“Islom Karimov xotirasiga bag‘ishlangan eng yaxshi ilmiy-ommabop maqola” tanlovi g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi
28.03.2018
28 mart kuni O‘zbek Milliy drama teatrida “Islom Karimov xotirasiga bag‘ishlangan eng yaxshi ilmiy-ommabop maqola” tanlovi g‘oliblarini tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, "Jahon" axborot agentligi, Respublika Ma’naviyat targ‘ibot markazi, Milliy g‘oya va mafkura ilmiy-amaliy markazi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Yoshlar ittifoki, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi, Respublika “Maxalla” xayriya jamoat fondi, O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi, Islom Karimov xayriya jamoat fondi tomonidan tashkil etilgan tanlovda yoshi, millati, ma’lumoti, yashash manzili, ijtimoiy maqomi va kasb-koridan qat’i nazar O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy mamlakatlarning fuqarolari ishtirok etdilar.
Tanlov Islom Karimovning 80 yilligi arafasida mamlakatimiz Birinchi Prezidentining xotirasini, uning mustaqillikni qo‘lga kiritishga, milliy davlatchiligimizni qurishga qo‘shgan ulkan hissasi va tarixiy rolini abadiylashtirish, shuningdek uning merosini ommalashtirish maqsadida o‘tkazildi.
2017 yilning 31 dekabrigacha 2016-2017 yillarda respublika hamda xorij gazeta va jurnallarida, internet nashrlarida e’lon qilingan materiallar qabul qilindi.
Mamlakatimiz fuqarolari va xorijiy mualliflardan tanlov hay’ati ko‘rib chiqishi uchun 900 ga yaqin materiallar o‘zbek, qoraqalpoq, rus, ingliz, fransuz, italyan, xitoy, nemis, yapon, arab, koreys, ozarbayjon, qozoq, turkman, qirg‘iz tillarida kelib tushdi.
Taqdim etilgan maqolalarni adolatli ko‘rib chiqish uchun tanlov hay’ati tarkibida malakali mutaxassislar, olimlar, tarixchilar, yozuvchilar, jurnalistlar, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tanlov ishlari maqola mavzusi yangiligi va ochib berilganligi, mazmunan tarixiy haqiqatga to‘g‘ri kelishi, muallif tomonidan ilmiy manbalardan keng foydalanilganligi, shuningdek maqolaning ilmiy va badiiy saviyasini hisobga olgan holda besh ballik tizimi bo‘yicha baholandi.
Tanlov g‘oliblari uchun quyidagi mukofotlar ta’sis etilgan:
Birinchi o‘rin-maxsus diplom va O‘zbekiston Respublikasida belgilangan eng kam ish xaqining 100 barobari miqdorida pul mukofoti;
Ikkita ikkinchi o‘rin-diplom va eng kam ish xaqining 75 barobari miqdorida pul mukofoti;
Uchta uchinchi o‘rin-diplom va eng kam ish xaqining 50 barobari miqdorida pul mukofoti (mablag‘lar davlat byudjeti hisobidan ajratilgan).
Tanlov tashkilotchilari tomonidan 20 ta rag‘batlantiruvchi mukofotlar ham ta’sis etilgan (mablag‘lar Islom Karimov nomidagi jamoat xayriya fondi hisobidan ajratilgan). Shuningdek, mukofotlanganlarga Islom Karimovning 80 yilligiga bag‘ishlab chop etilgan “Islom Karimov-Mustaqil O‘zbekiston asoschisi” nomli kitob-albom sovg‘a qilindi.
Tanlov g‘oliblari:
1-o‘rin va bosh mukofot sovrindori Halim Saidov. “Boshlang‘ich ta’lim” jurnali Bosh muharriri. “Millat xazinasini boyitgan mutafakkir” maqolasi uchun.
2-o‘rin sovrindorlari:
Kyoko Nakayama Yaponiya parlamenti yuqori palatasi deputati, “Yaponiya-O‘zbekiston” do‘stlik uyushmasi prezidenti hamda Nabuxiko Shima siyosiy sharxlovchi. “O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti xotirasiga: Islom Karimov- o‘zbek xalkining buyuk farzandi” maqolasi uchun.
