Samarqandda Islom Karimov haykali ochildi
Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligi keng nishonlanayotgan shu kunlarda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning barhayot siymosi yod etilmoqda. 2017-yil 31-avgust kuni poytaxtimizda mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning ulug‘vor haykali ochilgan edi. Shunday marosim 2-sentabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu tadbirda ishtirok etish uchun Samarqandga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Qur’on tilovat qilindi.
Samarqand ramzi bo‘lgan Registon maydoni yonidagi xiyobonda, Islom Karimov tug‘ilib o‘sgan xonadon yaqinida Birinchi Prezidentimizga haykal o‘rnatilgan. Bu yerga hukumat a’zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, viloyat faollari, nuroniylar, yoshlar jam bo‘ldi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Aziz vatandoshlar!
Hurmatli Tatyana Akbarovna!
Muhtaram Samarqand ahli!
Bugun – 2-sentabr, O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning vafot etganiga bir yil to‘ldi.
Shu munosabat bilan keng jamoatchilik, jumladan, jonajon Samarqand ahli vakillari bilan Islom akani yod etib, u kishining yorqin xotirasini abadiylashtirish uchun bugungi tadbirda yig‘ilib turibmiz.
Barchamiz yaxshi bilamiz, yil davomida butun xalqimiz, shuningdek, ko‘plab xorijiy davlatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari va chet ellik fuqarolar Birinchi Prezidentimizning o‘chmas xotirasiga chuqur hurmat va ehtirom ko‘rsatdilar.
Xabarlaringiz bor, kuni kecha, Mustaqillik bayrami arafasida, azim poytaxtimiz – Toshkent shahrida, Islom Abdug‘aniyevich uzoq yillar faoliyat olib borgan Oqsaroy qarorgohi oldida u kishining haykali ochildi.
Bugun esa Birinchi Prezidentimiz tug‘ilib o‘sgan, kamolga yetgan va mangu orom topgan Samarqand shahrida Islom akaning siymosi aks etgan haykalni ochayotganimiz el-yurtimizning ushbu ulug‘ insonga bo‘lgan yuksak hurmat va ehtiromining yana bir amaliy ifodasidir.
Islom Abdug‘aniyevichning ulug‘vor qiyofasi yorqin namoyon bo‘lgan ushbu yodgorlikda u kishi o‘zining donishmand nigohi va mehr to‘la ko‘zlari bilan barchamizga boqib turibdi.
Muhtaram Islom Abdug‘aniyevich bamisoli o‘zi uchun behad qadrli bo‘lgan shu diyor ahlini, aziz yurtdoshlarini Mustaqillik va Hayit bayrami bilan tabriklab, barchamizga samimiy tilaklar bildirayotgandek.
Ishonchim komil, Islom Abdug‘aniyevichning haykali qad ko‘targan mana shu tabarruk maskan xalqimiz uchun, yurtimizga keladigan ming-minglab aziz mehmonlar uchun muqaddas ziyoratgohga aylanadi.
“Savob ishni har kim qilishi kerak, savob ishni har kun qilish kerak” degan da’vatga bir umr amal qilib yashagan bu ulug‘ insonning xotirasi, ayni paytda Hazrati Xizr majmuasida barpo etilayotgan tabarruk ziyoratgohlari barchamizni ezgu va xayrli ishlarga chorlab turadi.
Qadrli anjuman ishtirokchilari!
Islom Abdug‘aniyevichning tarix va kelajak oldidagi buyuk xizmatlarini ta’riflab o‘tirishga hojat yo‘q, deb o‘ylayman.
Nega deganda, bugungi Samarqand, bugungi O‘zbekistonning go‘zal va obod qiyofasi, xalqimiz erishayotgan barcha-barcha yutuqlar u kishining ana shunday tarixiy xizmatlarini bamisoli ko‘zgudek yaqqol namoyish etib turibdi.
Birinchi Prezidentimiz o‘tgan asrning 90-yillarida keskin muammolar, millatlararo mojarolar girdobiga tushib qolgan yurtimizni o‘zining yuksak rahbarlik salohiyati, jasorat va matonati bilan mudhish fojialardan omon saqlab qoldi, Vatanimizni katta taraqqiyot yo‘liga olib chiqdi. Bu yo‘lda o‘zining kuch-g‘ayrati, aql-zakovati, bilim va tajribasini ayamadi.
Bu, hech shubhasiz, tom ma’noda qahramonlik va fidoyilik namunasi bo‘lib, tariximizda mangu muhrlanib qoladi.
