shakllangan shaharda joylashgan.
Markaz o‘z ko‘lami va mahobati, moddiy va ma’naviy imkoniyatlari jihatidan noyob majmua bo‘lib, madaniy, tarixiy, ijtimoiy va ta’lim sohasidagi turli loyihalarni qamrab olgan.
Markazning tayanch nuqtasi – Boris Yelsin Muzeyidir. Muzey ekspozitsiyasi kimgadir nimanidir uqtirish, isbotlashdan xoli bo‘lgan, barchani muloqotga chorlovchi, xolis faktlar va tarixiy ashyolar to‘plamidan iboratdir.
Xizmat safari bilan Yekaterinburgga tashrif buyurgan, Islom Karimov nomidagi yodgorlik majmuasi xodimlari muzey direktori Dina Sorokina bilan uchrashdilar, Yelsin Markazining bo‘lim rahbarlari, mutaxassislar bilan muloqotda bo‘ldilar.
Muzey fondlari saqlanadigan qavatlardagi sharoitlar, xavfsizlik xizmati, yong‘inga qarshi tizimlarining texnik imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdilar.
Ekspozitsiyalarning klassifikatsiyasi va joylashuvi, videokontentlar, videopanellarni tayyorlash, kutubxona ishi hususida atroflicha ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Uchrashuvlar davomida hamkorlikdan ikkala tomon ham birdek manfaatdor ekanligi tasdiqlandi. Zero, mamlakat tarixiga chuqur hurmat bilan qarash, o‘z yurti va xalqiga sodiqlik, fidoyilik bilan xizmat qilgan Davlat rahbarlari, buyuk shaxslarning xotirasini asrab avaylash, o‘zini vatanparvar deb bilganlar uchun ham qarz ham farzdir.
Dina Sorokina videomurojaat orqali qimmatli sovg‘alar - «Islom Karimov – Mustaqil O‘zbekiston asoschisi» xotira kitobi, «Butun olamni jo qilgan yurak» ko‘rgazmasi katalogi hamda «Meros va zamon» jurnali uchun Tatyana Karimovaga chuqur minnatdorlik bildirdi va o‘z navbatida shaxsan Tatyana Akbarovnaga tuhfa sifatida Boris Yelsinga bag‘ishlab nashr etilgan yangi kitoblarni yuborayotganidan mamnunligini aytdi.
«Hamkorligimiz yo‘lga qo‘yilganidan behad xursandman, Yelsin Markaziga Sizni lutfan taklif etamiz» - deya so‘zini yakunladi Yelsin Muzeyi direktori. (Video)

В гостях у Ельцин Центра в Екатеринбурге
Миссия музеев, центров, комплексов и других аналогичных структур, связанных с именами первых лиц государства, заключается, прежде всего, в сохранении исторического наследия великой личности и памяти о времени, в котором они жили.
Работа в этом направлении осуществляется не только путем создания хранилищ документов, архивных фото, артефактов, но и сохранения самого духа того времени, той эпохи.
Сегодня в Мемориальном комплексе имени Ислама Каримова продолжается активная подготовка к открытию музея Первого Президента Республики Узбекистан. Это подразумевает постоянное совершенствование уже наработанных идей и адаптацию передового международного опыта.
В связи с этим, сотрудники Мемориального комплекса налаживают связи со всемирно известными, уникальными по своему содержанию, исторической значимости и политическому статусу музеями, центрами и комплексами.
Одним из них является Президентский центр Бориса Ельцина, расположенный в Екатеринбурге – городе, который во многом сформировал первого президента России как политического лидера.
Это абсолютно оригинальный комплекс и по масштабу, и по контенту, который вобрал в себя самые разные аспекты: культурные, исторические, образовательные и социальные.
Ядром Ельцин Центра является Музей Бориса Ельцина. Экспозиция музея не поучает посетителей и не навешивает ярлыки, она приглашает всех к разговору, в котором факты и эмоции имеют равную ценность.
Сам по себе Ельцин Центр стал новой достопримечательностью Екатеринбурга, куда люди приходят отдохнуть, и где проводятся различные культурные и общественные мероприятия.
В ходе рабочей поездки в Екатеринбург сотрудники Мемориального комплекса имени Ислама Каримова встретились с директором музея Диной Сорокиной и провели ряд содержательных бесед с руководителями и специалистами различных структурных подразделений
Центра, которые выразили готовность к налаживанию взаимовыгодного сотрудничества.
Обмен опытом в таком благородном деле, как бережное отношение к истории страны, увековечивание памяти великих личностей, самозабвенно, верой и правдой служивших отечеству, дорого стоит.
Наши коллеги от имени супруги Первого Президента Узбекистана Татьяны Акбаровны Каримовой вручили ценные подарки – книгу-альбом «Ислам Каримов – основатель Независимого Узбекистана», каталог выставки «Сердце, вместившее Вселенную», а также первый номер информационного бюллетеня «Наследие и современность».
В своем видеообращении госпожа Сорокина поблагодарила Т.А.Каримову за книги и проявленный интерес к деятельности Ельцин Центра, а также пригласила ее посетить Ельцин Центр в любое удобное для нее время. (Видео)