Olimov Sultonmurod “Naqshbandiya” jurnali Bosh muharriri. “Buyuk davlat va siyosat arbobi” maqolasi uchun.
3-o‘rin sovrindorlari
Boyxonov Musurmon. “Yonimizdan o‘tgan mangulik” maqolasi;
Ayimbetova Zamira. Qoraqalpoq Davlat universiteti magistranti. «Islom Karimov siymosi Ibroxim Yusupov she’riyatida» nomli ingliz tilida chop etilgan maqola;
Gonashvili Aleksandr. Sankt-Perterburg Davlat universiteti talabasi. “Rol lichnosti I.A.Karimova v formirovanii sovremennogo Uzbekistana (posvyaщayetsya 80-letiyu Pervogo Prezidenta Uzbekistana)” maqolasi uchun.
Tadbirda birinchi o‘rin sovrindori Halim Saidov, uchinchi o‘rin sovrindori Zamira Ayimbetova, Yaponiyaning O‘zbekistondagi muvaqqat ishlari vakili Atsushi Suda so‘zga chiqishdi.
Tantanali marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi Xayriddin Sultonov, Islom Karimovning rafiqasi Tatyana Karimova ishtirok etdilar.
Rag‘batlantiruvchi mukofotlar bilan  taqdirlanganlar ro‘yxati:
1. Alimardonov To‘lqin, siyosiy fanlar doktori. “O‘zbek modeli: yuksalish bosqichlari” maqolasi uchun;
2. Alimov Beruniy, Jahon tillari universiteti katta o‘qituvchisi. “Davlatchilik va unga rahnamolik haqidagi qarashlar silsilasi” maqolasi uchun;
3. Bobojonov Shavkatjon, Buxoro davlat universiteti tarix kafedrasi o‘qituvchisi. “Qalbingizda mangu yashaydi” maqolasi uchun;
4. Ibrohimov Abduqahhor, O‘zbekiston Respublikasi san’at arbobi. “Millatning baxti” maqolasi uchun;
5. Izzatullayeva Muqaddam, Namangan shahri 25-son maktabi o‘qituvchisi. “Fidolik - asl farog‘atdir”, “Ulug‘vor fenomen” maqolalari uchun;
6. Inomov Akram, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist. “Xalqimiz baxti uchun yo‘g‘rilgan umr”, “Chorak asr” maqolasi uchun;
7. Islamov Ramil, “Pravda Vostoka” gazetasi bo‘limi mudiri. “Lider opredelivshiy epoxu” maqolasi uchun;
8. Isomiddinov Zuhriddin, filologiya fanlari nomzodi. “Islom Karimovning jasorati” maqolasi uchun;
9. Karimov Amirqul, “Oltin meros” xalqaro xayriya jamoat fondi raisi. “Men bilgan Islom Karimov” turkum maqolalari uchun;
10. Qabilov Sharif, IIV akademiyasi dotsenti. “Islam Karimov – vыdayuщiysya gosudarstvennыy deyatel” maqolasi uchun;
11. Qahhorov Avaz, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti doktoranti. “Taraqqiyotning “O‘zbek modeli” Islom Karimov tufayli dunyo miqyosida tan olindi”  maqolasi uchun;
12. Matyakubov Kamol, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist. “Buyuk tarixni tiklagan va yangi tarix yaratgan shaxs” maqolasi uchun;
13. Norbo‘tayeva E’tibor. “Qashqadaryo ko‘zgusi OAV” bosh muharriri. “Qanoti qayrilmay uchayotgan qush (Birinchi Prezidentimiz Islom Abdug‘aniyevich Karimovning asarlarini o‘qib” maqolasi uchun;
14. Normatov Ibrohim, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist. “Ozodlikni olovlardan omon saqlagan inson” maqolasi uchun;
15. Ochilov Nuriddin, jurnalist. “Tahlikali yillar balogardoni” maqolasi uchun;
16. Razzoqov Jabbor,  O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist. “Dunyo e’tirofi yoki taraqqiyot sari yo‘l” maqolasi uchun;
17. Stetsenko Inna, iqtisodiyot doktori, professor, Riga (Latviya). “Realizatsiya sotsialnoy politiki nezavisimosti Respubliki Uzbekistan za 25 let” maqolasi uchun;
18. To‘xliyev Nurislom, iqtisodiyot fanlari doktori, professor. “Ozod va obod Vatan yulida” maqolasi uchun;
19. Shuhratov Jonibek, Navoiy shahar hokimligining yetakchi mutaxassisi. “Otam o‘qigan maktub” maqolasi uchun;

Торжественная церемония награждения победителей конкурса «Самая лучшая статья, посвященная памяти Ислама Каримова»
28.03.2018
28 марта в Узбекском национальном академическом драматическом театре состоялась торжественная церемония награждения победителей конкурса «Самая лучшая статья, посвященная памяти Ислама Каримова».