Biz barchamiz, butun xalqimiz haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz muhtaram Islom aka bilan faxrlanamiz, u kishi boshlagan ishlarni mutlaqo yangicha miqyos va talablar asosida davom ettirishni o‘zimiz uchun yuksak burch va mas’uliyat deb bilamiz.
Hurmatli do‘stlar!
Birinchi Prezidentimiz butun O‘zbekistonimiz kabi, uning bebaho gavhari bo‘lgan Samarqand zaminini ham farzandlik mehri bilan chin dildan sevar edilar.
Samarqandni dunyodagi eng go‘zal shaharlardan biriga, haqiqatan ham yer yuzining sayqaliga aylantirish Islom akaning yuksak orzusi edi.
U kishi shu yo‘lda qisqa muddatda ulkan ishlarni amalga oshirganlarini siz, muhtaram Samarqand ahli yaxshi bilasiz, albatta.
Islom aka dunyo miqyosida “Rimning tengdoshi” deb tan olingan Samarqanddek buyuk shaharning sha’nu shavkatiga, o‘ziga tuz-nasiba bergan bu zamin ahliga, uning ishonchiga doimo munosib bo‘lib yashadi.
Biz el-yurtga sadoqat, chinakam vatanparvarlikning oliy namunasini hurmatli Yo‘lboshchimizning o‘z ona shahriga cheksiz muhabbatida, buning amaliy namoyoni bo‘lgan katta-katta ishlarida ko‘ramiz.
Jonajon Vatanimiz – O‘zbekistonimizni, mustaqilligimizni, tinch va obod hayotimizni sevish va qadrlashni, o‘z yurtimizga mehr-muhabbatni biz ulug‘ Yurtboshimizdan o‘rganganmiz.
Birinchi Prezidentimiz mustaqillik yillarida Samarqand shahrini tubdan obod qilish, uning tarixiy va zamonaviy qiyofasini uyg‘unlashtirishga qaratilgan ulkan ishlarga bevosita rahbarlik qildi.
Imom Buxoriy, Imom Moturidiy yodgorlik majmualarini barpo etish, Shohi Zinda ziyoratgohi, Registon maydoni, Amir Temur maqbarasi, Hazrati Xizr masjidini ta’mirlash, obod qilish, yangi uy-joylar, maydon va xiyobonlar, ijtimoiy va madaniy obyektlar qurish ishlarida Islom akaning beqiyos hissasi borligini, ishonaman, Samarqand ahli hech qachon unutmaydi.
Islom Abdug‘aniyevichning tashabbuslari bilan 2007-yili Samarqand shahrining 2750 yillik qutlug‘ sanasi YuNESKO ishtirokida keng nishonlangani tariximizda yorqin sahifa bo‘lib qoladi.
Kuni kecha mana shu muazzam Registon maydonida “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali o‘z ishini katta muvaffaqiyat bilan yakunladi.
Dunyoning turli qit’a va mintaqalaridagi 60 ga yaqin mamlakatdan kelib, ushbu anjumanda ishtirok etgan atoqli siyosat va madaniyat arboblari, mashhur san’at namoyandalari bundan yigirma yil oldin bu festivalga asos solgan Birinchi Prezidentimiz xotirasiga chuqur hurmat bildirib, u kishining xizmatlarini minnatdorlik bilan ta’kidlaganlari, hech shubhasiz, barchamizga g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi.
Qadrli vatandoshlar!
Roppa-rosa bir yil avval boshimizga og‘ir qayg‘u va musibat tushgan tashvishli kunlarda dunyo ahli biz bilan hamdard bo‘lib, Birinchi Prezidentimizning xotirasiga yuksak ehtirom ko‘rsatgani g‘oyat mushkul damlarda bizga katta madad berdi.
Nasib etsa, kelgusi yil yanvar oyida Islom Abdug‘aniyevich tavalludining 80 yilligini keng nishonlaymiz.
Ana shu qutlug‘ sana munosabati bilan Samarqand shahrida, Birinchi Prezidentimiz abadiy orom topgan maskanda u kishining shon-shuhratiga munosib tarzda bunyod etilayotgan ulug‘vor va muhtasham maqbara majmuasi ham ochiladi. Shuningdek, Qarshi shahrida ham muhtasham haykal barpo etiladi.
Muhtaram Islom Abdug‘aniyevich “Bu hayot, bu umr Amudaryo suvidek tez va shiddat bilan o‘tib ketadi, lekin insonning ezgu ishlari, ezgu xotirasi boqiy yashaydi” degan chuqur ma’noli so‘zlarni takror va takror aytar edilar.
