Ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida uchrashuv
Joriy yilning 22 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasida Yaponiyaning "Soka Gakkay" tashkiloti vitse-prezidenti Kendzi Yosigo boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida mehmonlar Ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasining Islom Karimovning hayoti, ko‘p qirrali faoliyati va merosini o‘rganish bo‘yicha amalga oshirayotgan faoliyati haqida xabardor qilindi.
"Soka Gakkay" vitse-prezidenti Kendzi Yosigo O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidentini iliq so‘zlari bilan eslab, “bizning faxriy doktorimiz Islom Abdug‘aniyevich” O‘zbekistonda istiqlol yillarida o‘sib kelayotgan yosh avlodni tarbiyalashning yangi tizimini yaratish va hayotga tatbiq etish ishlariga bevosita rahbarlik qilganini ta’kidladi. Bu mamlakatning bugungi va ertangi kunining hal qiluvchi kuchiga aylanib borayotgan yoshlarning tafakkurini va dunyoqarashini tubdan o‘zgartirdi.
Ma’lumki, iqtisodiyot, fan va ta’lim rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun I.A.Karimov xorijiy davlatlar qator universitetlarining akademigi va faxriy doktori, shu jumladan 2002 yilda Soka universitetining faxriy doktori etib saylangan.
Yaponiya delegatsiyasi a’zolari O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti haykali poyiga gullar qo‘ydi va uning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirishdi.

22 ноября текущего года в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова состоялась встреча с делегацией японской организации "Сока Гаккай" во главе с ее вице-президентом Кэндзи Йосиго.
В ходе встречи гости были проинформированы о деятельности Научно-просветительского мемориального комплекса по всестороннему изучению жизни, многогранной деятельности и наследия Ислама Каримова.
Вице-президент "Сока Гаккай" Кэндзи Йосиго, вспоминая добрыми словами Первого Президента Республики Узбекистан «наш Почетный доктор Ислам Абдуганиевич», отметил, что в годы независимости он непосредственно руководил работой по созданию и воплощению в жизнь принципиально новой системы воспитания подрастающего поколения, в корне изменившей мышление и мировоззрение молодежи Узбекистана.
Как известно, за огромный вклад в развитие экономики, науки и образования И.А.Каримов был избран академиком и почетным доктором ряда университетов зарубежных государств, в том числе в 2002 году – Почетным доктором Университета Сока.
Члены делегации Японии возложили цветы к памятнику Первого Президента Республики Узбекистан и отдали дань уважения его светлой памяти.
В мероприятии приняли участие супруга Первого Президента Республики Узбекистан Т.А.Каримова, руководитель Научно-просветительского мемориального комплекса Т.Ширинов, представители Республиканского общественного благотворительного фонда имени Ислама Каримова, а также работники средств массовой информации.