В конкурсе, организованном Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Республиканским центром духовности и просветительства, Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерством культуры Республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Академией наук Узбекистана, Союзом молодежи Узбекистана, Фондом поддержки общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», Республиканским благотворительным общественным фондом «Махалла», Агентством по печати и информации Узбекистана, Национальным информационным агентством Узбекистана, Информационным агентством «Жахон», Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова при Президенте Республики Узбекистан, Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова, приняли участие граждане Республики Узбекистан и зарубежных стран, независимо от возраста, национальности, образования, места проживания, социального статуса и профессии.
Конкурс проводился в преддверии 80-летия Ислама Каримова в целях увековечения памяти и исторической роли Первого Президента страны, его огромного вклада в обретение независимости, построение национальной государственности, а также популяризации его наследия.
До 31 декабря 2017 года принимались авторские материалы, опубликованные в 2016-2017 годах в республиканских и зарубежных газетах и журналах, интернет изданиях.
Для рассмотрения конкурсной комиссией от граждан нашей страны и зарубежных авторов поступило около 900 материалов на узбекском, каракалпакском, русском, английском, французском, итальянском, китайском, немецком, японском, арабском, корейском, азербайджанском, казахском, туркменском, киргизском языках.
Для справедливого рассмотрения представленных статей в составе конкурсной комиссии принимали участие квалифицированные специалисты, ученые, историки, писатели, журналисты, представители широкой общественности.
Оценка конкурсных работ проводилась по пятибальной системе с учетом новизны и степени раскрытия темы, соответствия содержания статьи исторической действительности, широкого использования автором научных источников, а также научного и художественного уровня статьи.
Для победителей конкурса учреждены следующие награды:
Победитель конкурса «Самая лучшая научно-популярная статья, посвященная памяти Ислама Каримова» награждается специальным дипломом и денежной премией в размере 100-кратной минимальной заработной платы, установленной в Республике Узбекистан.
Два участника, занявших второе место, награждаются специальным дипломом и денежной премией в размере 75-кратной минимальной заработной платы, установленной в Республике Узбекистан.
Три участника, занявших третье место, награждаются специальным дипломом и денежной премией в размере 50-кратной минимальной заработной платы, установленной в Республике Узбекистан.
Для победителей конкурса учреждены и 20 поощрительных призов в размере 10-кратной минимальной заработной платы, установленной в Республике Узбекистан. Также награжденным в качестве подарка вручены книга-альбом, выпущенная в честь 80-летия Ислама Каримова «Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана».
Победители конкурса:
1 место и главный приз
Халим Саидов. главный редактор журнала «Бошлангич таълим».  За статью «Миллат хазинасини бойитган мутафаккир» (Мыслитель, обогативший сокровищницу нации).
2-место:
Кёко Накаяма, депутат верхней палаты парламента Японии, президент Ассоциации дружбы «Япония-Узбекистан» и Набухико Шима, политический обозреватель. За статью «Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти хотирасига: Ислом Каримов -  ўзбек халкининг буюк фарзанди» (Памяти Первого Президента Республики Узбекистан: Ислам Каримов – великий сын узбекского народа).
Олимов Султонмурод, главный редактор журнала «Накшбандия». За статью «Буюк давлат ва сиёсат арбоби» (Великий государственный и политический деятель).
3-место
Бойхонов Мусурмон. За статью «Ёнимиздан ўтган мангулик» (Вечность, прошедшая рядом с нами);
Айимбетова Замира, магистрантка Каракалпакского Государственного  университета. За статью, опубликованную на английском языке «Ислом Каримов сиймоси Иброхим Юсупов шеъриятида» (Образ Ислама Каримова в поэзии Иброгима Юсупова);
Гонашвили Александр, студент Санкт-Петербургского государственного университета. За статью «Роль личности И.А.Каримова в формировании современного Узбекистана (посвящается 80-летию Первого Президента Узбекистана)».