Bugun Islom akaning bosib o‘tgan ibratli hayot yo‘li, amalga oshirgan xayrli ishlarini eslar ekanmiz, bu fikrlar avvalo u kishining o‘zlariga to‘la daxldor ekanini ta’kidlamoqchiman.
Milliy mustaqilligimizning asoschisi muhtaram Islom Abdug‘aniyevichning so‘nmas xotirasiga qo‘yilgan eng buyuk haykal – bu mustaqil va suveren, erkin va ozod O‘zbekiston davlatidir, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Bugun, mana shu muborak Hayit ayyomida barchamiz Olloh taolodan aziz Islom akamiz, mehribon ustozimizning oxiratlarini obod etishni so‘raymiz.
Men aminman – biz mustaqilligimizni mustahkamlash, mamlakatimizni yanada obod va farovon qilish uchun qanchalik fidoyilik va qanchalik sadoqat ko‘rsatib mehnat qilsak, u kishining ruhlari shunchalik shod bo‘ladi.
Bugun azim Samarqand shahrida Birinchi Prezidentimizning ulug‘vor haykalini ochayotgan ekanmiz, bir fikrni ta’kidlab aytmoqchiman: biz – hammamiz, egallab turgan vazifamiz, kasbimizdan qat’i nazar, o‘zimiz faoliyat ko‘rsatayotgan sohada Vatanimizga, xalqimizga, Birinchi Prezidentimizga doimo munosib bo‘lishimiz kerak.
Bu borada siz, aziz Samarqand ahli doimo ibrat va namuna bo‘lasiz, deb ishonaman.
Mana shu ezgu maqsad yo‘lida barchangizga sihat-salomatlik, kuch va g‘ayrat, oilaviy baxt tilayman.
E’tiboringiz uchun rahmat.
Manba
Islom Karimov mamlakatimiz mustaqilligi va yangi davlatchiligining asoschisi, buyuk siyosatchi, dono islohotchi, tinchlikparvar va xalqparvar davlat rahbari sifatida xalqimiz orasida, butun dunyoda katta hurmat qozongan edi.
Birinchi Prezidentimizga xos bo‘lgan bukilmas iroda, vatanparvarlik, mardlik va adolatparvarlik, samimiylik va mehribonlik kabi olijanob fazilatlar barcha uchun yorqin ibrat namunasi bo‘lib qoldi.
Islom Karimov O‘zbekiston manfaatini hamma narsadan ustun qo‘yar, uning taraqqiyoti uchun jonini ham ayamasdi.
Shavkat Mirziyoyev va Birinchi Prezidentimizning turmush o‘rtog‘i Tatyana Karimova Islom Karimov haykalini ochdi. Buyuk Yo‘lboshchimiz haykali poyiga gul qo‘yib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi yangradi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Islom Karimov siymosini yaratish bo‘yicha xalqaro ijodiy tanlovda g‘olib deb topilgan haykallarni mamlakatimiz poytaxti Toshkent shahrida, Islom Karimov tug‘ilib o‘sgan Samarqand shahrida va u kishi birinchi rahbar bo‘lib ishlagan Qashqadaryo viloyatining Qarshi shahrida o‘rnatish belgilangan edi.
Samarqand shahrida ochilgan haykal elu yurtimizning Islom Karimovga yuksak hurmati va mehr-muhabbatining yana bir ifodasi bo‘ldi.
Marosimda “Nuroniy” jamg‘armasi Samarqand viloyati bo‘limi raisi, “El-yurt hurmati” ordeni sohibi H.Normurodov, “Zarafshon” va “Samarkandskiy vestnik” gazetalari bosh muharriri F.Toshev, Samarqand shahridagi 43-ixtisoslashgan maktab direktori Ye.Kompolshik, O‘zbekiston xalq shoiri S.Sayyid, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasi, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori D.Olimova, Birinchi Prezidentimizning turmush o‘rtog‘i Tatyana Karimova Islom Karimov bilan bog‘liq xotiralarini yodga oldi. Buyuk Yo‘lboshchimizning turli sinov va qiyinchiliklarni mardonavor yengib o‘tgani, mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirish, xalqimiz tinchligi va osoyishtaligini ko‘z qorachig‘iday asrab-avaylash, turmush sharoitini yanada yaxshilash yo‘lida tinimsiz mehnat qilganini ta’kidladi.
Birinchi Prezidentimiz haykali poyi gullarga burkandi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Islom Karimov tug‘ilib o‘sgan xonadonga tashrif buyurdi. Qur’on tilovat qilinib, elga ehson dasturxoni yozildi.

