Shokirxon Ahrorov Toshkent shahridan Samarqand shahrigacha bo‘lgan 300 kilometrlik masofani yugurib bosib o‘tdi
01.02.2018
Toyloq tumanidagi Payshanba Siyob mahallasida yashovchi Shokirxon Ahrorov mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimov tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlab Toshkent shahridan Samarqand shahrigacha bo‘lgan 300 kilometrlik masofani yugurib bosib o‘tdi.
Ulug‘ Yo‘lboshchimizning poytaxtdagi haykali oldidan start olgan 50 yoshli marafonchi kecha Samarqand shahridagi Registon maydonida viloyat jismoniy tarbiya va sport boshqarmasi mutasaddilari, sport faxriylari, mahalladoshlar hamda yoshlar tomonidan kutib olindi.
– Ushbu masofani besh kun davomida zabt etishga muvaffaq bo‘ldim, - deydi Sh.Ahrorov. – Navro‘z bayrami arafasida Registondan Qarshi shahrigacha yugurib o‘tishni, keyinchalik velosipedda Fransiyaning Parij shahriga yo‘l olishni rejalashtiryapman.
Tashabbuskor marafonchiga jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirish, yoshlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilishga qo‘shgan hissasi uchun Samarqand viloyati hokimligining faxriy yorlig‘i topshirildi.

Шокирхон Аҳроров, проживающий в махалле Пайшанба Сиёб Тайлакского района, пробежал дистанцию в 300 километров от города Ташкента до города Самарканда в честь 80-летия со дня рождения Первого Президента страны Ислама Каримова.
50-летний марафонец, взявший старт в столице с памятника Великому Лидеру, вчера был встречен на площади Регистан города Самарканда ответственными работниками областного управления физической культуры и спорта, ветеранами спорта, представителями махалли и молодежи.
– Я преодолел эту дистанцию за пять дней, - говорит Ш.Аҳроров. – В канун Навруза я планирую пробежать марафонскую дистанцию от площади Регистан до города Карши, а позже проехать на велосипеде – до Парижа, Франции.
Инициативному марафонцу вручили почетную грамоту Самаркандского областного хокимията за вклад в популяризацию физической культуры и спорта, пропаганду здорового образа жизни среди молодежи.