В ходе мероприятия выступили победитель конкурса, занявший первое место,  Халим Саидов, лауреат конкурса, занявшая третье место, Замира Айимбетова, Временный поверенный в делах Японии в Узбекистане Атсуши Суда.
В торжественном мероприятии приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Хайриддин Султанов, супруга Первого Президента Татьяна Каримова.
Список награжденных поощрительными призами:
1. Алимардонов Тулкин, доктор политических наук. За статью “Ўзбек модели: юксалиш босқичлари” (Узбекская модель: этапы развития);
2. Алимов Беруний, старший преподаватель Университета мировых языков. За статью «Давлатчилик ва унга раҳнамолик ҳақидаги қарашлар силсиласи» (Совокупность взглядов о государственности и его руководителе);
3. Бобожонов Шавкатжон, преподаватель кафедры истории Бухарского государственного университета. За статью “Қалбингизда мангу яшайди” (Всегда будет жить в вашем сердце);
4. Иброхимов Абдукаххор, Деятель искусств Республики Узбекистан. За статью “Миллатнинг бахти” (Счастье нации);
5. Иззатуллаева Мукаддам, учительница школы № 25 города Намангана. За статьи “Фидолик - асл фароғатдир” (Преданность – реальное благополучие), “Улуғвор феномен” (Величайший феномен);
6. Иномов Акрам, Заслуженный журналист Узбекистана. За статьи “Халқимиз бахти учун йўғрилган умр” (Жизнь, посвященная счастью народа), «Чорак аср» (Четверть века);
7. Исламов Рамиль, заведующий отделом газеты «Правда Востока». За статью “Лидер определивший эпоху”;
8. Исомиддинов Зуҳриддин, кандидат филологических наук. За статью «Ислом Каримовнинг жасорати» (Смелость Ислама Каримова);
9. Каримов Амиркул, председатель международного благотворительного общественного фонда “Олтин мерос”. За серию статей «Мен билган Ислом Каримов» (Каким я знал Ислама Каримова);
10. Кабилов Шариф, доцент Академии МВД. За статью “Ислам Каримов – выдающийся государственный деятель”;
11. Каххоров Аваз, докторант Ташкентского государственного экономического университета. За статью на английском языке “Благодаря Исламу Каримову «узбекская модель» признана на мировом уровне”;
12. Матякубов Камол, Заслуженный журналист Узбекистана. За статью “Буюк тарихни тиклаган ва янги тарих яратган шахс” (Личность, возродившая великую историю и создавшая новую историю);
13. Норбутаева Эътибор. Главный редактор “Кашкадарё кузгуси ОАВ”. За статью “Қаноти қайрилмай учаётган қуш (Биринчи Президентимиз Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг асарларини ўқиб” (Птица, летящая с распущенными крыльями (читая произведения Ислама Абдуганиевича Каримова);
14. Норматов Иброҳим, Заслуженный журналист Узбекистана. За статью “Озодликни оловлардан омон сақлаган инсон” (Человек, благополучно сохранивший свободу от пламени);
15. Очилов Нуриддин, журналист. За статью “Таҳликали йиллар балогардони” (Человек, спасший от опасностей времени);
16. Раззоков Жаббор, Заслуженный журналист Узбекистана. За статью “Дунё эътирофи ёки тараққиёт сари йўл” (Мировое признание или путь прогресса);
17. Стеценко Инна, доктор экономических наук, профессор, Рига (Латвия). За статью “Реализация социальной политики независимости Республики Узбекистан за 25 лет”;
18. Тухлиев Нурислом, доктор экономических наук, профессор. За статью “Озод ва обод Ватан йулида” (По пути свободной и процветающей Родины);
19. Шуҳратов Жонибек, ведущий специалист Навоийского городского хокимията.  За статью “Отам ўқиган мактуб” (Письмо, прочтенное отцом);
20. Шодиев Нарзулла, доктор филологических наук, профессор, Берикбоев Абдурашид, кандидат экономических наук, доцент. За статью “Жизнь, посвященная высоким идеалам” .