В дни широкого празднования 26-летия независимости нашей Родины проводятся мероприятия, посвященные немеркнущей памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. 31 августа 2017 года в Ташкенте был открыт величественный памятник основателю нашего независимого государства, великому государственному и политическому деятелю Исламу Каримову. Такая же церемония по случаю открытия памятника Исламу Каримову состоялась 2 сентября в Самарканде.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в Самарканд для участия в этом торжественном мероприятии.
Глава нашего государства сначала посетил место захоронения Ислама Каримова, отдал дань памяти Первого Президента нашей страны.
Памятник Первому Президенту нашей страны установлен на аллее рядом с площадью Регистан - символом Самарканда, недалеко от дома, где родился и вырос Ислам Каримов. Здесь собрались члены правительства, представители государственных и общественных организаций, актив области, ветераны, молодежь.
На церемонии открытия памятника выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Текст выступления (источник):
Уважаемые жители Самарканда!
Сегодня, 2 сентября, исполнился год, как ушел из жизни Первый Президент Республики Узбекистан, великий государственный и политический деятель Ислам Абдуганиевич Каримов.
Представители широкой общественности Самарканда собрались здесь на сегодняшнее мероприятие, чтобы отдать дань уважения и увековечить светлую память Ислама Абдуганиевича.
Всем нам хорошо известно, что за прошедшее время весь наш народ, а также руководители многих зарубежных государств, авторитетных международных организаций и иностранные граждане выразили глубокое уважение и почтение немеркнущей памяти нашего Первого Президента.
На днях, в преддверии празднования Дня независимости, Исламу Абдуганиевичу был открыт памятник в столице – городе Ташкенте, на площади перед резиденцией Оксарой, в которой он долгие годы работал на благо своего народа.
Сегодня в Самарканде, где родился, вырос и обрел вечный покой наш Первый Президент, мы открываем еще один величественный памятник, в котором воплощен светлый образ этого выдающегося сына нашей земли.
В этом памятнике ярко отражены свойственные Исламу Абдуганиевичу прекрасные качества, он будто смотрит на нас мудрым, полным заботы взглядом, поздравляет жителей дорогого его сердцу Самарканда, всех соотечественников с сегодняшними светлыми праздниками, выражает нам самые добрые пожелания.
Убежден, что это место, где сегодня открывается памятник Исламу Абдуганиевичу, станет священным для всех соотечественников и наших зарубежных друзей.
Таким же духом света и добра будет пронизан создаваемый в настоящее время мемориальный комплекс в память об основателе нашего независимого государства, всю свою жизнь следовавшем девизу “Добрые дела должен совершать каждый человек, добрые дела нужно совершать каждый день”.
Уважаемые участники церемонии!
Думаю, нет необходимости напоминать об огромных исторических заслугах Ислама Абдуганиевича Каримова перед нашим народом и Родиной.
Они, словно в зеркале, отражены в современном облике прекрасного и благоустроенного Самарканда и Узбекистана в целом, во всех достигаемых нами успехах.
Первый Президент благодаря своей несгибаемой воле, уникальному таланту руководителя, отваге и мужеству смог уберечь от страшных трагедий нашу республику, оказавшуюся в 90-х годах прошлого века в пучине чрезвычайно острых проблем, межнациональных конфликтов, и вывел страну на путь динамичного развития. Ради процветания родного Узбекистана он не жалел своих сил и энергии, глубоких знаний и богатейшего опыта. Несомненно, его благие дела будут навечно вписаны в нашу историю как ярчайший пример беззаветного служения Родине.
Все мы, весь наш народ по праву гордимся нашим Первым Президентом, считаем высокой честью и ответственностью продолжать начатое им дело в новых масштабах и на основе новых требований.
Первый Президент любил весь Узбекистан и его чудесную жемчужину – Самарканд по-настоящему сыновней любовью.
Превратить Самарканд в один из прекраснейших городов мира, истинное "украшение лика Земли" было заветной мечтой Ислама Абдуганиевича.
Всем нам, конечно, хорошо известно, какую огромную работу он осуществил за короткое время во имя этой благородной цели.
Как настоящий сын древнего и вечно молодого Самарканда, признанного во всем мире «ровесником Рима», он приложил огромные усилия для того, чтобы приумножить славу своего родного края.
Безграничная любовь нашего уважаемого Ислама Абдуганиевича к родному городу нашла воплощение в его великих делах, ставших для всех нас образцом подлинного патриотизма.
Мы все учились у нашего национального лидера любить и ценить наш прекрасный Узбекистан, нашу независимость, мирную и благополучную жизнь.
В течение четверти века Первый Президент непосредственно руководил работой, направленной на благоустройство Самарканда, гармонизацию его исторического и современного облика.
Уверен, что жители Самарканда никогда не забудут его неоценимый вклад в работу по возведению мемориальных комплексов Имама Бухари, Имама Мотуриди, реставрацию и благоустройство комплекса Шахи-Зинда, площади Регистан, мавзолея Амира Темура, мечети Хазрати Хизр, строительству новых жилых кварталов, объектов социальной сферы и культуры.
Ярким событием в нашей истории останется широкое празднование в 2007 году по инициативе Ислама Абдуганиевича 2750-летнего юбилея города Самарканда под эгидой ЮНЕСКО.
На днях на этой величественной площади Регистан с большим успехом завершился международный музыкальный фестиваль «Шарк тароналари».
Известные политические и общественные деятели, представители культуры, приехавшие на фестиваль почти из 60 стран разных регионов мира, с благодарностью отметили заслуги Первого Президента нашей страны, который стал инициатором и главным организатором проведения этого уникального форума искусства.
Ровно год назад международное сообщество разделило с нами постигшее нас горе невосполнимой утраты, и это помогло нам пережить дни глубокой скорби.
В январе следующего года мы широко отметим 80-летие со дня рождения Ислама Абдуганиевича. В связи с этой знаменательной датой в Самарканде откроется мемориальный комплекс – мавзолей Первого Президента, а также в городе Карши будет установлен его памятник.
Уважаемый Ислам Абдуганиевич часто повторял мудрые слова: “Жизнь человека быстротечна, словно воды реки, но его добрые дела и память о нем вечны”.
Вспоминая сегодня благие дела и свершения первого руководителя Узбекистана, мы вновь и вновь убеждаемся в том, насколько эти слова пронизаны жизненной философией.
Действительно, самым достойным памятником основателю Республики Узбекистан, уважаемому Исламу Абдуганиевичу является, прежде всего, наше независимое и суверенное, свободное и динамично развивающееся государство.
Несомненно, наш самоотверженный труд во имя укрепления независимости, дальнейшего благоустройства и процветания Родины станет самым лучшим выражением огромного уважения и почитания памяти Первого Президента Узбекистана.
Сегодня, открывая памятник Исламу Абдуганиевичу Каримову в этом величественном древнем городе, хочу подчеркнуть: все мы, независимо от занимаемой должности и профессии, каждый на своем месте, должны работать так, чтобы быть достойными своей Родины и народа, своего Первого Президента.
И я уверен, что вы, дорогие самаркандцы, в таком важном деле всегда будете для всех ярким примером.
Пусть всем нам сопутствуют успех и удача на этом пути.
Благодарю за внимание.
Ислам Каримов как основатель независимости и новой государственности нашей страны, великий политик и мудрый реформатор, заботившийся о благосостоянии народа, внесший весомый вклад в обеспечении мира и стабильности в регионе и мире, завоевал огромное уважение среди нашего народа и мировой общественности.
Присущие Первому Президенту нашей страны такие благородные качества, как непоколебимая воля, патриотизм, мужество, справедливость, искренность и чуткость, стали для всех нас ярким примером.
Ислам Каримов превыше всего ставил интересы Узбекистана, не жалел сил во имя его развития.
Шавкат Мирзиёев и супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова открыли памятник Исламу Каримову. Они возложили цветы к подножию памятника великому главе нашего государства, отдали дань его памяти.
Прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Постановлением главы нашего государства "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года определено установить памятники, признанные лучшими на международном творческом конкурсе по созданию образа Ислама Каримова, в столице нашей страны Ташкенте, в Самарканде, где родился и вырос Ислам Каримов, и в Карши, где он работал первым руководителем Кашкадарьинской области.
Памятник в Самарканде стал еще одним отражением высокого уважения и любви нашего народа к Исламу Каримову.
Председатель Самаркандского областного отделения фонда “Нуроний”, кавалер ордена "Эл-юрт ҳурмати" Х.Нормуродов, главный редактор газет “Зарафшон” и “Самаркандский вестник” Ф.Тошев, директор специализированной школы №43 города Самарканда Е.Компольщик, народный поэт Узбекистана С.Саййид, студентка Узбекского государственного университета мировых языков, лауреат Государственной премии имени Зульфии Д.Олимова, супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова поделились своими воспоминаниями об Исламе Каримове. Они подчеркнули личное мужество, стойкость, неустанный труд и неоценимый вклад великого политика во всестороннее развитие Узбекистана, обеспечение мира и спокойствия в стране, повышение благосостояния нашего народа, беззаветную любовь к Родине.